Čiastočná či plná sebestačnosť v energiách – návod pre ľudí v bytoch, ale i domoch – Pavol Ľupták, preper

Pripraviť sa na výpadky energií? Návod pre ľudí v bytoch, ale i domoch – Pavol Ľupták, preper

Pavol Ľupták patrí medzi ľudí, ktorí nielen hovoria o príprave na energetickú sebestačnosť, ktorú u seba doma aj zrealizoval. Jeho dom je energeticky sebestačný 10 mesiacov v roku v plnom komforte. S trochou uskromnenia je sebestačný celoročne. Ako sa to dá a koľko to stojí? A je možné vytvoriť si aspoň základnú sebestačnosť – rezervu, aj keď človek býva v bytovke? Bude prežitie tejto zimy kľúčové?

Ako sa pripraviť? 

Pripraviť sa na výpadky energií, prípadne energiám na prídel, už nie je otázkou mimo misu. Situácia sa mení zo dňa na deň. Nie vždy je riešením stiahnutie kúrenia podľa návodu Veroniky Remišovej alebo varenie za pomoci pokrievky na hrnci podľa rady Richarda Sulíka. Preto som sa Pavla pýtala, čo je základ, ktorý by mal človek mať? A nielen z hľadiska energií? Často sa stáva, že ľudia, ktorí žijú v byte si myslia, že nemajú žiadne možnosti urobiť si záložný plán. Možnosti existujú. Pre ľudí v domoch je tých možností viac. Všetko závisí aj od motívu, a samozrejme, aj od financií.

Pavol vedie aj kurzy pre preperov. Najstaršia účastníčka kurzu mala 70 rokov. Manželovi povedala, že ide do kúpeľov…

Viac v rozhovore, ktorý môžete sledovať priamo tu…

Ak sa vám rozhovor zapáči, podeľte sa oň s priateľmi. Dajte nám odber na YouTube (na to, aby vám chodili upozornenia na nové videá, musíte kliknúť aj na „zvonček“ pre notifikácie).

Chcem sa ešte poďakovať divákom a fanúšikom, ktorí prispeli aj na výrobu tejto epizódy prostredníctvom KO-FI. Na virtuálnu kávičku a produkciu ďalších dielov môžete prispieť aj vy: https://ko-fi.com/odznovapodcast/tiers

Všetky epizódy si môžete pozrieť na YouTube, ale aj v Magazíne: Podcast ODznova. Sme dostupní aj na audio platformách (Spotify, Googlepodcast, Applepodcast. Podbean a ďalších…)

Ďakujem za spoluprácu:

  • Kamera: Dominik Besler, Adrián Szelle
  • Strih & Postprodukcia: Dominik Besler

Za poskytnutie priestorov ďakujeme ateliéru JASNA DESIGN: http://jasnakrasna.sk

Ak by vás zaujali preperské kurzy, Pavla Ľuptáka môžete kontaktovať tu: luptak@marketing21.sk

Pripravila a moderuje: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať