Nemá kto vašim rodičom pomôcť či nakúpiť? Trápi ich samota? A vy nestíhate? Toto vám môže pomôcť…

Nemá kto vašim rodičom pomôcť či nakúpiť? Trápi ich samota? Aplikácia onselo a jej využitie

POZNÁTE TO? Vaša mama či otec potrebujú urobiť nákup, ísť na vyšetrenie k lekárom, poupratovať dom, niečo opraviť. Alebo vidíte, že ich trápi samota. A vás trápi permanentný stres z každodenného kolotoča v štýle práca – vlastná rodina – rodičia.

Aplikácia onselo a jej využitie

Skupina ľudí z východného Slovenska na základe vlastných osobných skúseností, ako aj skúseností z oblasti krízového riadenia, prišla s nápadom, ako nám všetkým pomôcť, aby starostlivosť o blízkych nezostala len na našich pleciach.

Vytvárajú platformu pomoci blízkym doma s názov onselo (selo v rusínskom jazyku znamená dedina a teda názov je odvodený od online dedina). Jej jadrom je mobilná aplikácia, prostredníctvom ktorej budete môcť objednať potrebné produkty či služby pre svojich rodičov, ale aj samých seba, a to od overených poskytovateľov.

Čo všetko v onselo nájdete?

Objednanie sociálneho taxíka, doručenie potravín, jedla, liekov, zdravotníckych pomôcok, ale aj služby fyzioterapeuta, ošetrovateľa, elektrikára, inštalatéra, kozmetičky či šikovného suseda – opravára a priateľa na osobný rozhovor už nebude problémom. To všetko urobíte jednoducho a rýchlo. Najmä však bezpečne. Bezpečnosť je základ, hlavne keď hovoríme o špecifickej skupine, akou sú seniori či ľudia so špeciálnymi potrebami.

Okrem overených poskytovateľov je bezpečnosť riešenia postavená na systéme zádržného, kedy k uvoľneniu platby poskytovateľovi dôjde až po odsúhlasení dodania produktu či služby z vašej strany. Zároveň budete mať možnosť monitorovať celý proces doručenia vášmu blízkemu. Tí si budú môcť to, čo potrebujú, objednať aj sami.

Aplikácia onselo a jej využitie v praxi

Nemajú vaši blízki smartphone?

Nevadí, budú tak môcť urobiť telefonicky prostredníctvom dispečingového centra Asociácie samaritánov SR, ktoré funguje 24/7. Pracovník dispečingu zadá požiadavku do aplikácie za nich.

A nielen to. V aplikácii si budete môcť vytvoriť aj rodinný účet, a teda napríklad svojej babičke budú môcť pomáhať aj vaše deti zo sveta.

Ako to celé bude fungovať?

Či už budete chcieť zabezpečiť nejakú službu pre seba, alebo pre svojich blízkych, prvým predpokladom je vaša úspešná registrácia v aplikácii. Zadať tel. číslo, e-mail, vaše meno a heslo zvládnete hravo. Aplikácia vám umožní nastaviť si a uložiť zopár dôležitých adries, prípadne aktuálnu polohu, aby ste pri hľadaní tovarov a služieb správne zvolili miesto doručenia, či už pôjde o vašu adresu domov, v práci, adresu vašej mamy, babky alebo strýka.

Na základe polohy/zvolenej adresy si vyhľadáte to, čo potrebujete, niekde blízko vo vašom okolí. Cez pár klikov si tovar alebo službu objednáte a, navyše, aplikácia onselo vám umožní spojiť sa s vaším overeným poskytovateľom telefonicky alebo spustiť rýchly chat. Dohodnete tak aj tie posledné detaily, a následne budete môcť sledovať priebeh objednávky, odsúhlasiť doručenie a na konci zanechať recenziu.

Aplikácia onselo a jej využitie v krátkom videu priamo tu:

Podpora lokálnych poskytovateľov…

Podpora lokálnych poskytovateľov, čiže malých miestnych obchodov a prevádzok, živnostníkov z rôznorodých oblastí či neziskových organizácií, ktoré zabezpečia potrebnú pomoc, je pritom jednou z priorít tohto riešenia. Mnohí z nich totiž nie sú prítomní alebo sú len málo viditeľní v dnešnom online svete, hoci poskytujú niečo užitočné. A možno je to práve to, čo sa snažíte svojmu blízkemu zabezpečiť. Vďaka onselo si tak rozšíria sieť svojich zákazníkov a získajú aj podporu vlastnej propagácie online.

Poskytovateľov čaká po samotnej registrácii predloženie všetkých potrebných dokumentov, ktoré sú žiaduce pre vybrané poskytovanie tovarov a služieb. To je základný predpoklad pre to, aby sa poskytovateľ – uchádzač mohol stať „overeným“. Tím onselo sa v procese overovania spojí s poskytovateľmi telefonicky a v niektorých prípadoch aj stretne osobne. Až aktivácia tímom onselo umožní poskytovateľovi získať status „overený“ a začať tak poskytovať svoje služby v aplikácii.

Profesionálni i laickí poskytovatelia

Popri profesionálnych poskytovateľoch (ktorí sú registrovaní napr. v obchodnom či živnostenskom registri), v aplikácii nájdete aj ponuku tých laických. To sú ľudia, ktorí budú poskytovať niektoré formy pomoci za nižšiu odmenu, alebo aj bezplatne ako dobrovoľníci. Rovnako však prejdú procesom overenia. Pokosenie záhrady rodičom tak budete môcť objednať u miestnej firmy alebo aktívneho suseda z vedľajšej dediny.

Úsilím tímu za platformou onselo je tiež prizvať do spolupráce aj primátorov a starostov, aby aktívne pomáhali tým obyvateľom, ktorí to najviac potrebujú, napríklad prostredníctvom poukážok na nákup vybraných služieb.

Súčasťou projektu je aj modul vzdelávania, ktorý prinesie online kurzy z rôznych oblastí, vďaka čomu sa budú môcť účastníci nielen z radu seniorov naučiť nové zručnosti, zacvičiť si či rozšíriť svoje vedomosti.

Aplikácia bude do ostrej prevádzky v najbližších týždňoch uvedená na východnom Slovensku, v okrese Stará Ľubovňa. Postupne však bude rozšírená do všetkých kútov Slovenska.

Zaujalo vás onselo?

Ste aj vy v situácii, kedy sa staráte o svojho blízkeho? Čo všetko pre neho potrebujete zabezpečiť? Podeľte sa o svoje skúsenosti a vyplňte formulár. Alebo chcete byť informovaní, kedy sa bude onselo spúšťať vo vašom meste či obci? Zanechajte svoj email vo formulári.

Súhlasím so spracovaním údajov pre účely prieskumu.

Chcete spolupracovať?

V prípade, ak máte záujem ponúkať svoje produkty/služby alebo spolupracovať na ďalšom rozvoji platformy napíšte nám na info@onselo.com . Už teraz si však môžete objednať aj niektoré vybrané produkty tu: https://www.onselo.sk/Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe

Realizované v rámci projektu mFIRES Modular First Responder Information System

Podporené Nórskom, prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

V spolupráci pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať