Sú chvíle, keď sa mením na Růžičkovú. Som schopná aj rozpažiť ruky a skríknuť „Držte mě!“
Týždeň sa s týždňom stretol a ja mám niečo na rováši. Zdanlivo vám dlžím posledné dve zásady. Ale prekvapenieeeee. Dnes si dáme viac ako dve. Však som nemohla hneď na začiatku na vás vybafnúť, že tých zásad bude viac ako tucet. Možnože to bude tucet a jeden mech k tomu nakoniec. Predošlé dva texty nájdete TU – 1 a TU – 2)
Dobre si uvedomujem, že by ste mohli skolabovať ako pán Kaplan, ktorý sa učil angličtinu ako prisťahovalec v Amerike. Neprozreteľne vstúpil do triedy ako prvý zo študentov, kde sa už učiteľ blížil k orgazmu – práve dopísal 50. tvar slovesa dávať.
- DÁVAM
- DÁVAL SOM
- BUDEM DÁVAŤ
- DÁVAL BY SOM
- BOL BY SOM DÁVAL
- BOL BY SOM BÝVAL DÁVAL
- DÁVAŤ SA
- DÁVAM SA
- BUDEM DÁVANÝ
A tak ďalej. Nejdem tu písať všetko, to len, aby ste boli v obražteku.
Predstavte si to pekne rozpísané po celej tabuli. Jedno slovo a toľko možností a vy to máte ovládať. Tak sa pánovi Kaplanovi nedivte, že skoro odpadol. Super knižka, volala sa Pán Kaplan má stále rád svoju triedu. Pri nej si cvrknete nielen slzy na tvár, ale cvrknete si aj do bavlny, fajnšmekri do saténu. To vám garantujem.
Keďže ja som vypečenejšia než fiškál, učím sa na chybách druhých.
Dávkujem vám to postupne, aby ste to dopredu nevzdali. Celkom by ma zaujímalo, či ste mi nič neverili a overili si niečo v praxi?
Ja mám stále problém s výbušnosťou. Tento týždeň som porušila predpisy v práci kvôli jednej pani už druhýkrát. Za dobrotu na psí tridsiatok, keď sa na to príde, zaplatím pokutu.
Urobila som jej láskavosť a ona to dovrzala presne tak, ako som ju dopredu(!) upozornila, že to tak nesmie urobiť. A ona just znova proti srsti mne a predpisom tak konala. Druhýkrát! Tak som zaúpela spontánne, čo to zas vyvádza. Jej reakcia bola v štýle no a čo, je tam toho. V takýchto chvíľach sa mením na Růžičkovú. Som schopná aj rozpažiť ruky a skríknuť „Držte mě!“, lebo ozajsky som pripravená nahodiť fistulu ako zelený mužíček z reklamy, či dobre vidím a počujem.
Žiada sa mi vtedy omdlieť a vraždiť zároveň (ak by to nebolo trestné, prikloním sa pokojne k vražde v afekte). A keďže neviem, čo skôr (ono sa ťažko vraždí, keď ste omdletí), tak len zúrim a nahlas. Ja nedokážem byť ticho, poviem si svoje. Však mi aj povedala, že som drzá. Že ona bola drzá prvá, to jej nedošlo. Zákazník-nezákazník, som ako nakazená besnotou vtedy. Po hlave si skákať nenechám, zvlášť, keď niekomu robím láskavosť.
Nedajte sa vytočiť, škodíte len sami sebe.
A nerobte bezprizorne láskavosti, kade chodíte. Zas odtál potál. Naučte sa hovoriť nie, keď je to v záujme vášho duševného zdravia. Veď som to minule písala. A sama zas nedodržala. Ach, jaj. Niekedy som ako bez techničáku od hlavy. Ja viem, najprv napíšem, že sa učím na chybách druhých a šup, v ďalšom odseku sa krásne priznám, že som dvakrát urobila tú istú chybu.
Veď som písala, že to nie je až taká zábava všetko dodržiavať. Ale krok za krokom sa to dá naučiť. A uvedomovať si svoje hlúpe počínanie, ktorým škodíme sami sebe. A som si istá, že po tejto mojej príhode si budete myslieť, že mám hlavu naskutku dôkladne povysávanú, keď ďalší bod znie takto :
-
VCÍŤTE SA DO DRUHÝCH A ZAUJÍMAJTE SA O SVOJE OKOLIE
Áno, veru. Vcítila som sa do starej panej a pomohla som jej. Nevypálilo to najlepšie, ale podľa jednej nevďačnice nebudem teraz súdiť všetkých. Možno si myslíte, že predsa tým nikomu neublížite, keď si hľadíte len do svojho hrnca. Hovorí sa, že sa nemáme starať do druhých. To je jasné. Ale je veľký rozdiel nestarať sa do druhých a o druhých. Jedno písmeno d navyše a aký rozdiel, že?
V jednej starej českej komédii zo študentského prostredia bol profesor žijúci vo svojom svete. Myslel si, že nikomu nemôže predsa ublížiť, keď žije len pre svoju matematiku. Ó, ako sa len mýlil. Keď sa malo hlasovať o vylúčení študenta doslova za hovadinu, on nehlasoval. A šikovného študenta vyhodili, lebo chýbal práve jeho hlas.
Nebuďte ako ten profesor. Upozorňujem, že ho to potom stálo dosť peňazí, aby utíšil svoje svedomie. A popritom stačilo zaujímať sa o druhých a trochu rozmýšľať v súvislostiach. Ono sú to spojené nádoby. Pozri ďalší bod.
-
ROZMÝŠĽAJTE V SÚVISLOSTIACH
To sa mňa netýka, si neraz poviete. Ste si istí? Tak sa len pekne preberte, aj sa pichnite špendlíkom pod necht, nech si vybičujete zmysly do pohotovosti. Zistila som, že vo veľa ľuďoch je toľko empatie asi ako v modlivke po milostnom akte. A hlavne týmto ľudským modlivkám odporúčam myslieť v súvislostiach. Nemusíte byť empatický altruista od špiku kostí, ale ako vidíte vyššie, má to niečo do seba a nadväzuje to na tento bod.
Buďte zdravo egoistickí. Rozdávajte sa len odtál potál, to sme si ujasnili prečo. Ale keď zapojíte logiku, že každá akcia vyvolá reakciu, aké bude mať vaše konanie alebo nekonanie dôsledky, tak môžete dôjsť k zaujímavým záverom.
Tretinu života trávime v práci. Už sme mnohí zabudli, že ako sme začínali, a robíme veci rutinne. Sme už dospelý hovädzí dobytok a zabudli sme, že sme boli tiež dobrými teliatkami. Ja som tiež taká zmes protichodných pocitov, občas modlivka (tú nevďačnú tetu by som s radosťou zjedla, ak by mi to zákon dovolil) a inokedy stelesnená miluša papuša.
Čo sa týka nových kolegov, viem sa do nich vcítiť.
Nikdy nezabúdam, že som teľaťom bola, a riadnym. A keď im nepomôžem v začiatkoch, oni skončia. Potom budeme robiť navyše, kým zas nenájdeme nováčika, ktorého treba zas zaškoliť. A my zatiaľ budeme padať na hubu od únavy, budeme nervní a hádky budú náš dennodenný chlebíček.
Keď mu nikto nepomôže, keď už má byť samostatný, tak opäť hrozí, že skončí. A môžeme hľadať znova. A takto do kolečka, do kola-la-la-la. Preto vždy pomáham novému človeku. Nie je to vždy len o empatii. Lebo človek má pri tom riadne nervy, zabije kopec času, ktorý mu nikto nezaplatí, a aj tak sa môže stať, že ten človek to nedá a skončí. Ale aj tak vždy pomôžem, aj keď mi to nikto nekáže. Nie som zodpovedná za každého nového kolegu. Napriek tomu do neho investujem energiu a svoj čas. A už viete aj prečo.
Záhada môjho altruizmu je vyriešená. Nebudem sa tu hrať na chrumkavučkú a stelesnenie dobra. Len rozmýšľam v súvislostiach.
A už len jeden bod záverom, čo som si všimla minule a nepáčilo sa mi to. Polopravdy, poloklamstvá. Skúsme to spolu zmeniť.
-
ZASTAŇTE SA DRUHÝCH
Tak, ako by ste vy chceli, aby sa zastal niekto vás.
Poznáte to, ľudia radi oklepávajú druhých. O čom by sme sa inak rozprávali, že? Počasie je vďačná téma, ale nemôžeme sa baviť len o ňom. A tak sa rozhovoríme o druhých. Aj v dobrom, aj v zlom.
Z čoho mne ale stoja chlpy v pozore na kompletku, myslím aj tie oholené v odtoku, keď počujem o niekom A, ale BÉ už ostane zamlčané. A už ostatní vyjadrujú svoj názor, ako to len mohol urobiť a podobne. Tak uvediem veci na pravú mieru, áno, je to tak, ale… A pekne im naservírujem celú pravdu s obhajobou.
Dá sa povedať, že tým ľuďom robím advokáta v ich neprítomnosti. Čo to trepem, neraz aj v ich prítomnosti. Pretože sú takí dotknutí a zaskočení, čo sa o nich rozpráva, že sa nezmôžu na slovo a podaktorí aj utečú, lebo majú slzy v očiach.
Ja sama som neraz zažila, že sa rozprávali o mne neskutočné bludy. A veru, potešilo ma, keď sa ma niekto zastal. Je to krásny pocit. Len sa mi to stalo párkrát v živote. Ale tým ľuďom to nikdy nezabudnem, čo pre mňa urobili. Preto nikdy nemlčte a zastaňte sa tých, čo sa nevládzu brániť.
A nemlčte ani teraz.
Pridajte svoju skúsenosť, zážitok, ako sa vám darí napĺňať zásady lahodného života. A ak máte odvahu, môžete na seba žalovať, čo vám teda robí obrovský problém, ale zaznamenali ste aspoň maličký progres.
Magdaléna Ruttkayová
Ak máte záujem nahliadnuť do môjho blogu, je to ľahké. Použite najznámejšiu sociálnu sieť. Tam ma hravo podľa mena nájdete. A potom mi stačí napísať správu a ja vám pošlem link.
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/