Bankovky a mena v Sierra Leone - Leony

Sierra  Leone – presúvame sa do západnej Afriky. Do krajiny, ktorá je vo viacerých oblastiach zvláštna.

Čriepky to zbierky

Dnes sa vopred ospravedlňujem obyvateľom Sierra Leone za komentár k bankovke. Neberte to osobne, ale vaša bankovka je pre mňa niečím výnimočná, lebo ma pohľad na ňu vždy trošku (dosť) pobaví… ale pekne poporiadku.

Sierra  Leone – presúvame sa do západnej Afriky a do krajiny, ktorá je vo viacerých oblastiach zvláštna.

Zvláštna napríklad aj v tom, že sa tu ťažia diamanty a najmä rutil (zrejme netreba ani písať, že je to minerál, z ktorého sa získava titán ), a napriek tomu patrí krajina medzi veľmi chudobné, pretože sa predajom diamantov a minerálov financuje hlavne nákup zbraní .

Inakosť tejto krajiny je aj v tom, že v minulosti spadala medzi britské kolónie, napriek tomu, že susedné krajiny si privlastňovali (rozumej kolonizovali) Francúzi.

Pod britskú korunu sa Sierra Leone dostalo v roku 1868 ako britský protektorát, čo je niečo ako medzistupeň medzi slobodným suverénnym štátom a kolóniou, teda dostali sa pod “ochranu” Británie. Suverenitu opäť získali v roku 1961.

V tomto období nahrádza sierraleonský leon starú menu – britskú západoafrickú libru (1964).

V období protektorátu bol jedným z vládcov, ktorý bojoval proti tomuto zriadeniu, aj Bai Bureh (1840-1908), ktorý predstavuje asi nasilnejšieho odporcu britskej nadvlády.

A práve tento významný vladár a rebel je vyobrazený na 1000 leonovej bankovke, čo by nebolo až také zvláštne, ale osobne stále uvažujem, ako vnímal umelec Burehovu podobizeň.

Zrejme to bol miestny Picasso, alebo dieťa z prvého stupňa školy, pretože mi príde jeho maľba skôr ako karikatúra. No a neviem si pomôcť, vždy sa nad ňou musím pousmiať. Aj keď je to milé a nerád by som sa niekoho dotkol. Pre istotu pripájam aj fotografiu Bai Bureho na porovnanie a kľudne si nájdite tých povestných 10 rozdielov.

Ako vznikol názov Sierra Leone?

Vedeli ste, že názov krajiny bol pôvodne z roku 1460 portugalsky – Serra do Leão, podľa tvaru pobrežných hôr pripomínajúcich levie zuby, no po roku 1500 sa zaužíval španielsky názov Sierra Leona? Portugalci boli totiž prví Európania, ktorí priplávali k pobrežiu (1447) a vybudovali prvú stálu pevnosť v roku 1495

Krásny deň na potulkách svetom,

Milan Neštický

 

Mohlo by vás zaujímať