Nikita Slovák o kultúre 2020

Nikita Slovák: Slovensko je dôkazom, že bez kultúry sa dá žiť.

Všade v poslednej dobe cítiť rozdeľovanie. Ľudia sú samozrejme postavení pred nové skutočnosti. Ideme podľa mňa do akejsi čudesnej formy transformácie. Všetko ovplyvňuje Covid 19 a informácie, ktoré máme denne na tanieri. Nielen o kultúre a jej postupnom pochovávaní som sa rozprávala s Nikitom Slovákom, ktorý je známy svojim blogovaním na témy, ktoré sú vždy viac ako aktuálne…

Vo svojom statuse píšete: Prežili sme stredovek, no toto nedáme. Ale ešte stále sa to hanbíme povedať. Je situácia hraničná?

Situácia bola hraničná už dávno. Minister kultúry je tradične najslabšia figúrka každej vlády. Roky sa vyzdvihuje a podporuje hlavne folklór. Keď zastavíte na ulici ktoréhokoľvek človeka, nevie vám vymenovať jediného výtvarníka, jediného hudobného skladateľa a žiaľ väčšinou ani jedného spisovateľa. Ale posledná smerácka bábková ministerka pridala na folklór 3 milióny eur. Nemám nič proti folklóru, ale keď má nahrádzať živú kultúru, je to v roku 2020 krok vedĺa.

Ďalším dlžníkom kultúre, a to tým najväčším, je RTVS. Nezaujímavé, alebo doslova trápne relácie o kultúre, ignorácia množstva tvorcov, politizácia RTVS účinne pomáha zabíjať kultúru.

Kultúra sa skloňuje podľa vzoru žena. Je láskavá, milá, empatická. Mala by učiť, viesť a povzbudzovať. Tak, ako správna žena… Dá sa bez kultúry podľa vás žiť?

Slovensko je dôkazom, že bez kultúry sa dá žiť. Na každej svadbe sa o polnoci vyziapuje vysoký jalovec, polovica seriálov komerčných televízií okolo kultúry ani neprešla, ale miluje ich drvivá väčšina divákov. Pritom v nich hrajú skvelí herci. Kultúru kritizujú a zachraňuju hlavne kotlebovci, ľudia, čo boli naposledy v divadle na školskom výlete v Bratislave a celú operu prespali, chronickí vrtáci, čo v telke videli naposledy Rysavú jalovicu a ich manželky, milovníčky tureckých seriálov.

Vidím, že na sociálnych sieťach vládne nevraživosť voči umelcom. Čo to podľa vás predznačuje?

Len toľko, že sme svedkami hromadného osprostenia. Bodaj by tí ľudia, čo kritizujú, boli vo svojej práci takí profesionáli ako sú umelci. Myslím, že k nevraživosti prispeli TV relácie ako Smotánka, ktoré umelcov vykresľujú, ako promiskuitných gašparov bez názoru, oháňajúcich sa dvetisíc eurovými kabelkami. Armáda poctivých a pokorných hercov, hrajúcich za 700 eur mesačne v hrubom, ich nezaujíma.

Nikita Slovák o kultúre 2020
Foto: Drozd Photography

Mali by sa podľa vás umelci spojiť a akosi onakvejšie ľuďom vysvetľovať, o čo im ide? Že tu ide o ich holé prežitie a zároveň o duchovnú potravu pre všetkých nás? Obzvlášť v tejto divokej dobe?

Umelci už sa spájajú do stavovských organizácií. Ale čakať, že sa niečo zmení, bez zmeny v školstve a vo výchove je iluzórne. Zo skúsenosti na sociálnych sieťach viem, že 60 percent ľudí tu nepozná gramatiku, 52 percent verí konšpiráciám. Najväčším nepriateľom kultúry je ľudská hlúposť a hneď po ňom sú nekvalitní umelci. A nezakrývajme si oči, takých tu je tiež dosť.

Máte motto, ktoré vás drží na nohách, keď je najhoršie?

Nebuď ako oni. Máš poslanie.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Foto: Archív Nikita Slovák  a Drozd Photography

 

Mohlo by vás zaujímať