Trénovaním, ako bojovať, sa v podstate učíme, ako nebojovať. Viesť človeka k pokore a láske…

Trénovaním, ako bojovať, sa v podstate učíme, ako nebojovať

Ľudia trénujú z rôznych príčin. Niekto trénuje pre ochranu seba a rodiny. Niekto len tak, rekreačne. Iní zase, aby redukovali stres po práci. Niekto trénuje pre samotné cvičenie. Iní si cenia majstrovstvo dávnych zručností bojového umenia.

Myslím si, že nie som jediná obdivovateľka ázijského bojového umenia. Vždy sa mi páčili tí drobní mužíci vo filmoch, ktorí oplývali pokojom, koncentráciou a silou.

Na strednej škole sme sa rozhodli so spolužiačkou navštíviť kurzy karate. Avšak dlho sme pri tom nevydržali. Možno to bolo spôsobené aj tým, že trénovali s nami dvanásťroční chlapci, na ktorých platil prísnejší meter, aký sme boli ochotné tolerovať. Ale počítať do desať v športovom jazyku viem dodnes:

ICHI, NI, SAN, SHI, GO, ROKU, SHICHI, HACHI, KYU, JU (ič, ny, san, či, go, roku, šiči, hači, kjú, džú).

Existujú viaceré formy bojového umenia. O wing tchun som sa rozprávala s certifikovaným  inštruktorom Ing. Sifu Lali Horváthom.

Lali, bojové umenie wing tchun trénujete viac ako dvadsaťpäť rokov. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento druh športu? Predchádzala tomu konkrétna udalosť alebo príbeh?

Zjednodušene povedané, láska a obdiv k čínskym bojovým umeniam, ktorým som sa od malička túžil venovať. Istý čas som sa venoval aj karate, ale nebolo to ono. Dnes už viem, že to pravé som objavil až počas štúdiu na VŠ strojárskej, vďaka môjmu kolegovi a dobrému kamarátovi Štefanovi Oravcovi.

Bojové umenie wing tchun vraj vytvorila žena zo šaolinského chrámu. Je to tak?

Priblížim čitateľom príbeh, ako vznikol wing tchun, štýl kung-fu. Kung-fu znamená tvrdú prácu. V Číne existuje tristošesťdesiat druhov kung-fu, ale iba wing tchun je vytvorený s ohľadom na anatómiu ľudského tela.

Nemáme predsa krídla ani tigrie pazúry atď. Legenda, ktorú vám priblížim, je stará približne 350 rokov.

V Číne žilo dievča, ktorej rodičov zabili nepriateľské vojská severských Manžuov, ktorí chceli prevziať moc na Čínou. Dievča sa od detstva venovalo bojovým umeniam a raz sa pri bežnej trhovej šarvátke ubránila vojakom. Za tento čin bola prenasledovaná a útočisko si našla v šaolinskom chráme. V chráme bola jedinou ženou. Veľa trénovala, hnala ju pomsta za smrť svojich rodičov. Netrvalo dlho a v chráme porazila v boji aj najlepšieho bojovníka, ktorý sa neskôr stal zradcom! Časom Manžuovia zistili, kde sa ukrýva mladá bojovníčka a zaútočili na kláštor. Bol síce veľmi dobre chránený, ale pred ohňom boli majstri bezmocní. Zradca (z chrámu) otvoril nepriateľom bránu. Tridsať najlepších majstrov z chrámu obetovalo životy, aby ubránili štyroch majstrov a mladú bojovníčku, ktorej dali meno Ng-Mui. Majstri už roky zdokonaľovali a vyvíjali novú techniku boja, ktorej názov ešte nebol známy. V plnej dôvere k bojovníčke Ng-Mui jej odovzdali všetky svoje znalosti.

Bojové umenie wing tchun vytvorila žena

Ng-Mui musela z chrámu ujsť a schovávala sa v lesoch a kopcoch. Raz spozorovala boj hada a žeriava. Tento štýl boja medzi zvieratami ju inšpiroval k tomu, že zakomponovala niektoré pohyby do tohto nepomenovaného štýlu boja.

Aby prežila, chodievala do dedín za obživou. Zoznámila sa tam s dievčaťom Yim Wing Chun, čo v preklade znamená kvet krásnej jari, a začali spolu trénovať. Neskôr nazvala podľa nej nový štýl boja. (A prečo začali trénovať, vám poviem niekedy nabudúce.)

Približne do roku 1960 bolo toto bojové umenie vyučované za zatvorenými dverami, odovzdávalo sa iba medzi rodinnými príslušníkmi. Človek, ktorý wing chun ukázal svetu, bol legendárny bojovník Bruce Lee a jeho veľmajstra ste mohli vidieť v televíznej trilógii IP Man.

Čo znamená autodefence – wing tchun?

Autodefence znamená automatickú obranu – zručnosti, ktoré sú rýchle a automatické a použijete ich práve vtedy, keď treba zasiahnuť. Keď si musíte spomenúť na jednotlivé techniky, ste nemotorní a pomalí. Skúste si len spomenúť, aké nemotorné bolo riadenie a bicyklovanie predtým, než sa stali automatickými.
Autodefence preberá inteligentné techniky a trénuje ich do autonómie. Každá je jednoduchá, priama a funkčná sama osebe, zatiaľ čo ozajstnou krásou je spôsob pohybu, ktorý poskytuje flexibilnú, prispôsobivú obranu proti agresii. Používaním vytáčania a rotácie sa nespolieha na fyzickú silu.

Tréning podporuje sebavedomie aj odvahu. Taktiež má množstvo zdravotných výhod, ako je posilnenie svalov, kostí, flexibilita, koordinácia a uvoľnenie. Počas cvičenia spájame myseľ a telo. Vedeli ste, že fyzická aktivita podnecuje mozog pre produkciu chemikálií, ktoré sprostredkujú pozitívne myslenie a cítenie?

Bojové umenie wing tchun vytvorila žena

Stretla som sa s pojmom jednopalcový úder, ktorý údajne použila aj Uma Thurman vo filme Kill Bill. Napísali ste o tom diplomovú prácu. O čo ide?

Názov jednopalcový úder, alebo one inch punch, je odvodený od mierky 1 palec alebo 1 inč, čo predstavuje 2,54 cm. Aj z takejto vzdialenosti je možné úderom zraniť súpera.

Práve vo wing tchun, ktoré vzniklo z kung-fu, sa využívajú údery veľkou silou na krátku vzdialenosť. Treba ich však dlho a pravidelne trénovať. Ich účinok môže byť priam hrozivý. Je vedecky dokázané, že jednopalcovým úderom možno vyvinúť silu rovnajúcu sa úderu 70-kilogramovej tyče. Je to asi tak, ako keby vám na hrudník padol 70-kilový kus kameňa.

Svojou prácou o jednopalcovom údere som chcel ukázať čaro jednej z techník a dokázať, že človek sa môže ubrániť aj z maličkej vzdialenosti.

V niektorých z rozhovorov ste spomenuli, že váš program výučby bojového umenia má vyvrátiť mýty a možno skreslené predstavy o bojovom umení. Spomeniete niektoré?

Wing tchun, kung-fu učí v prvom rade záujemcov, ako sa ubrániť. Nie je to bojový šport do ringu alebo klietky, kde existujú pravidlá zápasu. Na ulici platí jediné pravidlo, a to, že žiadne pravidlo neexistuje!

Rešpektujeme tradičné bojové umenia, ale my ich už vyučujeme moderným spôsobom, čiže striedame formalitu s priateľským prístupom. Nežijeme už predsa v starodávnych kláštoroch.

Pre akú vekovú oblasť je bojové umenie wing tchun vhodné?

Hovorí sa, že bojové umenie wing tchun je vhodné od 6 do 60 rokov pre každého. Nechcem, aby to vyznelo ako reklamná fráza, ale nielen mladíkom v najlepšom veku, ale aj deťom, starším ľuďom či ženám môže toto bojové umenie prospieť. Výučbové programy sú komponované tak, ž ich postupné napĺňanie je iba vecou ctižiadosti a elánu každého záujemcu. Niekto napreduje rýchlejšie, iný pomalšie, ale to v konečnom dôsledku nie je podstatné.

Cvičenie wing tchun môže byť pre deti obzvlášť dôležité v dnešnej modernej dobe. Venovaním sa bojovému umeniu sa učia úcte, rešpektu, ale aj disciplíne, a tiež sebadôvere.

Trénovaním, ako bojovať, sa v podstate učíme, ako nebojovať. Tento odkaz by mal viesť človeka k pokore, k láske aj k sebe samému a konaniu dobra.

Všetci sme jedna veľká rodina, kde môže byť každý svetlom i láskou.  

Rada zachytím príbehy a poslanie každého človeka.

 
Zuzana Balašovová Donátová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať