Ako skladovať a vákuovať potraviny

Koľko jedla u vás doma končí v koši? Zamedzte plytvaniu a udržte ich dlhšie čerstvé!

Zamedzte plytvaniu potravinami! Poradíme vám, ako ich skladovať, aby vydržali dlhšie čerstvé

Máte tendenciu nakupovať potraviny do zásoby a potom sa nestačíte čudovať, koľko ich skončí v koši? Zamedzte plytvaniu jedlom vďaka našim tipom – dozviete sa, ako nakúpené potraviny skladovať, aby vydržali čo najdlhšie čerstvé, a prečo by vám doma nemala chýbať vákuovačka.

Naučte sa hospodáriť šetrne

Nákupy potravín tzv. do zásoby nemusí automaticky znamenať zbytočne vyhodené peniaze. Ak sa potraviny naučíte skladovať a uchovávať tým správnym spôsobom, môžete na tom jedine získať. Dôležitá je predovšetkým organizácia a dôsledné plánovanie. V neposlednom rade vám potom veľa starostí ušetrí výkonná vákuovačka.

Plytvanie začína nákupom

Vyrážate do supermarketu bez nákupného zoznamu? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou si z obchodu okrem potrebných surovín odnesiete aj potraviny, pre ktoré nakoniec nenájdete využitie. Než nabudúce vyrazíte na nákup, vybavte sa podrobným zoznamom položiek, o ktorých viete, že ich v nasledujúcich dňoch použijete k príprave jedla. Nákupom podľa premysleného zoznamu šetríte nielen svoje peniaze, ale aj čas, ktorý v obchode strávite.

Ako skladovať a vákuovať potraviny

Zorganizujte si chladničku

Z pravidelného nákupu si domov najčastejšie priveziete chladené potraviny s presne daným dátumom spotreby, ako sú jogurty, syry alebo mäso. Pri ich ukladaní do chladničky sa snažte postupovať systematicky – vo vyšších priečkach uschovajte jedlo určené k rýchlej spotrebe, ako sú hotové jedlá alebo čerstvé syry, v spodnej časti je vyhradené miesto pre mäso, ovocie a zeleninu.

Nie všetku zeleninu je ale vhodné skladovať v chladničke – zatiaľ čo koreňová zelenina bude radšej v chlade a relatívne vyššej vlhkosti, rajčinám a paprikám sa bude lepšie dariť pri teplote 8—15 °C. Nezabúdajte potraviny v chladničke pravidelne kontrolovať a snažte sa mať na očiach tie, ktoré je treba spracovať čo najskôr.

Trvanlivé potraviny presypte

Uschovávanie trvanlivých potravín síce vyzerá jednoducho, ale aj pri ňom je treba držať sa niekoľkých zásad. Suché potraviny sa väčšinou skladujú v kuchynských skrinkách alebo v špajze. Na pozore sa tu musíte mať predovšetkým pred moľami, ktoré obľubujú sypké potraviny – v bezpečí nie sú obilniny, ale ani sušené ovocie alebo orechy. Potraviny sa preto snažte uchovávať v tesne uzatvárateľných nádobách zo skla alebo plastu.

Ak máte pivnicu, máte pri skladovaní potravín značnú výhodu – vďaka nízkej teplote (okolo 6—8 °C) a miernej vlhkosti ide o ideálne miesto pre uloženie zemiakov alebo cibule.

Stavte na vákuum

Nakupujete s rozmyslom a potraviny uschovávate podľa pravidiel, ale napriek tomu čas od času nestihnete niektorú surovinu včas spotrebovať? Nevešajte hlavu a radšej sa zamyslite nad tým, či by sa u vás doma nenašlo miesto pre vákuovačku, zváračku fólií. Využijete ju aj vtedy, keď ste zvyklí nakupovať väčšie množstvo napríklad čerstvého mäsa. Potravinu stačí vložiť do vrecka a pomocou vákuovačky z nej odsať vzduch, čím zabránite množeniu baktérií.

Vákuovačka je tak skvelým pomocníkom pre každého, kto chce predĺžiť trvanlivosť nielen chladených potravín – vákuovať môžete orechy, bylinky, pečivo aj hotové jedlá.

 Chcete aj vy uchovávať potraviny dlhšie čerstvé? Širokú ponuku vákuovačiek nájdete na Heureka.cz alebo Heureka.sk, kde si zároveň môžete produkty prehľadne zoradiť podľa ceny alebo obľúbenosti. Navyše tu nájdete aj recenzie od overených používateľov, ktorí sa s vami podelia o svoje skúsenosti s daným produktom.

Zdroj obrázku: bigacis / Shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať