Matej Zámečník: Zabúdate? Možno máte sklerózu. Leda žeby nie.

Matej Zámečník: Zabúdate? Možno máte sklerózu. Leda žeby nie.

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A žiaľ, choroby tiež. Teda nie, že by stromy a lesy boli zdravé (najmä na Slovensku). Ale. V našom rozhovore s Matejom sa chceme sústrediť na ľudí. O lesoch inokedy. Zobrali sme ho na kus reči, pretože kniha na ktorej participuje je veľmi zaujímavá.

Matej, ako prišiel nápad na takúto knižku? A prečo sa volá Ginko?

Neviem či viete, ale na Slovensku je vyše 16000 diagnostikovaných pacientov so sklerózou multiplex. A samozrejme okrem toho i množstvo takých, ktorý o svojej chorobe ešte nevedia. Včasná diagnostika však môže pomôcť zlepšiť priebeh tejto choroby. Aby sme sa nad ňou vôbec zamysleli, musíme o nej vedieť viac. Cez príbeh a rozprávku sa ľahšie učí a pamätá.

Takže Ginko podľa preparátu z lekárne? Zabúdam, kúpim si Ginko?

Asi viete, že nie je skleróza ako skleróza. Ľudia si často zamieňajú stareckú sklerózu – zábudlivosť so sklerózou multiplex. Práve preto vznikla knižka a dostala názov Zábudlivé Ginko. Knižka plná ilustrácií, v ktorej si deti prečítajú príbeh o Ginko strome, ktorému na jeseň opadnú listy a všetko zabudne. Spomenie si znova až na jar, keď mu narastú nové. V príbehu zistíte, kto všetko žije v mestskom parku s pánom Ginkom a či to je so zabúdaním tak, ako sa spomína v úvode článku. Na konci čítania sa môžu rodičia alebo starí rodičia s deťmi porozprávať o tejto chorobe a pokúsiť sa im ju vysvetliť.

Je knižka napísaná tak, aby deti pochopili jej obsah? Alebo skôr mieri na rodičov?

Záver knižky obsahuje informácie o skleróze multiplex, strome Ginkgo Biloba, recept na čaj z listov ginka, maľovanku a dvojstranu na zalisovanie si listu zo stromu. Takže rodičia si môžu spolu s deťmi čítať a potom si môžu pripraviť  čajík, ktorý vypijú počas toho, ako si vyfarbia maľovanku. Je to taká škola hrou. Snaha o participáciu a učenie sa. Deti si takto môžu uvedomiť, že nie každý je zdravý a že zdravie vôbec nie je samozrejmosť.

Kampaň podporila aj Adela Banášová.

Matej, ako môžu teda ľudia pomôcť?

My budeme radi, ak ľudia podporia našu  kampaň na Startlabe 😉 Zbierame na projekt peniaze a každé euro pomôže. Vopred ďakujeme všetkým, ktorí nás už podporili, alebo podporia. Súbežne s kampaňou prebieha aj výzva, do ktorej sa môžete zapojiť a zdieľať na sociálnych sieťach fotky s popisom vašich dobrých skutkov. Do popisu dajte #nezabudni.  Je tu predsa máj – lásky čas. Preto nezabudnite byť milí na ľudí okolo vás.

https://www.startlab.sk/projekty/753-zabudlive-ginko/ 

Mohlo by vás zaujímať