Hodnotu zdravia si často uvedomujeme až v momente jeho oslabovania.
Niektoré veci sa dajú odkladať tak dlho, že stratia zmysel. A iné zoberú zmysel všetkému ostatnému.
Kam smerujem? Internet je plný informácií a čokoľvek človek chce vedieť, tak si dokáže dohľadať. Stačí poznať súvislosti a mať dobrý dôvod.
Celkom dobrým dôvodom môže byť téma, ako predchádzať starnutiu a ako byť vitálny aj vo vyššom veku.
Viete o tom, že nie ste jedna bunka.
A ak by ste aj boli, tak aj tá bunka sa skladá z vlastného vesmíru, v ktorom všetko má svoj význam, svoju úlohu a teda aj potrebu. Ak ste to nevedeli, už viete : – )
Aby som obsiahol celok, bolo by treba napísať knihu (už som nad tým premýšľal). Teraz sa však pozrime na jednu z množstva maličkostí, ktoré sú podceňované a majú výrazný vplyv na zdravie pohybového aparátu, kvalitu pokožky, a teda, aj na kvalitu života v neskoršom veku. Ak túto maličkosť budete zanedbávať v čase, kedy ešte máte peknú a pevnú postavu, kedy kvalita a pružnosť pokožky nevedie k zamysleniu, čo s tým, príde obdobie, kedy si budete klásť otázku „prečo som to skôr nevedel/a?“
Bielkoviny…
Pre náš pohybový aparát, pre kvalitu našej pleti, nechtov, ale aj zdravie našich životne dôležitých orgánov a hustoty kostí je veľmi dôležité dostatočné množstvo bielkovín. Áno, bielkovín, z ktorých sa vyživujú naše svaly, z ktorých sa tvorí kolagén, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie funkcií životne dôležitých orgánov a aby nedochádzalo k strate kostnej drene.
A ak si myslíte, že bielkoviny stačia, tak nestačia. Lebo nie sme jednou zložkou jednej bunky – chápete, však? Okrem toho, že sú aj iné dôležité, dokonca pre život oveľa dôležitejšie „veci“, prezradím aj to, čo je primerané množstvo – nielen bielkovín.
Ak budete hľadať odporúčané denné dávky bielkovín, dostanete sa k údajom zvyčajne okolo 0,8 g na kg telesnej hmotnosti (TH). Treba si uvedomiť, že tieto údaje sú z dlhodobého hľadiska zvyčajne minimom na prežitie a reálna potreba je závislá od cieľov a množstva aktivít. Priemerne aktívny človek by sa mal pohybovať na úrovni medzi 1,3 až 1,6 g bielkovín na kg TH. A takto je to s väčšinou hodnôt.
Viete čo sa deje, okrem toho, že vaše telo nebude mať dosť výživy?
Napríklad podvýživa sa postará aj o horší priebeh klimaktéria. Áno, dalo by sa pokračovať. Kde teda začať?
Ak začínate so zmenami, v prvom rade začínate so spoznávaním seba samých.
Nie je to o tom, že nabehnete na tréningový plán, ktorý ste od niekoho obkukali, prípadne, ktorý vám niekto predal, ako zaručený návod na dosiahnutie vytúženej postavy a mobility za 4 týždne. A to všetko iba za 7 minút cvičenia denne!
Spoznávanie je robenie jedného kroku za druhým a každý si vyhodnocujte.
Pre niekoho to môže byť jeden drep bez dopomoci, pre iného 10 drepov s vrecom cementu/zemiakov/darčekov/bankoviek na chrbáte. Pre iného bude nepretržitých 2.000 krokov rovnakou záťažou, ako 20.000 krokov pre iného. Jediné, čo majú spoločné títo výkonnostne úplne odlišní jedinci je, že spoznávajú, čo je pre nich primeranou záťažou, aby ju zvládli robiť aj na ďalší deň.
Neporovnávajte sa navzájom, ale porovnávajte svoj dnešný stav s tým, ktorý ste mali napr. pred týždňom či mesiacom.
Pre bežný život je dôležité vedieť základy a aplikovať ich bez stresu.
Poznať svoje telo. Správne definovať východiskovú situáciu. Poznať svoj cieľ…
Ucelený základ získate aj na víkendovke SooGooD. Sú posledné 2 miesta voľné a som rád, že sa tam stretneme… (link)
Moje meno je Martin Vacho a môžete ma sledovať na sociálnych sieťach pod účtom Začni a pokracuj. https://www.facebook.com/zacniapokracuj