Zachráň knihu. Prežijú knihy Coronu?

Prežijú knihy Coronu?

Zachráň knihu je iniciatíva na na podporu pôvodnej súčasnej literatúry. Prečo vznikla a čo sleduje?

Ťažké časy doľahli aj na knižný trh.

Kníhkupectvá sú zatvorené už dlhší čas a z online predaja sa veľmi vyžiť nedá. Ale knižný trh netvoria iba predajcovia. Do tejto skupiny patrí celá armáda vydavateľov, grafikov, editorov, jazykových redaktorov, iliustrátorov a v neposlednom rade aj autorov. Ako prežívajú aktuálne dianie?

Všetci chápeme, že teraz je najdôležitejšie zdravie. Platia opatrenia, na aké sme doteraz neboli zvyknutí. A čo nám robí často spoločnosť, keď sme  doma zavretí? V mnohých rodinách je to práve kniha!

Prežijú knihy Coronu?

Pokles predaja kníh v časoch Corony je alarmujúci. A keď sa skončia špeciálne karanténne nariadenia, len veľmi ťažko sa bude opäť nabiehať do normálu.

Tak isto ako zamestnanci z iných odvetví teraz nemôžu chodiť do práce, tak aj autori sa ocitli vo zvláštnej situácii. Náhrada príjmov je u mnohých v nedohľadne. Mnohí z nich fungujú na princípe licenčných zmlúv, z ktorých majú príjem a živobytie. No a ak mali dohodnuté odovzdanie rukopisu v tomto období, majú smolu. Vydávanie nových kníh je pozastavené a tým aj vyplácanie honorárov. Kedy sa tento výnimočný stav skončí, a ako bude vyzerať knižný trh potom, si teraz nikto netrúfa odhadnúť.

Zachytila som informáciu, že milovníci futbalu podporujú svoje obľúbené kluby kúpou virtuálnej vstupenky. Živnostníci z oblasti služieb predávajú vouchery, ktorými si klienti predpácajú služby. Každý sa snaží zachrániť si podnikanie, ktoré si budoval poctivo a stálo ho veľa síl, kým sa dostal do istého levelu.

Aj slovenskí spisovatelia sa rozhodli, že nebudú len tak sedieť a čakať.

Z iniciatívy Mirky Varáčkovej, ktorá okolo seba zoskupila partiu autorov, vznikla inciatíva ZACHRÁŇ KNIHU. O čo ide, sa dozvete na www.zachranknihu.sk. Základnou filozofiou je princíp spolupatričnosti. Spisovatelia vyrábajú videá, v ktorých promujú diela svojich kolegov. Na sociálnych sieťach pod rovnakým názvom nájdete zasa zaujímavé a pestré kvízy, súťaže, veselé príspevky.

Môžete vyhrať knihy od slovenských autorov, alebo získať zľavy na nákup v knižných obchodoch. Do inciatívy sa zapájajú aj vydavateľstvá a veľkí hráči na knižnom trhu. Že je to dobrý projekt, svedčí i raketový nárast počtu sledovateľov a podporovateľov.  Je mimoriadne povzbudivé, ako sa slovenskí autori dokázali spojiť a kreatívnou formou upozorniť na seba.

Tak ako sa po sociálnych sieťach šíria výzvy, aby sme teraz podporovali malé obchodíky namiesto veľkých medzinárodných reťazcov, lokálnych pestovateľov a chovateľov namiesto veľkoobchodov, tak aj  domáci autori apelujú na čitateľov, aby si teraz kúpili radšej slovenskú knihu a prispeli tak k záchrane slovenského knižného trhu. A určite je z čoho vyberať!

Monika Macháčková

Autorka je spisovateľka

Mohlo by vás zaujímať