fbpx

Koncom októbra 2021 ma na LinkedIn kontaktoval lekár pracujúci pre WHO. Najskôr mi bolo divné…

KAM AŽ MÔŽE ZÁJSŤ VIRTUÁLNE „PRIATEĽSTVO“? alebo NEDAJTE SA NACHYTAŤ

Koncom októbra 2021 ma na sieti LinkedIn kontaktoval lekár – chirurg pracujúci pre WHO. Najskôr mi bolo divné, prečo ma žiada o „connection“ niekto zo zahraničia, a ešte niekto na takom poste …

Ale keďže je to sociálna sieť orientovaná na biznis a väčšina zúčastnených komunikuje po anglicky, nejako extra som to neriešila a žiadosť o prepojenie som prijala.

Krátko na to mi dotyčný napísal správu. Potom druhú a postupne sme začali spolu komunikovať. Žiadne veľké debaty – boli to viac menej také zdvorilostné frázy typu: „Ahoj, ako sa máš? „Aký si mal deň?“ ap.

Niekedy som odpísala hneď, niekedy mi to trvalo aj týždeň.

Z tejto zdvorilostnej konverzácie som sa dozvedela, že pán doktor pochádza z Anglicka a momentálne je na misii v Somálsku, kde pracuje ako chirurg ortopéd v objekte Camp TURKSOM, čo je vlastne vojenská základňa v somálskom Mogadiše. V tomto tábore sa Turecko zameriava na výcvik a prípravu dôstojníkov a poddôstojníkov somálskych ozbrojených síl, čím pomáha somálskej vláde …

Dozvedela som sa aj to, že je vdovec a má dcéru, ktorá je v internátnej škole v UK. Keby som podobnú žiadosť o priateľstvo dostala na FB, tak ju okamžite blokujem.

Takmer denne dostávam žiadosti od vojakov, chirurgov, vdovcov zo zahraničia, s profilom založeným len pred pár hodinami, a automaticky ich blokujem a nahlasujem.

Ale ako som už písala, na LinkedIn mi tá moja „bezpečnostná kontrolka“ akosi nezapínala… Možno som si naivne myslela, že na tejto sieti budú len ľudia, ktorých zaujíma kariérny či osobnostný rozvoj.

Začiatkom tohto roku mi „kamarát“ napísal, že má pre mňa dobré správy.

To ma zaujalo, lebo som si nijako nevedela predstaviť, čo by tou dobrou správou mohlo byť.

Chvíľu ma nechal čakať a predvčerom mi to s veľkou radosťou vyjavil – jeho misia v Somálsku končí – čo som zhodnotila ako dobrú správu hlavne pre neho, pretože táto krajina je povestná množstvom teroristov. A ja by som teda tadiaľ nešla ani náhodou …

Tak som mu úprimne pogratulovala k návratu domov do Anglicka, na čo som dostala odpoveď, že to ešte chvíľu počká,  lebo predtým rozbieha jeden ďalší projekt a hádajte, kde?

U nás na Slovensku!

Skvelá príležitosť na osobné stretnutie… Moja kontrolka blikla na oranžovo…

A teraz to začne byť zaujímavé.

Nebudem zbytočne napínať…

Môj „kamarát“ mi oznámil, že za službu vlasti dostal od nadriadených z WHO a somálskej vlády nejakú hotovosť, zopár medailí, nejaké historické artefakty,  atď.atď.

Lenže v priebehu nasledujúcich 2 týždňov musí narýchlo odísť na nebezpečnú misiu, kde bude zachraňovať ľudské životy a už spomínané „awards“ nemôže nechať na základni,  pretože tam nebudú v bezpečí!!!

No a aby v bezpečí boli – POŠLE ICH MNE!

Veď o 2 týždne sa predsa stretneme na Slovensku a on si ich u mňa vyzdvihne. Už si aj zistil, že takéto doručovanie robí firma United Nations Delivery.

Stačí, keď pošlem meno,  adresu, telefón,  mail…

To už sa vo mne rozblikali komplet všetky červené kontrolky a pridala sa aj výstražná zvuková signalizácia…

Na nete som o mojom kamarátovi nenašla žiadnu zmienku, okrem profilu na LinkedIn. S rovnakým menom som našla len jedného rodinného lekára žijúceho v USA. Prešla som komplet stránku WHO, poznám celý manažment aj hierarchickú štruktúru,  ale o mojom kamarátovi opäť nič. Viem, že to ešte nemusí nič znamenať, nie každý sa chce za každú cenu zviditeľnovať. Ale predsa len by som čakala od renomovaného chirurga, ktorý dokonca vyučuje na Harvarde, aspoň nejakú spoločnú fotečku.

A potom mi napadlo hodiť do Google spomínanú doručovateľskú firmu a zrazu som sa ocitla na stránke www.quora.com, kde „šťastlivci“ ako ja opisovali podobné prípady vojakov posielajúcich svoje „belongings“ z Afganistanu, Sýrie ap. diplomatickou službou firmy UN Delivery. Boli to podvody, ktorými sa snažili vylákať osobné údaje a neskôr nehorázne vysoké poplatky za doručenie od prijímateľa zásielky…

Naša somálsko – slovenská družba teda po 2 mesiacoch definitívne skončila.

Milého pána chirurga som blokla a nahlásila „scam“.

… na svoju dnešnú otázku „How are you doing?“ už odo mňa odpoveď nedostane …

Ing. Daniela Maťuchová
Autorka je lektorka Batesovej metódy a autorka kníh Lepší zrak prirodzene a Neobyčajný (zá)ZRAK  – ProVitalis – www.provitalis.sk
Foto: Ali Geršičová

Mohlo by vás zaujímať