Napriek tomu, čo sa práve deje, aj slovenské mamy a osamelí rodičia potrebujú pomôcť.

Ďakujeme.sk už po štvrtýkrát pomôže mamičkám, osamelým rodičom vo svojom projekte „Pošli dobro mamám 2022“.

Tento rok chceme pomôcť osamelým maminám so štúdiom, rekvalifikačnými kurzami, jazykovými kurzami, počítačovou gramotnosťou, autoškolou… Pomôžeme mamám získať lepšiu kvalifikáciu, aby si našli lepšie platenú prácu.

Napriek všetkému čo sa práve deje, vojenským hrozbám, musíme ísť ďalej a stále upozorňovať, ako sa na Slovensku žije rodičom samoživiteľom.

Náš projekt „Pošli dobro mamám“ vznikol ako reakcia na životy žien, ktoré sa dlhé roky starajú o svoje postihnuté deti a venujú im všetok svoj čas, energiu, rodinné financie.

Maminy takýchto detí nám písali svoje príbehy a prosili o finančnú pomoc pri dlhoročných terapiách pre svoje deti. Veľká časť žien totiž ostane so svojim postihnutým dieťaťom sama, bez partnera, s ktorým by si výdavky za rodinu rozdelili.

Najprv to teda boli maminky postihnutých detí, ale stále viac a viac žien samoživiteliek nám píše, aké je pre ne ťažké zabezpečiť chod domácnosti aj so zdravými deťmi. Podľa údajov štatistického úradu je na Slovensku takmer 800 000 ľudí na hranici chudoby.

Rodičia samoživitelia sú práve veľmi silne ohrozená skupina.

A najväčšou skupinou medzi osamelými rodičmi sú ženy. Vlastne žijú v existenčnom strachu roky, kým sa ich deti neosamostatnia.

V tom čase sú už ale tieto maminy za dobou, keď si mohli spraviť kariéru, našetriť si na dôchodok. Situácia je taká, že mamy, ktoré majú doma deti – si nedovolia zvoliť povolanie vyžadujúce prácu dlho do noci, neuchádzajú sa o vedúce pozície, kde by ich príjem bol vyšší, netvoria si rezervy, keďže ich plat neumožňuje odkladať na horšie časy.

Ženy všeobecne pracujú v zamestnaniach, kde je plat nižší – v školstve, v zdravotníctve – a neviem či viete, ale aj index dôchodku je pre ženu nižší ako pre muža, ktorý nebol na materskej dovolenke s dieťaťom.

Mamičky, ktoré nám píšu hovoria o tom, ako si nemôžu dovoliť byť choré, nemôžu si dovoliť dvojtýždňovú dovolenku, na ich potreby v rodinnom rozpočte nezvyšuje takmer nikdy.

Preto sme sa rozhodli, že venujeme každý rok finančné dary, ktoré týmto – zväčša mamám – pomôžu zaplatiť niečo, čo dlhodobo odkladajú. Keď čítame listy, ktoré nám maminy posielajú, žasneme aké drobnosti si konečne mohli dopriať. Jedna si kúpila turistické topánky, druhá dioptrické okuliare, jedna maminka išla po rokoch do kina.
Tento rok sme sa rozhodli, že im pomôžeme so vzdelávaním.

Napíšte preto pre nejakú maminku vo vašom okolí príbeh, napíšte ako sa pasuje so životom mamičky samoživiteľky – my jej pomôžeme vyzbierať peniažky na kurz, ktorý si ona zvolí. A k tomu pridáme prémiu, ktorou oceníme jej nasadenie.

Chceme pomôcť rodičom samoživiteľom zvýšiť si ich šance na pracovnom trhu.

Príbehy rodičov posielajte na dakujeme.egrant.sk – do 1.4.2022

Ďakujeme

Pripravila Zuzana Kaprinay

Mohlo by vás zaujímať