Gemer môžete objavovať cez letné vlaky

Milovaný Gemer môžete tento rok objavovať aj cez letné vlaky

Milovaný Gemer môžete tento rok objavovať aj cez letné vlaky. My sa sem určite chceme vrátiť, tento kraj je už dlho moja srdcovka. Píše Lucia Pašková, ktorá sa práve vrátila z Gemera…

Odporúčam – zastavte sa, prespite a podporte lokálne komunity, sú tu skvelé miesta, plné inšpiratívnych ľudí.

Tipy na výlety

Rožňava – skvelá káva a výborná spoločnosť – pozrite sa, čo dokáže malá skupina zanietených občanov – citlivá rekonštrukcia veľkého objektu, čoskoro okrem kaviarne aj English corner a coworking, dielne, pribudnú ateliéry, ubytovanie, Artforum, bezobalový obchod, masážne a tetovacie štúdio – parádny lokálny koncept, pod názvom Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor. Tešíme sa, že skvelá partia Kláštora je súčasťou Bystriny.

Gemer môžete objavovať cez letné vlaky
Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor

Hvezdáreň sme síce nestihli otvorenú, ale ak sa tam pôjdete pozrieť, dajte mi vedieť, ako tam je.

Kam sa ísť najesť

Castello na námestí, super aj opakovane. ParkCaffe – dobré na raňajky s freshom, nedávajte si vajíčka, ale jogurt s čerstvým ovocím.

Betliar

Prehliadka kaštieľa, ktorá bola predmetom večerných diskusií, nie dokonalá, ale ani sme nevedeli, koľko sme toho zaznamenali. Ešte raz sa iste vrátime na prehliadku s bývalým riaditeľom, ktorý chodí sprevádzať dodnes, lebo ho to baví – je pekné vidieť ľudí, ktorí svoju prácu milujú. Nádherný park, čarovné stromy, príbehy Andrássyovcov, krásne zachované miesto. Špeciálny bonus – majú tam langoše, ako aj miestnu špecialitu placky s bryndzou.

Betliar

Štítnik

Monumentálny gotický kostol – je súčasťou Gotickej cesty, ak budete v týchto miestach, určite ho neobíďte.

Štítnik

Brdárka moja milovaná

Miesto, kam sa stále s láskou vraciam, lebo tam žijú ľudia, ktorých mám tak rada. Alter Nativa Brdárka – vydáva knihy, u Marcela Antala môžete nakúpiť skvelý miestny med a dozvedieť sa o včielkach, permakultúre a čo je to slnečná pasca. Dokončili Dom u Slanskej, a tak sme mali kde hlavy zložiť a zažiť perfektný večer plný smiechu pri veľkom spoločnom stole a uložiť sa do mäkučkých perín. Pracujú na ďalšom a majú celkom hard core misiu, ale viem, že výsledok bude stáť za to – ako všetko, čo robia.

Jelšava

Mestečko plné prekvapení – nádherný kostol na Námestí republiky a krásny kaštieľ Coburgovcov, v ktorom býval bulharský cár pri návšteve Slovenska. Momentálne v ňom prebieha rekonštrukcia pod vedením Viery Kozárovej – mestský objekt z väčšej časti postupne vypratávajú a upravujú miestni nezamestnaní v rámci aktivačných prác. Už sa v ňom konali parádne eventy organizované by Lívia Gažová a Čierne diery, od nich sme sa aj dozvedeli o ich ďalších plánoch a o tejto „vychytávke“ – letných vlakoch do tohto nádherného regiónu.

Gemer môžete objavovať cez letné vlaky

My sa určite plánujeme čoskoro vrátiť a vlakom to bude úplne najviac.

V tomto kraji je toho na videnie oveľa viac – Včelí raj v Kokave nad Rimavicou, Syslia lúka pri Muránskej Dlhej Lúke, určite si kúpte muránske buchty, nám ich odporučila moja naj učiteľka Monika Podolinská, miestne špeciality úplne zbožňujeme.

A ešte niečo. Vyskúšajte aj komentované prehliadky planinami Slovenského krasu. Úžasný zážitok, lokálny produkt.  Termíny a informácie nájdete tu: https://www.facebook.com/www.krizomkrasom.sk/

Lucia Pašková

Mohlo by sa vám páčiť…

Kam (nielen) s deťmi po Slovensku? Gregor Mareš: Poďte s nami do Turca

Mohlo by vás zaujímať