Aké vône hmyzu a chrobákom nešmakujú? Aký domáci repelent môže zabrať?

Ako si vyrobiť domáci repelent - Martina OboňováDobrý repelent nie je zlý. Najmä, ak je domáci…

Patríte aj vy k tým horkokrvnejším typom, ktorí sú vďačnou korisťou všetkého možného hmyzu? Ja, našťastie, nie, ale moja mama áno, a to až tak, že sa v minulom roku dopracovala so štípancami od kadejakej hávede zo záhrady a lesa na dvojtýždenný pobyt do nemocnice, nehovoriac o tom, koľko antibiotickej liečby absorbovala ešte pred nútenou hospitalizáciou.

Nuž, každý máme svoju predstavu o letnej dovolenke… Pomohol by repelent? 

Každopádne, ako starostlivé dieťa a bylinkárku a vyznávačku prírodnej liečby v jednom, mi to nedalo a pátrala som po možnostiach, ako ju v ďalšej sezóne aspoň ochrániť pre tými nepríjemnými „krvožrútmi“. Našťastie, príroda je aj v tomto smere dokonale nastavená a ponúka zo svojej bylinkovej záhrady množstvo aromatických a účinných zložiek, ktoré sú vhodné na výrobu domáceho repelentu.

Aké vône hmyzu a chrobákom nešmakujú? Aký domáci repelent môže zabrať?

Vôní je niekoľko a hneď na úvod radím – skúste staviť na intuíciu či svoje čuchové vnemy a vyberajte pocitovo pre seba vhodnú kombináciu. Niečo na tom bude, lebo zo skúseností ľudí v mojom okolí viem, že každému zapasovala iná kombinácia.

Úplný základ v boji proti hmyzu je pri výrobe domáceho repelentu škorica a klinček. Ďalej môžete doplniť levanduľu, mätu, citrónovú trávu (lemongrass), citrónový eukalyptus, Tea Tree, geranium, rozmarín, citrón, cédrové drevo, bazalku, tymian, vetiver. Toto sú také najznámejšie. Pri výrobe repelentu odporúčam vytvoriť si zmes dvoch až štyroch vôní.

Ako si vyrobiť domáci repelent škorica
Pri výrobe domáceho repelentu použite škoricu a klinček

Ako si vyrobiť domáci repelent?

Spôsobov je viac a za najpohodlnejší považujem využitie esenciálnych olejov, ktoré nesú v sebe silný koncentrovaný výťažok z rastliny.

Alkoholový domáci repelent

Alkoholový základ domáceho repelentu je najobľúbenejší, pretože má jednu veľkú výhodu – nemastí šatstvo ani pokožku a aplikujete ho ľahko cez rozprašovač (docenia najmä mamičky).

Na 100 ml zmes môžete použiť až 40 kvapiek esenciálnych olejov (napríklad: 10 kvapiek levandule, 5 kvapiek klinčeka, 15 kvapiek lemongrass, 10 kvapiek mäty), ktoré rozptýlite v liehu (1/3 celého podielu) a zvyšné 2/3 dolejete destilovanou alebo prevarenou vodou. Pred aplikáciou dôkladne pretrepte.

Nevýhodou oproti olejovému základu pri výrobe repelentu je to, že alkohol sa oveľa rýchlejšie vyparí, takže repelenty účinkujú tak 2 hodiny. V prípade väčšieho výskytu hmyzu aplikujte opakovane.

Olejový domáci repelent

Postup prípravy u olejového repelentu je jednoduchší. Použite rovnaký podiel esenciálnych olejov a samotného olejového základu ako pri alkoholovom repelente, t. j. na 100 ml oleja približne 40 kvapiek esenciálnych olejov.

Domáci olejový repelent sa osvedčil najmä pri ochrane domácich miláčikov – použitím pipety sa dostanete cez hustú srsť zvieratka až ku koži, kde repent už pohodlne vmasírujete do kože.

TIP

Ak to chcete risknúť, najúčinnejší olej je nimbový – samotný olej má odpudzujúce účinky na hmyz, no jeho vôňu málokto zvládne tolerovať. Zvieratkám isto nebude smrdieť, no ak máte psa na byte, takýto typ domáceho repelentu cítiť budete.

Bylinkový repelent

Ak ste milovníci byliniek a máte aj svoju bylinkovú záhradku, nemusíte sa obťažovať nákupom olejov, ale jednoducho použite to, čo máte doma. Bylinky nakrájajte na jemno a naložte na dva týždne do alkoholového základu (zmes 1/3 alkoholu, 2/3 destilovanej vody), potom sceďte do nepriehľadnej fľašky s rozprašovačom. Takáto zmes je vlastne konzervovaná alkoholom, preto nemá dátum spotreby.

Ako si vyrobiť domáci repelent z byliniek?
Bylinky nakrájajte na jemno a naložte na dva týždne do alkoholového základu

Treba však myslieť na to, že priame slnečné lúče a veľké teplo má tiež svoje účinky, takže ideálne skladovať na tmavom chladnejšom mieste a najlepšie pripraviť si toľko zmesi, ktorú miniete za danú sezónu.

Zároveň pri miešaní bylinkového základu na domáci repelent treba použiť aj sedliacky rozum a do zmesi aplikovať v menšom pomere vône, ako Tea Tree, klinček či škoricu, ktoré sú silné, aby ste si zbytočne nevyvolali alergiu. Všetko v primeranom množstve.

TIP na záver

Nakoľko všetky aromatické rastliny sú zároveň potenciálnym alergénom, vyskúšajte si domáci repelent aplikovať na zápästie a ideálne počkať na 24-hodinovú reakciu. Ak pokožka nezačervená ani nedôjde k výsypu, váš domáci repelent je pre vás vhodný a môžete ho bez obáv používať aj na telo.

Môj repelent, ktorý ma nesklamal a podľa mojich skúseností funguje aj proti kliešťom

Ja som zvolila kombináciu byliniek a esenciálnych olejov v alkoholovom základe a osvedčila sa mi vymacerovaná levanduľa, do ktorej som pridala esenciálne oleje z mäty a Tea Tree. Po zbere lesných jahôd, kedy je kontakt s trávou a pohyb v nej intenzívny, sme bez repelentu kliešte mali, pri druhej návšteve lesa po aplikácii môjho doma vyrobeného repelentu sme si nenašli ani jedného.

Martina Oboňová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Nechtík lekársky odstráni starecké škvrny, ale dokáže omnoho viac

Mohlo by vás zaujímať