fbpx
Choroby paradajok a papriky v lete

Začína to ako nenápadná suchá škvrna. Ako sa zbaviť choroby paradajok a papriky? Čo zaberá?

Možno ste sa aj vy dali na pestovanie vlastnej zeleniny.

Je leto a vtedy sa stáva, že vaša zelenina ochorie. Choroby paradajok a papriky v lete sa prejavujú na listoch, ale hlavne na plodoch. My sme naše priesady kúpili u Martiny Šebeňovej a chceme sa s vami podeliť o jej rady, ako na to, keď vaše paradajky, paprika a cukina chytia chorobu.

Choroby paradajok a papriky v lete – nedostatok vápnika vo výžive rastlín

Je mimoriadne teplo a to je presne obdobie kedy sa najčastejšie prejavuje nedostatok vápnika vo výžive rastlín. Na fotografiách nižšie je pár príkladov. Začína to ako nenápadná suchá škvrna na plodoch. Na paradajkách je to tmavé suché miesto zo spodnej strany. Na paprikách sa objavuje stenšená stena plodu, najčastejšie na boku. Cukiny a tekvičky zase majú zúžený, mäkký koniec plodu.
Dobrou správou je, že to nie je choroba. Horšou je, že do takto poškodených plodov sa mimoriadne ľahko dostanú plesne a iné patogény. Preto všetky takto poškodené plody oberieme, tie už zachrániť nevieme.

Prečo sa to vlastne deje? Dokonca aj vtedy ak máme vápnika v pôde dostatok?

Veľmi laicky…počas horúcich dní nastane v tele rastliny situácia kedy si musí „vybrať“, či príjme vápnik alebo nejaké iné prvky. Najčastejšie sa stane, že prijíma dusík a tak vyblokuje príjem vápnika z pôdy.

Vieme si však ľahko pomôcť.

Chýbajúci vápnik dodávame aplikáciou postrekom NA LISTY. Ja na to používam Calcium Plus (ale určite existujú aj iné prípravky). V roztoku je ľahko vstrebateľná forma vápniku a keďže ho dáme na listy, rastlina nemá na výber a nasaje ho do tela. Aplikáciu treba pravidelne opakovať každých 7-10 dní. Keďže je to iba výživa, nie je tam ochranná doba a plody môžme konzumovať bez obáv. Tým je celý problém odstránený 🙂

Sú odrody, ktoré sú na takýto stres náchylnejšie a sú odrody, ktoré za celú sezónu tento problém nemajú. Napríklad oválne alebo veľkoplodé paradajky sú takmer zárukou, že sa s týmto problémom stretnete. Takisto sú náchylnejšie hrubostenné odrody paprík.

Verím, že som pomohla. Pekný deň!
Ak chcete viac informácií, sledujte Martinu. Nájdete ju na FB tu: https://www.facebook.com/Zeleninky-od-%C5%A0ebinky-378989288844153/

S Martinou sme robili aj rozhovor. Vypočujte si ho tu… 

Martina Šebeňová: Viete čo jete? Pestujte si vlastné paradajky, papriku, uhorky či cukinu

Mohlo by vás zaujímať