Hrsť orechov denne môže predĺžiť život aj o dva roky

Hrsť orechov denne môže predĺžiť život aj o dva roky

Orechy sú doslova zázračnou potravinou, ktorá je v malom balení natlačená látkami s pozitívnym vplyvom na naše zdravie. Podľa niektorých štúdií je tento vplyv taký výrazný, že pravidelná konzumácia orechov môže predĺžiť život.

Čím sú orechy špecifické?

Orechy sú zložené predovšetkým z tukov, ktoré tvoria niekedy až tri štvrtiny objemu orieška. Hovoríte si, že na tom nie je nič pozitívne? Omyl! Ide totiž o tzv. nenasýtené mastné kyseliny (omega-3 alebo omega-6), ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Okrem iného stabilizujú hodnoty cholesterolu, majú pozitívny vplyv na cievnu sústavu.

Zvyšok orechov tvoria z väčšej časti bielkoviny, z menšej časti sacharidy. Opomínať ale nesmieme ďalšie kúzlo jednotlivých druhov orechov a to je vysoký obsah minerálov, vitamínov a najrôznejších antioxidantov. Ide o látky, ktoré telo nevyhnutne potrebuje na správne fungovanie. Prírodné zdroje vitamínov a minerálov sú pritom spravidla lepšou voľbou ako vitamíny a minerály vo forme doplnkov stravy.

Prečo práve hrsť orechov denne?

Množstvo orechov, ktoré by sme mali denne skonzumovať, predstavuje asi hrsť denne. Prečo práve toto množstvo? S hrsťou orechov denne do seba dostanete také množstvo živín, ktoré už preukázateľne má vplyv na naše zdravie. Dostavia sa tak naplno vyššie spomínané benefity – napríklad stabilizácia hladiny cholesterolu – čo v prípade konzumácie nižšieho množstva nemusí platiť. Štúdia vedcov z Harvardu ukázala, že dodržiavanie tohto odporúčania môže v priemere predĺžiť život až o dva roky. Výrazne totiž znížite riziko vypuknutia niektorej závažnej choroby (rakovina, problémy so srdcom, dýchaním či imunitou).

Aké orechy konzumovať?

Každý orech má trochu iné zloženie, iný obsah látok. V stravovaní pritom vždy platí, že rozmanitosť víťazí. Preto je najlepšou voľbou konzumácia orechového mixu. Chýbať by v ňom nemali vlašské orechy, lieskové oriešky, pistácie, mandle, kešu alebo para orechy.

Prečo orechov nejesť viac? Hovoríte si, že pri konzumácii dvoch hrstí denne si život predĺžite o štyri roky? Takto to bohužiaľ nefunguje. Pri nadmernej konzumácii môžete u niektorých minerálov či vitamínov prijímať nadbytok, telo ich v lepšom prípade bez úžitku vylúči. Inokedy ale môže nadbytok určitých minerálov spôsobiť zdravotné problémy. Pri konzumácii nadmerného množstva orechov sa tiež môžu objaviť problémy s trávením – nadúvanie, ťažkosť, či dokonca hnačky. Kvôli tomu, že sú orechy kalorické, navyše môže konzumácia veľkého množstva viesť k nadváhe, ktorá riziko prepuknutia niektorých spomínaných chorôb opäť zvyšuje. Hrsť rôznych druhov orechov denne (asi 30 gramov orechov) je teda skutočne optimálnym množstvom.

Zdroj obrázku: Aleksej / stock.adobe.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať