Filip Turek: Neviem, na akých drogách greendeal vymysleli. EU je najlepší užitočný idiot Číny. Je to bizarné.

Filip Turek: Neviem, na akých drogách greendeal vymysleli. EU je najlepší užitočný idiot Číny. Je to bizarné.

Európska únia rozhodla, že od roku 2035 si v Európe nikto nebude môcť kúpiť nové auto so spaľovacím motorom. Hŕstka aktivistov, politikov a podnikateľov, pre ktorých je to skvelá obchodná perspektíva sa raduje, zatiaľ čo iní neveriacky krútia hlavou, niektorí sa hnevajú a mnohí sa boja, pretože z ekonomického hľadiska to pre nich v budúcnosti znamená život bez áut, a teda bez slobody pohybu, ktorú nám auto v garáži ponúka.

Je ešte šanca na zvrat?

Ozývajú sa aj hlasy, že ešte nie je všetkým dňom koniec a máme desať rokov na to, aby sme toto čisto ideologické rozhodnutie odložili alebo v lepšom prípade zvrátili. Tento plán založený na viere je však veľmi neistý. Na druhej strane sa môžeme dočítať, že koniec automobilov so spaľovacím motorom v Európe by mohol prísť skôr, ako sa očakávalo. Napríklad v septembri minulého roka spoločnosť Volvo oznámila, že tento rok prestane vyrábať autá s naftovým motorom a do šiestich rokov plne prejde na elektromobily.

Drastický zásah? 

Aký dopad bude mať takýto drastický zásah do slobody voľby ľudí na hospodárstvo, a teda na ľudí, na celé vrstvy spoločnosti a na súdržnosť európskej spoločnosti? O tom všetkom sa dozviete v rozhovore, ktorý pripravila Martina Kociánová. Rozprávala sa so zberateľom áut, reštaurátorom, úspešným jazdcom formuly a prezidentom Jaguar Clubu – Filipom Turkom.

Pýtala sa ho aj na to, ako si spomína na moment, keď sa dozvedel o pláne Európskej únie skoncovať s naftovými motormi do roku 2035.  Kedy sa o tom Filip Turek, milovník vône benzínu, prvýkrát dozvedel? Čo si vtedy o tomto pláne myslel?




Filip povedal v rozhovore aj nasledovné…

Ja osobne by som sa ich všetkých – najlepšie von der Leyenovej a Timmermansa – rád opýtal, čo nám všetkým povedia. Čo povedia 350 miliónom ľudí, ktorí sú v zlej finančnej situácii. Mnohí ľudia to už pociťujú, pociťuje to priemysel, podniky, ktoré tu boli 200 rokov – aj tu -, ktoré prežili. Prežili protektorát, prežili Hitlera, prežili komunizmus – a pracovali – a teraz sú v bankrote. Neviem, ako na to títo ľudia zareagujú. Naozaj neviem, ako povedia: „My sme to všetko robili preto, aby ste tu nevyhoreli.“ To je pre mňa veľmi ťažké. Jednoducho povedia: „Zachránili sme planétu. Keby sme to neurobili, nastala by klimatická apokalypsa a všetci by sme zhoreli.“ To je veľmi dôležité. To je jednoducho ich argument. Tieto argumenty sú scestné, vymyslené tak, že je to budúcnosť, ktorú nikto nedokáže zmerať, a nikto im nemôže povedať: „Klamete!“ To je pravda. Pretože vždy hovoria o nejakej budúcnosti, ktorá neexistuje.

Hovoria o technológiách, ktoré neexistujú.

Zelená batéria s dlhou životnosťou neexistuje a hovorí sa o sodíkových batériách a podobných veciach. Jednoducho to neexistuje a oni už o tom prijali záväzný zákon, právne záväzný zákon o klíme, ktorý sme všetci podpísali, a budú ho môcť presadzovať. Tak napríklad majú predstavu, že do roku 2030 musia byť na európskom trhu zámorské lode, ktoré sú bez emisií. To je o šesť rokov. Neviem, na akých drogách tieto veci vymysleli. Je to jednoducho bizarné. Navyše je smiešne, že si myslím, že vôbec nečítali Zelenú dohodu. Je to taký komplexný súbor predpisov, že si myslím, že len málo ľudí si vie predstaviť, čo obsahuje. Je tam boj proti rozdielom medzi mužmi a ženami – to je v podstate triedny boj, rodová vojna. To je v skutočnosti zmena správania.

Celý rozhovor je k dispozícii aj tu…

Filip si servítku pred ústa nebral…

 

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať