V EU chcú, aby sme nevedeli, že jeme GMO. Genetická modifikácia môže byť hazard so zdravím. Peter SUDOVSKÝ

nové GMO v praxiNové GMO v praxi? V EU chcú, aby sme nevedeli, že jeme GMO. Genetická modifikácia môže byť hazard so zdravím. Peter SUDOVSKÝ

Hrozí nám, že sa zmení legislatíva ku GMO? V Európe čelí táto oblasť pomerne silnej regulácii, ale sú tlaky, aby sa to zmenilo. To, čo je v tejto oblasti najhoršie, že sa má dosiahnuť, aby produkty – nové GMO v praxi – NEBOLI označované. Tým pádom spotrebiteľ skonzumuje niečo, čo by za normálnych okolností nezjedol.

Čo sa s tým dá robiť a čo vlastne nové GMO v praxi budú znamenať

O tom všetkom som sa rozprávala s vyštudovaným enviromentalistom a dlhoročným bojovníkom v tejto oblasti, zakladateľom o.z. Slovensko bez GMO, s pánom Petrom Sudovským.

Petra som sa pýtala aj:

  • Peter, povedzme si takto na úvod. Čo to tie nové GMO v praxi sú?
  • Prečo návrh Európskej komisie na dereguláciu nových GMO musí byť odmietnutý?
  • Čo sa to vlastne ide deregulovať?
  • Vy tvrdíte vo svojom stanovisku, že Komisia nedbá na neúmyselné zmeny DNA a ignoruje riziká pre zdravie… povedzme si  o tom viac. To je pomerne odvážne tvrdenie
  • Žiadate, že sa musí zachovať hodnotenie rizík, označovanie, sledovateľnosť, monitorovanie a zodpovednosť za všetky GMO vrátane NGT… Kto je najväčší zástanca týchto zmien? Teda, kto za to lobuje? Priamo firmy cez poslancov?
  • V stanovisku, ktoré ste pripravili aj so spolkom včelárov tvrdíte, že neexistujú dôkazy, že sú nové GMO v praxi bezpečné a funkčné. Sľuby o tom, ako by NGT mohli prispieť k udržateľnejším potravinovým systémom a potravinovej bezpečnosti, sú prehnané alebo zavádzajúce… povedzme si k tomu viac
  • A čo životné prostredie? Lebo ja som niekde čítala, že vlastne nové GMO majú pomáhať, lebo rastliny budú rásť aj napriek suchým letám… ako to teda je?
  • V stanovisku píšete aj to, že nové GMO v praxi sú rizikom aj pre opeľovače, ktoré aj bez toho čelia obrovskému tlaku. Neuskutočnil sa napríklad žiadny výskum o interakcii nových GMO so včelami a inými opeľovačmi… to znie strašne! Veď včely tu zachraňovala aj prezidentka na streche prezidentského paláca! Ona o tomto vie?
  • Hovoríte aj, že prijatím návrhu Komisie stratíme možnosť zakázať alebo obmedziť pestovania nových GMO plodín podľa smernice 2001/18.
  • Čo môže urobiť každý jeden divák teraz? Ja sa cítim v tom celom stratená! Nepomohlo by ísť demonštrovať? Uvažovali ste nad niečím takým? Dnes sa stojí na ulici za všeličo… a táto téma sa mi zdá dôležitá pre všetkých, bez ohľadu na vierovyznanie, sex či rasu…

Môže sa to ešte celé zastaviť? Alebo peniaze určia, ako to pôjde ďalej?

Kontakt na Petra Sudovského je tu: https://slovenskobezgmo.org/

Ďakujem, že vás to so mnou baví…

Ak chcete prísť na motivačný večer v Bratislave 28.2..2024, tak lístky tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/odznova-vstanako-si-plnit-sny-bez-ohladu-na-vek-zdravotny-stav-37753/

Alebo mi napíšte na valachova@40plus.sk a pošlem vám link. Téma je: Neprestávajme snívať a hosťami budú Jozef Banáš a Doda Lednická.

Díky aj za podporu…

Píšete mi, že tie tri, päť alebo 9 € mesačne vás nezabije… a že vám to dáva veľa. Teším sa. Ak sa chcete pridať, tak podpora je možná nasledovne:  Podpora podcastu ODznova možná tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast alebo na č.u: SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar.

Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať