Zuzana Piussi: Chýba tu prijatie názoru druhého a vôbec chuť si ho vypočuť. Ľudia sú nenávistní, rozdelení…

Film Očista – Zuzana Piussi

Zuzana Piussi Očista - rozhovor
Zdroj foto: Trend

Zuzana Piussi: Chýba tu prijatie názoru druhého a vôbec chuť si ho vypočuť. Ľudia sú nenávistní, rozdelení…

Zuzana Piussi je významná slovenská režisérka a dokumentaristka, ktorá svojou odvahou, zvedavosťou a jedinečnou tvorbou nastavuje zrkadlo spoločnosti. Vzťah justície a politiky na Slovensku je jednou z jej kľúčových tém, v ktorej dokumentuje a „odlupuje“ vrstvu po vrstve našu spoločnú realitu.

Prostredníctvom rôznych autentických a reálnych príbehov pomenováva Piussi, v akom stave sa Slovensko nachádza. V roku 2011 nakrútila film Nemoc tretej moci, v ktorom sa zaoberala stavom slovenského súdnictva za čias Harabina. Kvôli tomuto filmu dokonca čelila aj žalobe kvôli porušeniu dôvernosti ústneho prejavu a hrozil jej trest až dva roky nepodmienečne. Nasledovali filmy Od Fica do Fica, Ukradnutý štát či film Očista.

Z natáčania filmu Od Fica Do Fica

Zuzana Piussi dokumentuje dlhé roky slovenskú politickú scénu, rozloženie, stratégiu moci a jej vplyv na bežných ľudí.

Tento vývoj charakterizuje tak, že: „Stále viac víťazí antisystémová politika. Zanikajú tradičné strany a nahrádzajú ich s.r.o.-čky s populistickým programom. Pred voľbami politici pomenujú korupciu, potrebu odpolitizovať justíciu, políciu, prokuratúru. Po voľbách si dosadia svojich prokurátorov, vyšetrovateľov. Je to systém „našich ľudí“ a zmení sa iba ´farba´ moci.“

Filmom Očista sa Piussi vrátila k téme justície a snahy o jej očistu, ktorú naštartovala nová vláda.

Sledovala v ňom sudcov, usilovne a dlhodobo sa snažiacich o reformy, a tiež dva prípady obyčajných ľudí, ktorým súdy zničili pár rokov života. Dokumentom chcela naštartovať aj samotnú diskusiu o justícii, pretože je potrebné a dôležité o týchto veciach diskutovať.

Vo filme Očista jednu z hlavných protagonistov Janku Javorkovú – bývalú žeriavničku z Ružomberka

Pani Javorkovú, teraz už dôchodkyňu – nezmyselne zažaloval oligarcha Milan Filo vo výške 300 000 eur. Ústavný súd dal až po neuveriteľných skoro 7 rokoch za pravdu, že Janke Javorkovej boli porušované práva a dal jej odškodnenie vo výške 2 000 eur. Každé pojednávanie bolo z absurdných dôvodov odročené a súd sa ťahal neskutočne dlho.

Takto súd šikanoval ženu na dôchodku a sudkyňa v tejto veci vôbec nepojednávala. Robila iba prieťahy a ľudia – daňoví poplatníci – tento marený proces museli nepriamo zaplatiť. Zaplatiť za pochybenie, nečinnosť a šikanu jednej sudkyne.

Zároveň k tomu ale treba povedať to najdôležitejšie. Daná sudkyňa po takomto marení výkonu svojej funkcie pokračuje ďalej vo svojej sudcovskej práci bez akýchkoľvek napomenutí či dôsledkov. Vôbec sa jej tento verdikt nedotkol. Bolo by dobré, aby sa justícia zmenila aj tak, že sudca, ktorý pochybí, by mal aj reálne pocítiť a prijať osobnú zodpovednosť za svoje rozhodnutie.

Vymyslená diskreditačná operácia…

Ďalšími protagonistami filmu sú: Pavel Macko (generál vo výslužbe) a jeho syn Martin Macko, ktorý čelil v kauze „fekálneho fantóma“ – dnes už z dostupných informácií a dôkazov – koordinovanou diskreditačnou operáciou. Podľa bývalého generála na základe preštudovania spisu a analýzy rozsiahlych manipulácií a súvisiacich trestných činov, identifikoval až šesť základných oblastí, ktoré umožnili zatiaľ úspešnú realizáciu krivého obvinenia syna na jeho diskreditáciu.

Ukazuje sa, že kľúčovým problémom súdnictva nie je legislatíva alebo vybavenie súdov, ale personálne obsadenie tretej moci, ktorá sa v mnohých prípadoch vzdialila od spravodlivosti. 

Film Očista – Zuzana Piussi

Podľa názoru Piussi:

„Aby právo a zákon fungovali, bude musieť najskôr prísť zmena od ľudí, od bežných občanov, ale aj od úradníkov, ktorí v malých krokoch budú súčinní a budú konať podľa zákona. Demokracia môže fungovať iba vtedy, keď čo najviac ľudí vedome participuje na veciach verejných.“ Jej filmy sú práve ukážkou toho, kde tá funkčnosť a participácia chýba.

A kam sa Slovensko posunie za 5 rokov podľa Zuzany Piussi? 

„Bojím sa tejto predstavy, ako pozorujem, čo robí strach s ľuďmi. Správajú sa k sebe hrozne, sú nenávistní, rozdeľujú sa, vytráca sa dialóg. Ľuďom chýba vcítenie sa, empatia, čo je základom zdravej spoločnosti. Chýba aj prijatie názoru druhého a vôbec chuť si ho vypočuť.“ Hovorí Zuzana a pokračuje…

„Mňa napríklad veľmi zaujíma, keď má niekto iný názor. Pýtam sa bez hodnotenia a dávam človeku priestor, aby ma presvedčil o svojom – inom – názore, ako mám ja. Demokracia je práve o tom, že budeme diskutovať. Zmysel je otvárať sa iným pohľadom, potom človek viac chápe a menej pohŕda druhými.“

__________________________________________________________________________________

Film Očista – Zuzana Piussi

POZVÁNKA PRE VÁS NA PREMIETANIE FILMU OČISTA S BESEDOU NA FESTIVAL ART OF SLOVAKIA, 15. 10. 2022, 12:35 – 15:00 hod. Vodárenské múzeum v Bratislave, vstupné je dobrovoľné www.artofslovakia.com/festival

Hosťami besedy budú: Zuzana Piussi (autorka a režisérka filmu), Katarína Javorčíková (sudkyňa), Pavel Macko (bývalý generál), Marek Boka (novinár, aktivista a tvorca Zemplínského Dialógu).

Poznámka:

Marek Boka sa zúčastní besedy s cieľom upozorniť Bratislavský región na obrovské problémy východného Slovenska – na korupciu, nezamestnanosť, chudobu, nefungujúce úrady. Bratislave a jej obyvateľom by chcel ozrejmiť a vysvetliť, že problémy v regiónoch sú problémy celého Slovenska, teda aj hlavného mesta. Podľa Mareka sa môžeme ako krajina posunúť dopredu iba s dialógom a hľadaním riešení s perifériami – teda regiónmi Slovenska. Tak sa ako krajina, ako celok, môžeme zachrániť a skutočne rozvíjať.

V spolupráci s Art of Slovakia pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať