Ako sa zbaviť vytrvalej plesne

Ako sa zbaviť vytrvalej plesneAko sa zbaviť vytrvalej plesne

Nielen naše telo, ale aj obydlie vplyvom veku podlieha faktorom „skazy“. A jedným z tých najnebezpečnejších je najmä pleseň, ktorá dokáže staršiu kúpeľňu poriadne potrápiť. Plesne v kúpeľni nielenže kazia jej celkový vzhľad, ale tiež poškodzujú zdravie. Preto je veľmi dôležité sa plesne čím skôr zbaviť.

Poďme sa spoločne pozrieť na spôsoby, ktoré fungujú najlepšie a s vytrvalou plesňou nemajú najmenšie zľutovanie.

Ako prvé identifikujte a odstráňte príčiny

Aj keď vo zvyšku bytu žiadna pleseň nie je, v kúpeľni sa môže objaviť kdekoľvek a veľmi rýchlo.  Je to priestor, v ktorom sú na vznik čiernej a škodlivej plesne tie najlepšie podmienky. Vysoká teplota nad 20 °C a vysoká vlhkosť až 70 %.

V tomto prípade existuje len jedna cesta von – zlepšiť vetranie a rýchlo znížiť vlhkosť. Vlhkosť znížite:

  • Pomocou použitia rekuperátorov (zariadení, ktoré zhromažďujú vlhkosť zo vzduchu);
  • Zvýšením účinnosti vetrania.

Skontrolujte stav vetracieho systému

Ak nemá vaša kúpeľňa okno a v minulosti ste nemali žiadne problémy s plesňou, potom je na čase skontrolovať vetracie potrubie, ktoré môže byť upchaté prachom zmiešaným s vlhkosťou.

Povinností je niekedy naozaj veľa, takže zabudnúť na čistenie tohto systému je pomerne ľahké. Nehovoriac o tom, že sa daná časť vetracieho systému kúpeľne nachádza v miestach, ktoré nie sú bežne dostupné.

Ak teda chcete zabrániť vlhkosti, aby vám ničila kúpeľňu a zdravie, musíte v priestore zaistiť dostatočné vetranie a potom dobrú izoláciu, o ktorú sa môže postarať nielen odolná vinylová podlaha.

Základom je kvalitná hydroizolácia kúpeľne

Voda v kúpeľni nie je nič nezvyčajné. Vyskytuje sa pri vykonávaní našej hygieny takmer na všetkých povrchoch. Často si z tohto priestoru robíme wellness alebo saunu. Tento luxus však môže pri nedostatočnej izolácii zanechať na miestnosti rôzne stopy. Aby ste sa im preto vyhli a predišli vzniku plesne a poškodeniu konštrukcie budovy, zvážte výber správnej hydroizolácie kúpeľne.

Ak sa chcete definitívne zbaviť plesní v kúpeľni, musíte začať s kompletnou premenou priestoru. Spolu s omietkou je potrebné odstrániť všetky povrchy. Holé steny – betón alebo tehla – by mali byť ošetrené základným náterom s antibakteriálnymi vlastnosťami.

Pri omietaní použite kompozíciu s antifungálnymi látkami alebo ju pridajte sami do štandardnej cementovo-pieskovej malty. Po zaschnutí vám takáto kompletná hydroizolácia zaistí pri používaní kúpeľne potrebný komfort bez ohrozenia zdravia a stavu kúpeľne.

Zdroj obrázka: RaspberryStudio/Shutterstock.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať