Naplnia sa proroctvá starej vedmy Uli o príchode ancikrista a krutom treste pre ľudí?

Naplnia sa proroctvá starej vedmy – PIARGY 

Nový film PIARGY s Judit Bárdos otvorene ukazuje, kam sú Slováci ochotní v túžbe po láske a majetku zájsť. V rámci obsahu Magazínu 40plus.sk a podcastu ODznova som robila rozhovor s tvorkyňami filmu – Silviou Panákovou a Bibou Bohinskou. Rozprávali sme sa o archetypoch, patriarcháte a ďalších témach, ktoré poukazujú na mnohé spracované otázky aj vo filme PIARGY.

Rozhovor aj pozvánku do kina si pozrite tu:

Film PIARGY nakrútený v koprodukcii RTVS podľa novely Františka Švantnera z medzivojnového obdobia zrkadlí dnešnú spoločnosť natoľko, až z toho ide mráz po chrbte.

„Tento príbeh rozpráva jazykom lásky a vášne, som si istá, že mu každý porozumie,“ hovorí predstaviteľka hlavnej hrdinky Judit Bárdos a pokračuje: „Je to najdlhší projekt, na ktorom som kedy robila. Pracovalo na ňom veľmi veľa ľudí rôznych národností, čo dopomohlo k tomu, aby dostal medzinárodný temperament a iskru.“

Podľa producentky Silvie Panákovej film PIARGY ukazuje ako sa žilo, rozmýšľalo a aké bolo vtedajšie postavenie žien v patriarchálnej spoločnosti. 

„Mohlo sa to stať v roku 1939, ale aj v roku 2022. Vzťahy medzi manželmi, rodičmi a deťmi, či cirkvou a dedinou, sa v mnohých smeroch dodnes nezmenili. PIARGY sú metaforou boja dobra a zla a nastavujú zrkadlo pokrivenej morálke, ktorá nie je cudzia ani dnešnej spoločnosti.“

S oceňovaným macedónskym režisérom Ivom Trajkovom sa filmárka, ktorá má na konte viac ako 20 hraných a dokumentárnych diel, stretla pred mnohými rokmi. „Veľmi sa mi páčil jeho film Veľká voda, ktorý ma hlboko zasiahol. Mal dedinskú atmosféru a vzťahovú tému, aká bola aj v našej predlohe. Vtedy som si povedala, že by som s ním raz rada nakrútila film.“

Keďže Trajkov v podobnom prostredí vyrastal, presne vedel, o čom sú dedinské vzťahy. S našou scenáristkou Janou Skořepovou prišli so zaujímavým konceptom, ako jedenásťstranovú novelu od Františka Švantnera rozšíriť, aké motívy doplniť a na aké sa zamerať, aby z toho mohol vzniknúť silný filmový príbeh.

Na pozíciu architekta tvorcovia oslovili Tomáša Berku, úlohu kameramana prijal Peter Bencsik, pod kostýmy a masky sa podpísala Anita Hrošová.

Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, až kým za jednu fašiangovú noc úplne nezmizne

Mladá, krásna a chudobná Juliša (Judit Bárdos) tu zaplatí krutú daň za túžbu po lepšom živote. Keď sa vydá za Martina (Daniel Fischer) – syna najbohatšieho statkára, ocitne sa v rodine, kde vládnu tvrdé pravidlá. Nielenže bude čeliť nepríjemnému tlaku svokry, ale nedokáže sa ubrániť ani násilným zvodom svokra (Attila Mokoš). Juliša sa napriek tomu do manželovho otca zamiluje a vznikne ľúbostný trojuholník. Zakázané tajomstvo však neostane dlho utajené a vyťažiť z neho zatúžia všetci. Julišina sestra (Lucia Šipošová), ľudia v obci a dokonca aj dedinský kňaz (Ivan Martinka).

Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, až kým za jednu fašiangovú noc úplne nezmizne. Akoby ju čerti odniesli s ľuďmi, domami aj zvieratami.

Naplnia sa proroctvá starej miestnej vedmy Uli (Jana Oľhová) o príchode ancikrista a krutom treste?

Pozrite si rozhovor s autorkami filmu a vyberte sa do kina. Už od 22.9.2022

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať