Ako vznikli bankovky a mince

Vedeli ste, že bankovky vznikli, keď sa rozšíril obchod a prenášanie mincí zaberalo viac miesta vo vrecku nohavíc?

Potešila ma možnosť priniesť vám zopár zaujímavostí zo svojej zbierky, ktorú som si bez dákeho plánu založil pred 23 rokmi a postupne, spočiatku bez cieľa, neskôr cielene, ak som natrafil na zaujímavú, resp, mi ostalo pár aktuálnych bankoviek, umiestnil som si ich na stenu a pripomínajú mi rôzne cesty, príbehy, pretože každá z nich v sebe nejaký ukrýva.

Keďže zbieram bankovky namiesto magnetiek, napadlo mi ponúknuť ku každej krajine príbeh a práve cez bankovky podať informácie. Verím teda, že si čitatelia odnesú z krátkych príspevkov aj niečo nové, minimálne si spolu pocestujeme aspoň takto virtuálne.

Čriepky z mojej zbierky

Na úvod sa pristavím pri  histórii vzniku bankoviek. Vedeli ste, že bankovky vznikli, keď sa rozšíril obchod a prenášanie mincí zaberalo viac miesta vo vrecku nohavíc? Preto sa pre viac kovových mincí začali tlačiť potvrdenia o zodpovedajúcom množstve mincí uložených napr. v banke.

Apropo, banky. Vráťme sa na chvíľu do 15. storočia. Úplne na počiatku, keď sa prevážali mince či potvrdenia o ich množstve z miesta na miesto, stávali sa čoraz častejšie terčom útokov. Preto si ich ľudia mohli odložiť na jednom mieste, kde im inštitúcia vystavila potvrdenie.

Keď ste dorazili do cieľa, mohli ste toto potvrdenie predložiť v spriaznenej inštitúcii, ktorá vám obnos „vyplatila“. Sem by som asi datoval začiatky bankovníctva.

Nuž a dnes si predstavíme prvé takéto potvrdenie, ktoré je o približne 500 rokov mladšie! Pôjdeme do Biafry.

BIAFRA

Postupne budem písať o bankovkách, ktoré sú niečím výnimočné. Na dnes som si odfotil zo zbierky bankovku štátu Biafra.

Biafranská republika, skrátene Biafra, bol väčšinou štátov sveta neuznaný štát Ibov, ktorý existoval v rokoch 1967 až 1970 na juhovýchode Nigérie.

V roku 1970 bol potlačený federálnymi jednotkami po občianskej vojne.

Prajem krásny deň na potulkách svetom a históriou.

Milan Neštický

Rozhovor s Milanom som priniesli pred pár dňami tu. 

Cesty nie sú nikdy rovné (okrem Namíbie a Botswany) a nikdy nevieme, čo nás čaká za zákrutou.

 

Mohlo by vás zaujímať