Ako z riti von?

A čo keď sa nedostanem na rad?

Hovorím si, že ticho budem. Kúpila som si zips, že si ústa zazipsujem. Ale toto sa naozaj nedá. Kde je právo? Sme ešte právny štát? Dobrovoľne nasilu?

Toto  tu bude veľmi krátke zamyslenie, pretože podľa mňa niet čo špekulovať.

Po dnešku máme dve možnosti. 

Prvá je zostať doma na desať dní. Neísť nikam. Iba doma. Ok. To si nemôžem dovoliť. Som zdravá, nemám žiadne príznaky a hľadám paragraf v našich zákonoch, ktorý môže nariadiť povinne preventívne zostať doma! Povinne preventívne.

Teda nie tak, že s rúškom do obchodu. Alebo na stretnutie. Alebo do lekárne. Skrátka nikam!

To sme tu ešte nemali. Aj pri prvej vlne sme sa mohli slobodne pohybovať, keď sme neprišli z inej krajiny a nepodliehali sme karanténe z rizika cestovateľa alebo sme neboli pozitívne testovaní, prípadne sme neprišli do kontaktu s preukázateľne pozitívne testovaným! Mohli sme ísť von, do obchodu. Samozrejme pri dodržiavaní R-O-R.

Druhá možnosť je ísť sa otestovať.

Otestovať sa zadarmo. Výborne. Síce riskujem, že testy nie sú presné, ale kúpila ich renomovaná trnavská firma, ergo presné musia byť, aj keby neboli a šmitec!

Takže pôjdem sa otestovať ja a pôjdu všetci. A čo ak sa nedostanem na rad? Ja alebo vy? Jednoducho priatelia, je to ľahká matematika. Fyzicky to podľa mojich výpočtov nie je možné, ak si zrátame čas potrebný na test, počet plánovaných stanovísk a pracovníkov a čas na to určený. Keď to nejde, tak to nejde. Takže! Čo s nami, čo sa nedostaneme na rad? Koho zlyhanie to bude? A aj vtedy musíme ostať desať dní doma? Prečo? Na základe čoho. Na základe akého zákona?

Veľmi by ma zaujímalo stanovisko matematikov, že či teda viem počítať  alebo tu nevedia počítať vo vláde? Čo keď sa dostavia všetci na testovanie? Kalkuloval s tým niekto?

A ešte stanovisko právnikov by bolo zaujímavé, že či je možné takto sa stavať voči občanom? Dobrovoľne povinne?

Sme ešte slobodní?

A keď, tak v čom prosím?

Nevychádza mi to.

Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás“ – povedal Platón a asi naozaj videl Slovensko v roku 2020, keď si to vizualizoval.

Cítim sa veľmi zle.

Martina Valachová

P.S: Verím, že nás zachráni prezidentka…

Dobrovoľnosť pod hrozbou sankcií nie je dobrovoľnosť. Zvažované sankcie za neúčasť na plošnom testovaní sú podľa môjho názoru ústavne otázne. Otvorila som túto tému aj na dnešnej Bezpečnostnej rade SR. Som rada, že vláda tiež vníma spomínané otázniky a očakávam, že ich odstráni.

 

 

Mohlo by vás zaujímať