fbpx

Žena menštruuje prakticky väčšinu svojho života. Veľa z rozpočtu ženám ukrajujú vložky. Vyrieši to kalíšok…

Menštruačný kalíšokKde ušetriť? Veľa z rozpočtu ženám ukrajujú vložky. Vyrieši to menštruačný kalíšok?

Dnešné dni sú poznačené spoločným heslom. Šetrite, kde sa dá. Minule sme mali debatu v našej ženskej skupinke a téma to bola zaujímavá. Ušetriť sa totiž dá na tom, čo sa opakuje. A čo sa opakuje? Teda do istého veku? Menštruácia. Ak je vás v rodine viac žien, tak ide o nemalú sumu. Dokonca je veľa novín a magazínov, ktoré rozprávajú v poslednej dobe o tzv. menštruačnej chudobe – keď ženy, jednoducho povedané, na nákup hygienických pomôcok nemajú. Môže to vyriešiť menštruačný kalíšok?

Maruš sa „hecla“. Používa kalíšok 7 rokov a chcela sa podeliť o skúsenosti. Poprosila ma o otázky k tejto téme, pretože nejde len o peniaze, ale aj o ekológiu. Tak poďme na kalíškový rozhovor…

Maruš, ako dlho používaš kalíšok a čo ťa k tomu viedlo?

Menštruačný kalíšok používam 7 rokov. Vedela som o ňom už skôr, ale bola som skeptická. Po pôrode prvej dcéry, keď sme šli na dovolenku, som zrazu zistila, že s klasickými tampónmi dovolenka pri mori nebude bohviečo. Preto som skočila do prvej lekárne, kde zhodou okolnosti kalíšok mali (Taliansko) a lekárnička mi poradila aj s veľkosťou.

V neposlednom rade ma k používaniu kalíška doviedli aj ekologické dôvody. Látkovala a bezplienkovala som svoje obe dcéry od narodenia a zároveň som robila aj poradkyňu týchto metód dojčenskej hygieny. Na školeniach sme nahliadli do materiálov s grafickým zobrazením používania jednorazových plienok, ktorých boli na jedno dieťa celé haldy. Dieťa používa jednorazové plienky max. 3 roky, žena menštruuje prakticky väčšinu svojho života – predstavte si ten ťažko rozložiteľný odpad, nebezpečné chemikálie, ktoré sa používajú pri bielení celulózy a podobne…

Ako sa s tým dá fungovať, keď človek nemá práve home office? Dá sa s tým žiť?

Síce som pracovala na home office, už v dobe, kedy to ešte nebolo IN. No moja práca zároveň žiadala veľa cestovania po celom svete. Kalíšok sa dá bezpečne používať aj pri cestovaní. Žena si len musí vytvoriť rutinu na pobyt mimo domova. Ja som napríklad pri používaní verejných WC vždy nosila so sebou malú fľašu vody v kabelke, ktorú som používala na opláchnutie kalíška vo WC kabínke. Základom sú čisté ruky. Viac netreba.

Stačí menštruačný kalíšok a netreba žiadna vložka? Predsa len…

Vždy záleží na tom, akú silnú menštruáciu žena má. Samozrejme, kalíšok nie je všespásny. Ženy so slabou menštruáciou žiadnu vložku ani nepotrebujú. Ja medzi ne, bohužiaľ, nepatrím, preto ako poistku vždy používam látkové menštruačné vložky. Sú podšité vodotesnou nepriepustnou PUL (polyuretánovou) vrstvou a zapínajú sa na patentky. Dajú sa použiť stovky krát a znova vyprať – nedám na ne dopustiť.

Vieš popísať aj to, ako ho čo najbezbolestnejšie zaviesť? Je na to nejaký grif?

Grif si musí každá žena vytvoriť sama, predsa len každá máme trochu inú anatómiu. Základným pravidlom ale je zaviesť kalíšok čo najhlbšie dovnútra, aby sa vytvorilo potrebné vákuum a kalíšok dobre držal na mieste. Pred zavedením je potrebné ho ohnúť do písmena U. znova zdôrazňujem potrebu hygieny rúk, zavádzať kalíšok len s čistými rukami, ale to koniec koncov poznajú aj ženy používajúce tampóny. Takisto je veľmi dôležité odhadnúť svoju veľkosť: inú potrebujú mladé dievčatá, ktoré ešte nikdy nerodili, inú zase ženy vo vyššom veku po pôrodoch detí.

Starostlivosť o kalíšok

Kalíšok vždy pred a po menštruácii vyvarím vo vode, behom používania ho umývam čistou alebo mydlovou vodou. Slúži pokojne aj 10 rokov. Silikón je veľmi vďačný materiál. Používaním sa môže jemne zafarbiť vďaka bilirubínu, to však vôbec neovplyvňuje jeho funkčnosť. Viem o prípadoch, kedy mali ženy pri používaní kalíška bolesti, predpokladám že to mohlo byť spôsobené jeho nesprávnym zavedením alebo možno patria k tej menšine, ktorej kalich naozaj nevyhovuje – ja som mala podobné problémy pri používaní tampónov.

Mária Rajec

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať