Čriepky zo zbierky
Podľa mňa, jednou z najvtipnejších mien, vrátane nominálnych hodnôt, má Arktída. Názov Polar dolar a nominálne hodnoty napr. 1,5, 2,5, 3,5, 6, 8, 11, 12, 15 polárnych dolárov nájdeme iba málo kde, ak vôbec
Poďme trošku cestovať – Arktída…
Arktída je nielen zamrznutá oblasť tesne okolo severného pólu, ale zahŕňa aj ostatné územie severne od 66° 32’ severnej šírky. Väčšinu rozlohy Arktídy predstavuje Severný ľadový oceán, ktorý je po väčšinu roka zamrznutý alebo s plávajúcimi ľadovými kryhami, ktoré cirkulujú okolo pólu. Zvyšok Arktídy sa nachádza sa severnom okraji Európy, Ázie, Grónska a Severnej Ameriky vrátane priľahlých ostrovov, takže zahŕňa aj časti Kanady, Grónska, Ruska, USA (Aljaška), Islandu, Nórska, Švédska a Fínska.
Bankovky, ktoré boli uvedené do života v roku 2010, sú skôr zberateľská atrakcia. Okrem nádherných obrázkov polárnych zvierat, pohrávajú sa aj s puzzle štýlom zadnej strany. Ak si spojíte 1,5; 3,5 a 12 polar dolárovky, vznikne krásna panoráma nórskych Špicbergov. Veľmi pekne hrá farbami vo svetle aj hologram.
Oblasť severného pólu a priľahlým oblastiam nepatrí žiadnemu štátu.
V Grónskom Ilulissate bola podpísaná deklarácia v roku 2008, o 200 míľovom pásme od pobrežia dotknutých štátov, kde môžu využívať zásoby nerastných surovín a za touto hranicou, smerom k severnému pólu, je územie medzinárodné. Týmto bolo akceptované rozdelenie Arktídy z roku 1982.
Vedeli ste, že v Arktíde je zamrznutá zásoba 1/5 pitnej vody na Zemi? A aj to, že pri tomto tempe otepľovania sa ľady rozpustia do roku 2100?
A vedeli ste, že Inuiti (Eskimáci), žijúci v Arktíde, sú potomkovia kočovných ľudí s pôvodom z Aljašky a do tejto oblasti prikočovali približne v roku 1000?
A vedeli ste aj, že svoju vlajku z titánu na morské dno pod severný pól zapichli Rusi? Bolo to v roku 2007 a dopravili ju sem dva batiskafy Mir 1 a 2 a boli prví ľudia v histórii, ktorí sa na dno severného pólu ponorili.
Krásny deň na potulkách svetom,