Automatické kávovary z vás spravia odborníka na kávu, toto sú dôležité vlastnosti o káve.

Automatické kávovaryAutomatické kávovary z vás spravia odborníka na kávu, toto sú dôležité vlastnosti o káve.

Otvorte dvere do fascinujúceho sveta kávovej degustácie. Automatické kávovary vám pripravia skvelú kávu v pohodlí domova. Objavujte jedinečné chute arómy kávy.

Svet kávy a jej degustácie je fascinujúci a každý pohár tohto lahodného moku je jedinečný príbeh. Rozpoznávať a oceniť rôzne chute a arómy, ktoré káva ponúka môžete aj v pohodlí vášho domova. Dnes už častokrát rýchlovarné kanvice nahradili automatické kávovary.

Plnoautomatické kávovary vám umožňujú si pripraviť kvalitnú kávu v pohodlí domova aj bez toho, aby ste boli skúsení baristi. Avšak s kvalitnými kávovari, ktorými sú napríklad tie od značky De’Longhi, dokážete objaviť aj tie najtajnejšie chute a arómy, ktoré káva poskytuje.

Vstúpiť do sveta, kde pohár kávy poskytuje lahodný zážitok nie je náročné. Vlastnosti kávy ponúkajú rôzne zážitky, objaviť jednotlivé chute a arómy nie je náročné, avšak je potrebné vedieť na čo sa treba zamerať.

Káva ponúka rôzne chute a arómy, objavte ich aj vy

Zážitok z kávy nie je len o vôni a chuti, ale aj o schopnosti rozpoznať a oceniť jej kvalitu. Celá kávová alchýmia sa odvíja od samotného kávového zrna. Chute aj arómy sú závislé od toho, aké zrná si zvolíte, kde boli dopestované, ako boli pražené a všeobecne chuť kávy ovplyvňuje aj jej samotná príprava.

Voľba medzi arabikou a robustou určuje základné chuťové vlastnosti – od jemnej komplexnosti po výraznú plnosť. Arabika často prináša ovocné tóny ako citrusy alebo jahody, zatiaľ čo robusta sa vyznačuje horkým kakaom alebo orechovými podtónmi. To znamená, že ak vám vyhovuje kyslejšia chuť kávy, mali by ste siahnuť po arabike.

Podobne ako víno aj káva má svoje odrody a jej chuť záleží na tom, kde bola dopestovaná. Pokiaľ chcete objaviť čaro arómy a chuti tohto lahodného moku, určite vám odporúčame vybrať si kvalitné kávové zrná z profesionálnych pražiarní. Vyskúšajte niekoľko odrôd a druhov, chuť kávy si zapisujte a svojho favorita si vyberte na základe vašich skúseností a chuťových preferencií.

De'Longhi

Praženie kávy je kritickým krokom v procese výroby, ktorý výrazne ovplyvňuje jej chuť a arómu.

Tento postup transformuje zelené kávové zrná na tmavohnedú alebo hnedú farbu, ktorú poznáme. Svetlým pražením prevládajú ovocné a kvetinové arómy. Stredné praženie prináša vyvážené arómy s náznakmi orehov a karamelu. Tmavé praženie poskytuje intenzívne arómy, hlboký orieškový charakter a menej kvetinových prvkov

Taktiež, množstvo kofeínu sa môže meniť v závislosti od stupňa praženia. Svetlé praženie zachováva viac kofeínu, zatiaľ čo dlhšie tmavé praženie môže viesť k jeho strate.

Okrem kvalitného kávového zrna dôležitú úlohu zohráva aj jej samotná príprava. Espresso, french press, pour-over, alebo možno cold brew? Každá metóda prípravy prináša iný výsledok. Experimentujte a objavujte, ktorá metóda vám najlepšie vyhovuje a aké chuťové profily dokáže vytiahnuť.

Espresso, s krátkou dobou extrakcie, poskytuje koncentrovanú chuť s bohatým telom. Môžu sa objaviť jemné tóny kyseliny a ovocné a kvetinové arómy v závislosti od použitých zŕn. Naopak, French Press s dlhou dobou extrakcie ponúka plné telo a hrubší, silnejší charakter.

S modernými automatickými kávovarmi De’Longhi si dokážete pripraviť bez problémov aj cappuccino či latté, kde kombinácia kávy s mliekom vytvára zase úplne inú chuť a arómu.

Každá metóda prípravy prináša svoje vlastné výhody a umožňuje objaviť rôzne aspekty kávy. Experimentujte s rôznymi spôsobmi prípravy a odhalte svet kávy v celej jeho rozmanitosti. Najlepšia káva je pre každého iná, preto je dobré skúšať viacero verzií a vybrať si tú, ktorá vyhovuje vám. Nebojte sa vyskúšať aj studenú verziu kávy, ako je Cold brew, moderné plnoautomatické kávovary De’Longhi vám jednoducho pripravia aj túto modernú verziu kávy, ktorá je poriadne silná a nakopne vás do nového dňa.

Pripravené v spolupráci s De’Longhi

Mohlo by vás zaujímať