Marián Viskupič: Navrhneme, aby sa právo zachovania hotovosti dostalo aj do našej ústavy.

Foto: Archív FB Marián Viskupič

Sú zákazy a nariadenia novým spôsobom demokracie a zaistenia SLOBODY pre Slovensko či svet?

Denne sa stretávame s množstvom správ, ktoré informujú o nových reguláciách, zákazoch, príkazoch, nariadeniach. Najviac tejto agendy sa začalo tvoriť počas korony. Samozrejme, ako inak, v záujme zdravia, života, dobra… Skrátka, v záujme nášho krajšieho a udržateľnejšieho života. Ako tieto témy vníma Marián Viskupič? A čo si myslí o novej objednávke miliónov dávok  vakcín pre Slovensko? Rozhodla som sa ho vyspovedať…

Marián, volala som vám, pretože som sa v jednej inštitúcii dozvedela, že od septembra sú plánované lockdowny. Vydesilo ma to… Čo si myslíte o takýchto správach? Budeme opäť zatvorení?

Verím, že tieto správy sú len hoaxy. Dúfam, že Európa vrátane Slovenska pochopila, že lockdowny, zatváranie škôl, zatváranie ekonomiky a obmedzovanie života ľudí spôsobujú výrazné škody a nie sú cestou, ako bojovať s covidom. Covid sa stal súčasťou nášho sveta ako desiatky iných chorôb. Treba ho rešpektovať, ale treba s ním žiť bez zásadných a drastických obmedzení života ľudí a behu ekonomiky. Financie a energiu treba venovať do zdravotníctva. Práve zdravotníctvo je kľúčové na zvládanie vrcholov vĺn, na ochranu zdravia a životov ľudí pri ťažšom priebehu ochorenia.

Ako vnímate fakt, že musíme za posledné roky dodržiavať aj opatrenia, ktoré nedávajú zmysel a ľudia prakticky ohli chrbát a boli a sú ticho (rúška pri behu v lese, deti dva roky mimo školu, venčenia psa len v okolí domu, nákup v supermarkete áno – v malých potravinách nie… a mohli by sme pokračovať…)?  

Vnímam to tak, že sme sa veľa naučili – že nezmyselné opatrenia sú, jednoducho, nezmyselné. Že nezmyselné opatrenia spôsobujú zbytočné škody a neprinášajú žiadny úžitok. Nie je hanba urobiť chybu. Hanba je nepoučiť sa a opakovať tie isté chyby. Som presvedčený, že práve cez nezmyselné opatrenia si ľudia uvedomili aj dôležitosť slobody pre človeka i pre celú spoločnosť. A verím, že si to dostatočne uvedomujeme aj my, politici.

Možno to bude znieť divne, ale ja som rád, že ďalšia vlna covidu prišla práve teraz v lete. Teraz v lete je naša imunita najlepšia, máme zdravšiu stravu, dostatok slnka, sme oddýchnutejší a máme viac času na vyležanie ťažšieho priebehu. Verím, že ju zvládneme v podstate bez obmedzení a bez zbytočnej mediálnej masáže… a bude potvrdením, že covid je, jednoducho, súčasťou života.

Sme národ, ktorý rád poslúcha. Máme to historicky dané. Myslíte, že si ľudia uvedomujú, že sa k nim pristupuje ako k žabe, pod ktorou sa prihrieva polievka?

O slobodu sa ľahko prichádza, ale je extrémne náročné ju získať naspäť. Ľudia však majú v rukách tú najsilnejšiu zbraň – nedať vo voľbách hlasy stranám, ktoré nás salámovou metódou pripravujú o slobodu.

Nakúpili sme vraj ďalších 10 mil. dávok vakcín. Čo si o tom myslíte? Pre koho to má význam? To naozaj nikto nie je schopný stopnúť kontrakt a budeme to vylievať do Dunaja a priľahlých riek ako avizoval Igor Matovič?

Ja sa venujem hlavne verejným financiám. A ekonomický pohľad na vec je jasný – nie je efektívne nakupovať 10 miliónov dávok. Jednoducho, toľko sa ich neminie. Aj tu platí, že by sme nemali opakovať chyby minulosti – státisíce dávok v skladoch expirovali a museli byť zlikvidované. Základnou povinnosťou verejných činiteľov je využívať verejné zdroje hospodárne a efektívne. Spoločné európske obstarávanie a nemožnosť upraviť množstvo dávok na realistické čísla je absurdný výsledok zmlúv, ktoré podpísala EÚ s farmaceutickými spoločnosťami.

EÚ by mala trvať na úprave objednaných množstiev, lebo jednoznačne ide o plytvanie. Neviem, ako sa situácia aktuálne vyvíja, môžem len dúfať, že zvíťazí zdravý rozum. EÚ by nemala hazardovať s dôverou občanov. Zároveň by očkovanie malo byť skutočne slobodným a informovaným rozhodnutím každého občana. Štát by mal rovnocenne akceptovať obe rozhodnutia.

Máme tu cválajúcu infláciu. Všade v EU sa protestuje. U nás je ticho. Tešíte sa z toho ako politik? Že Slovák unesie všetko a teda „dá sa na ňom orať“?

Áno, my, Slováci, sme vždy pripravení zvládnuť všetko. Naša historická skúsenosť je zaťať zuby, pracovať a zvládnuť všetko, čo príde. Ale nesúhlasím, že na Slovensku sa neprotestuje. Napríklad učitelia boli schopní sa zmobilizovať a urobili masívny a pritom veľmi slušný protest. Bol to protest, ktorý veľmi pomohol, učitelia už majú istotu zvýšenia platov. Takisto zdravotníci bojujú za zlepšenie situácie vo svojom rezorte. Som presvedčený, že o svoje práva treba vždy bojovať.

Niektoré weby boli vypnuté. Zo začiatku sa ľudia k tomu aj vyjadrovali. Cenzúra totiž nikdy nie je dobrá vec… Teraz sa predĺžila lehota na vypnutie týchto webov a v podstate to už ani nikto nerieši. Je to ľuďom jedno podľa vás? A ako nad tým uvažuje vy a vaši najbližší spolupracovníci?

Môj postoj je jasný, hlasoval som PROTI predĺženiu možnosti blokovania webov. Aj viacero mojich kolegov zo SaS nehlasovalo ZA. Zopakujem vaše slová – cezúra totiž nikdy nie je dobrá vec. Alebo opačne – sloboda vyjadrovania a šírenia informácií je najcennejšia hodnota. Spoločnosť, ktorá obmedzuje šírenie informácií, stráca svoju slobodu. A práve sloboda je prepotrebná ingrediencia, aby sa spoločnosť rozvíjala – ľudsky i ekonomicky. Som presvedčený, že blokovanie šírenia problematického obsahu spôsobuje spoločnosti ďaleko viac škôd, ako dokáže urobiť samotný obsah.

Úlohou štátu nie je robiť cenzúru. Úlohou štátu je zabezpečiť vzdelávanie, aby väčšina národa dokázala kriticky hodnotiť vierohodnosť informácií.

Niektoré opatrenia z EU nás postupne môžu pripraviť o slobodu – samozrejme, v záujme dobra. To si myslím ja. Čo si myslíte vy?

Cesty do pekla sú vždy lemované tými najlepšími úmyslami. S rozvojom moderných technológií prichádza stále vyššia schopnosť a „chuť“ štátov kontrolovať svojich občanov. Paradoxne tomu pomáhame aj my sami, dobrovoľným odovzdávaním množstva informácií napríklad sociálnym sieťam. Myslím, že EÚ aktuálne vytvára viacero problematických regulácií. Špeciálne energetická politika EÚ je v podstate samovražedná.

Poďme konkrétne. Meranie uhlíkovej stopy. Krásny zámer. Môže sa však stať, že človeku s vyššou uhlíkovou stopou bude odopretý napríklad nákup alebo cestovanie. Neobávate sa toho? Skrátka, systém akéhosi uhlíkového kreditu. Niektoré banky to už dnes majú ako „benefit“.

Klimatická zmena je realita. Ľudstvo v krátkom čase spotrebúva obrovské množstvo fosílnej energie – sú to zásoby, ktoré sa vytvárali milióny rokov. Takže obmedzenie spotreby a postupný prechod na obnoviteľné zdroje je nevyhnutný. Musí sa však diať v súlade so zdravým rozumom.

Použijem aktuálny príklad – zastavenie prevádzky spoločnosti Slovalko kvôli nepochopiteľne vysokej cene elektrickej energie. Vyrábajú hliník jednou z najpokrokovejších technológií vo svete, na výrobu jednej tony hliníka vyprodukujú 4,2 tony CO₂. Ich produkciu ľahko nahradia hlinikárne z Číny alebo Indie… ale na tonu hliníka vyprodukujú 5-násobné množstvo CO₂. Takže sa stalo dvakrát zle – EÚ stráca sebestačnosť v strategickej surovine a prírode sa ešte poškodilo.

V EU sa od roku 2035 vraj nebudú vyrábať klasické autá. Ako vnímate tento systém zákazov? Je to príprava na agendu 2030? Že po roku 2030 nebudeme nič vlastniť, nebudeme mať žiadne súkromie a budeme šťastní (zdroj Forbes, SEF )? Auto si nebude môcť dovoliť skoro nikto? 

Neviem sa vyjadriť k vami spomínanej Agende 2030. V každom prípade zákaz vozidiel so spaľovacím motorom považujem za veľmi zlé rozhodnutie. Podporujme elektrické vozidlá, podporujme vodíkový pohon, podporujme výskum aj iných alternatívnych pohonov. Ale pridávať k tomu aj zákazy je kontraproduktívne. Fakt pomôže vývoju elektrických vozidiel a ich batérií to, že budú vedieť, že ich najväčší konkurent bude musieť zákazom skončiť?

A čo vývoj nefosílnych palív? Týmto zákazom sa zastaví jedna možná vetva výskumu. Prečo by mal byť zakázaný spaľovací motor, ktorý by spaľoval nefosílne palivá? Jednoducho, tento zákaz je veľmi nešťastný.

Čo si myslíte o digitálnej mene? Ja za seba to vnímam ako nástroj totálnej kontroly nad ľuďmi. Kedykoľvek človek nebude poslušný systému (a môže to byť napríklad aj agenda očkovania a iných dobrovoľne nedobrovoľných nátlakov a aktov), tak môže mať obmedzený prístup k vlastným peniazom. Myslíte si, že si to ľudia uvedomujú?

Vývoj sa nedá zastaviť, prechod k bezhotovostnému plateniu podporujú sami ľudia. Odtiaľ je len krok k digitálnej mene. Ale zasa hovorím, že podporujme rozvoj moderných technológií vo finančnej oblasti. Ale prečo by to zároveň malo znamenať zrušenie hotovosti? Sloboda je práve v tom, mať viacero možností. Za SaS hovorím, že navrhneme, aby sa právo zachovania hotovosti dostalo aj do našej ústavy.

Práve hotovosť zabezpečuje človeku určitú mieru súkromia a zabraňuje štátu v totálnej kontrole finančných operácií každého človeka. Myslím, že ľudia si dostatočne neuvedomujú, čo by znamenalo zrušenie hotovosti.

Z čoho aktuálne pociťujete najväčšiu radosť?

Aktuálne žijeme dobu, kedy viem „z voleja“ vymenovať kopu starostí a problémov. Radostí a pozitívnych trendov vidím v našej spoločnosti pomenej. Veľmi ma potešil príchod Volva na východ Slovenska. Ale najväčšiu radosť mi robí čas strávený s mojou rodinou. Užívam si každý jeden letný deň strávený s mojimi najbližšími.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Sloboda slova…

 

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať