Do Tuniska v nohaviciach na gumičku? Najete sa do prasknutia a za lacno. Toto sú top jedlá…

Gastronomia v tuniskuGastronómia v Tunisku. Plánujete dovolenku, kde sa kvalitne a lacno najete? Neviete, čo skôr ochutnávať!

V Tunisku sa najete dobre. Keď som začala ochutnávať miestnu gastronómiu, spomenula som si na bývalú kolegyňu, ktorá mi zvykla hovoriť, že do krajín ako Tunisko sa oplatí zobrať si nohavice alebo sukňu na gumičku. To preto, lebo je veľmi ťažké odolať jedlu, ktoré chutí síce inak ako to naše, ale je pomerne ľahké, čo človeka vábi skúsiť to i ono. Gastronómia v Tunisku – pozývam vás na exkurziu.

Harissa

Tunisania používajú veľa pikantných korenín. Azda najznámejšia, a teraz už aj do UNESCO zapísaná, je harrisa. Ide o pastu z paprík, ktoré sú 4x pomleté a spojené s cesnakom a soľou. Ja veľmi pikantné nemôžem. Skončila by som v nemocnici. Ale s mierou sa to dá. Mali sme šťastie, že sme mohli navštíviť aj výrobu harrisy u miestneho výrobcu. Sympatický pán, ktorý nám predviedol celý postup, a na záver nás čakalo aj pohostenie. Mal v repertoári i neštipľavé pasty, takže prišla som si na svoje aj ja. Ak sa vyberiete do Tuniska, pozrite sa na trhu na harrisu. Niekedy ju dostanete aj v klasických potravinách. Cena menšieho balenia sa hýbe od 1 do 10 dinárov. (Za 1 euro dostanete 3,3 dinára…).

Gastronomia v Tunisku

Top predjedlo? Brik…

Na našich potulkách sme prvý deň navštívili butikový hotel s reštauráciou na brehu mora. Nádherné výhľady, a musím povedať, že aj jedlo. Dostali sme na výber Cézar šalát alebo brik. Netušila som, čo je brik, tak som si povedala, že vyskúšam. Veď čo tam po Cézar šaláte, ktorého si môžem dať dostatok kdekoľvek. A prišlo prekvapenie. Brik plnený vajíčkom, kde mal žĺtok tekutú konzistenciu, a v špeciálnom ceste chutil naozaj neskutočne dobre. Dávno som nič tak dobré nejedla. A dávno ma nič tak neprekvapilo. Neskôr som zistila, že Tunisania toto jedlo pripravujú aj s inými plnkami a v iných tvaroch. Brik plnený vajíčkom však zostal pre mňa topkou. V potravinách som kúpila cesto na brik, takže už to teraz skúšam aj doma. Odporúčam aj vám vyskúšať, ak sa do Tuniska vyberiete.

Brik

Ryby, ryby, rybyyyy

Byť pri mori a nejesť ryby by bol hriech. Naša sprievodkyňa Katka nás zobrala do tržnice, aby sme videli, ako sa ryby na miestnom trhu predávajú, a tiež, aby sme mali možnosť zistiť, že kvalita sa predáva sama. Totiž ráno plná tržnica a do cca 14:00 sa po všetkom len tak zaprášilo. Ak navštívite miestnu tržnicu, počítajte so silnou rybacou arómou. Zo začiatku ma naplo, ale potom si človek privykne.

V hoteloch môžete počítať s top kvalitou rýb. Zmrazené používať veru nemusia. Najviac pripravovaná a servírovaná bola pražma. Ale mali sme aj sépie a iné morské plody…

Kus kus kus 

Kuskus mám rada, ale nevedela som, že sa dá pripraviť na tisíc spôsobov. Dozvedela som sa, že každá rodina má svoj vlastný recept na prípravu. Keď som sa pýtala, že načo je okolo toho toľko rečí, dozvedela som sa, že s kuskusom to nie je tak, ako si predstavujem. Ten, čo máme na Slovensku, je instantný. Klasický kuskus sa nepripravuje za 2 minúty. Je to umenie.

Gastronómia v Tunisku v sezóne jahôd

Keďže bola v Tunisku práve sezóna jahôd, tak dezerty boli z veľkej časti práve jahodové. Kedysi, keď som bola malá, pestovali sme jahody vo veľkom. Ale také sladké jahody som naozaj ešte nejedla. Odporúčam vyskúšať. Úrodu tam zbierajú 2x do roka.

Tunisania sú veľmi pohostinní. Nevidela som nikoho zamračeného. Krajina nie je až taká chudobná, ako som si myslela. Čakala som aj väčší neporiadok. A tiež som počula, že sú drzí. Tak raz vidieť je viac ako 1000-krát počuť. Mňa prekvapila čistota hotelov a reštaurácií. Všimla som si, že Tunisania sú veľmi galantní k svojim partnerkám. Sú veľmi pozorní. A tak aj tento mýtus padol. Keď idete po ulici, chcú vám predať, čo ponúkajú. Ale nie sú otravní. Nejdú za hranicu. Neťahajú vás za rukáv…

Gastronómia v Tunisku - jahody

Gastronómia v Tunisku? Súhrn…

Našťastie, na tejto novinárskej ceste sme dosť veľa chodili. Kilá sa teda nenalepili. Zato som si priniesla domov cesto na brik a teraz si túto lahôdku pripravujeme aj doma. Zistila som, že sa dá použiť aj namiesto obaľovania syra v trojobale. Je to naozaj neskutočne dobré. Keď budete v Tunisku, kúpte si a zoberte domov. Alebo, ak toto cesto predávajú obchody na Slovensku, pošlite mi link…

Martina Valachova

 

Mohlo by vás zaujímať