Situácia je vážna. Čo budeme jesť? Pestovatelia bankrotujú – okrem energií ich ničia aj ceny hnojív

Vyššia cena elektrinySituácia je vážna. Čo budeme jesť? Pestovatelia bankrotujú – môže za to aj desaťkrát vyššia cena elektriny

Európski farmári varujú pred nedostatkom niektorých druhov zeleniny.

Rastúce ceny plynu a elektriny sú podľa farmárov najväčšími nákladmi, ktorým čelia pestovatelia zeleniny v skleníkoch.

Desaťkrát vyššia cena elektriny

„V najbližších týždňoch by som mal plánovať sezónu, ale neviem, čo robiť,“ povedal Benjamin Simonot-De Vos, ktorý pestuje uhorky, paradajky a jahody južne od Paríža. Dodal, že dvaja farmári, ktorí už dostali zmluvu na cenu elektriny pre budúci rok, sa posťažovali, že je 10-krát vyššia ako v roku 2021.

„Ak to bude takto, nemá zmysel začínať ďalší rok. Nie je to udržateľné,“ skonštatoval.

Poľnohospodári nebojujú len so špirálovito stúpajúcimi cenami energií. Rastú im aj náklady na hnojivá, balenie a dopravu, čo ohrozuje ich marže.

Zvýšenie výrobných nákladov

„Čelíme zvýšeniu celkových výrobných nákladov,“ povedal Johannes Gross, zástupca manažéra predaja v nemeckom družstve Reichenau-Gemüse, ktorého skleníky pokrývajú približne 60 hektárov. Energia podľa neho predstavuje polovicu až dve tretiny dodatočných nákladov.

„Niektorí kolegovia uvažujú o tom, že nechajú svoje skleníky prázdne. Nikto nevie, čo bude na budúci rok,“ dodal.

Holandská skupina zo „skleníkového priemyslu“ Glastuinbouw Nederland tvrdí, že až 40 percent z jej 3000 členov je vo finančnej tiesni.

Vzrástli aj náklady na hnojivá

Dokonca aj v krajinách zaliatych slnkom, ako je Španielsko, pestovatelia ovocia a zeleniny zápasia s 25-percentným nárastom nákladov na hnojivá.

Podľa Jacka Warda, riaditeľa britskej asociácie pestovateľov, produkcia ovocia a zeleniny sa tak začne presúvať do teplejších oblastí.

„Výroba sa bude presúvať stále ďalej na juh, dole cez Španielsko do Maroka a Afriky,“ upozornil Ward.

Celý článok nájdete na TASR.

Ako premeniť trávnik na úrodnú záhradu?

Aj na túto tému sme debatovali s Hankou Sekulovou. Máte v záhrade trávnik? Zmeňte to. Je jeseň. Najvyšší čas urobiť opatrenia vo vašej záhrade… Viac v rozhovore…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať