Talianska torta

Talianska torta – torta della Nonna

Taliansko patrí medzi moje obľúbené destinácie. Hlavne časť Talianska okolo Gardského jazera. Pred dvoma rokmi sme si s rodinou urobili dvojtýždňový výlet okolo celého jazera. Navštívili sme a užili si plnými dúškami väčšinu z miest, ktoré sme mali po ceste okolo jazera.

Mne najviac učarovalo mesto na juhu jazera – Sirmione.

Jeho hradby, úzke uličky, pouliční umelci, malé obchodíky s talianskou módou a suvenírmi, rybí trh a klasické talianske kaviarničky s vynikajúcim cappucinom a talianskymi „lakocinkami“…

V Sirmione som po prvýkrát ochutnala aj taliansku tortu „Torta della Nonna“. Nebíčko v papuľke!

Torta della Nonna je tradičný taliansky babkin koláč z lineckého cesta, plnený citrónovým pudingom a posypaný píniovými orieškami a hrubou vrstvou práškového cukru.

Tak veľmi mi chutil, že som si dala hneď aj ďalší kúsok. Odvtedy som ten koláč nejedla, až kým som nedostala pozvanie na taliansku oslavu.

Ako je už u Talianov zvykom, v strede záhrady stáli dlhé stoly pokryté bielymi obrusmi, všakovakým talianskym jedlom a lahodným talianskym vínom. Hýrilo to tam farbami, vôňami. Všade bola vrava, smiech a hlasná talianska hudba. Naozaj ako z filmu.

Na moje milé prekvapenie, v strede toho veľkého stola, stála hrdo ona – „Torta della Nonna“. Samozrejme, v tom momente pre mňa neexistovali iné talianske špeciality.

Moja talianska kamarátka podišla ku mne a do jednej ruky mi podala tanier s veľkým kúskom koláča a do druhej mi vložila ich rodinný recept na „Torta della Nonna“. Ako dobre, že ja mám za kamarátku práve Talianku! Dovolím si podeliť sa s vami o recept na túto dobrotu (samozrejme, s jej súhlasom).

PS: Pri pečení tohto koláča, vrelo odporúčam počúvať talianske šlágre ?.

Bueno Appetito!

Cesto

160 g masla

400 g hladkej. múky

štipka soli

3 vajcia

150 g cukru

kôra z jedného citróna

Puding na prípravu talianskej torty

750 ml mlieka

1 citrón

3 vajcia + 1 žĺtok

225 g cukru

35 g kukuričného škrobu

30 g hladkej múky

50 g píniových orieškov

Postup:

Maslo, múku, soľ, cukor, vajcia a na jemno nastrúhanú kôru z citróna spolu zmiešame, vytvorené cesto dáme do chladničky oddychovať.

Do mlieka dáme našúpanú kôru z citróna (ja to robím lúpačom na uhorky, vytvoria sa z neho tenké plátky, bez bielej vrstvy, tá býva horká) a necháme to pomaly variť. Nesmie to vrieť!

Vôňa citróna sa pomaly uvoľní do mlieka a to práve chceme. Medzitým si vymiešame múku, škrob, cukor a vajcia na hladkú kašu.

Keď už nám mlieko rozvoniava a chutí po citróne, vyberieme z neho kôru, primiešame kašu a za stáleho miešania privedieme k varu, až kým nám z toho nevznikne hustý puding.

Po dovarení puding preložíme do plytšej misy (rýchlejšie vychladne) a zakryjeme fóliou, aby sa nám na pudingu nevytvorila kôra. Puding musí poriadne vychladnúť.

Ľubovoľnú formu na pečenie (ja som použila okrúhlu keramickú ako Taliani) vytrieme olejom a vysypeme múkou. Cesto si rozdelíme na 1/3 a 2/3.

2/3 cesta rozvaľkáme a prenesieme do formy, utlačíme po stranách a dne. Steny formy by mali byť pokryté cestom. Potom pridáme vychladnutý puding ,rozotrieme ho do hladka.

Prikryjeme zostávajúcou 1/3 rozvaľkaného cesta. Na okrajoch to trošku popritláčame, aby sa vytvoril chrumkavý okraj. Posypeme píniovými orieškami a vložíme do rúry predhriatej na 160 stupňov a pečieme zhruba 45 minút (záleží od rúry).

Po uplynutí času pridáme na rúre teplotu na 180 stupňov a necháme ešte 10 minút piecť.

Pozor, koláč nesmie byť na vrchu hnedý, ale zlatistý.

Tá kombinácia vôní citróna a píniových orieškov pri pečení je úžasná. Po upečení necháme poriadne vychladnúť, ja ho nechávam cez noc v chladničke, a pred podávaním na hrubo posypeme práškovým cukrom.

Podávame chladený.

Lucia Čopíková

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Vyrobte si domáci repelent na 4 spôsoby

 

Mohlo by vás zaujímať