NAUČTE SA PRIJAŤ A DAŤ KOMPLIMENT. Neošívajte sa pri tom ako puberťák pred regálom s kondómami…

NAUČTE SA PRIJAŤ A DAŤ KOMPLIMENT. Neošívajte sa pri tom ako puberťák pred regálom s kondómami!

Týždeň prešiel ako nič a môžete sa začítať do ďalšieho pol tucta zásad. Minule sme spolu nakusli prvých šesť.

Tak schválne, dali ste niečo do praxe? Ľebo ja mám pre vás jednu zásadu mimo poradia.

Nič mi neverte a všetko si overte v reáli.

Ja osobne som sa pochytila s jedným kolegom. Som taká tetka Etna a zlatúšik v jednom. Mám zásadu „trikrát a dosť“. Ak skúša niekto moje nervy, tak na tretíkrát, ľebo však dovtedy som zlatúšik, vybuchnem. A vtedy padlo číslo tri v tej istej veci. Proste som hromadila magmu, hromadila, až som vychrlila na neho kopec lávy.

Ono to možno vyzeralo pre okolie, čo vyvádzam kvôli takej prkotine, ale vo mne sa to zbieralo ako hnis v rane po hrdzavom klinci. A ten kolega, to je prototyp hrdzavého klinca.

Lenže, čo vraví zásada číslo 5?

Nerozčuľujte sa nad hlupákmi! Takže aj ja som bola chvíľu za hlupaňu. Potom sa mi v hlave rozsvietilo, že kážem vodu a ja si tu uchlipkávam z kvalitného vínka. A zaraz som dochrlila.

Ale nie som v tom sama.

Niektorí ste mi písali, že z tých zásad je ozaj najťažšie nehádať sa s hlupákom. A jedna fanúšička z môjho blogu má na to vlastný recept, ako uzemniť „hádača“:

– Jasné, máš pravdu z tvojej úrovne vedomia.

Nedá mi nedodať, že tá protistrana musí dosahovať určitú úroveň inteligencie, aby túto vetu zmierenia vôbec pochopila. Ak je to blbec, háda sa ďalej. Vtedy zatrúbte na ústup a rýchlo zmeňte skupenstvo – vyparte sa. A nalejte si víno, je to dobré na nervy.

Takže dnes preto začneme zľahka. Toto sa dá zvládnuť.

  1. NAUČTE SA PRIJAŤ A DAŤ KOMPLIMENT 

S úsmevom a radosťou v srdci.

Slováci, a hlavne my, ženy, nevieme prijať kompliment. Zaznamenali sme progres od čias socializmu, to nie, že nie. Ale aj tak sa neraz ošívame pri pochvale ako puberťák pred regálom s kondómami. Naučme sa teda nevyvracať ho autorovi. Komplimenty nerastú na stromoch ako šušky, tak si ich užívajme a zažiarme pri nich.

A tiež nebuďte skúpi a rozdávajte pochvaly, urobíte tým niekomu deň.

Raz som išla na bicykli za mladou ženou, k údivu, vo vkusných legínach. Mohla som ju obísť, ak by som ju upozornila, že chcem prejsť. Ale bavilo ma dívať sa na jej výstavný zadoček. Všimla si, že idem za ňou a otočila sa na mňa s ospravedlnením, že mi asi zavadzia. Uistila som ju, že v žiadnom prípade, pretože sa kochám jej krásnym zadočkom, taký sa len tak nevidí. A to ste mali vidieť, ako zrazu ožila.

  1. NEZÁVIĎTE

Keď závidíme, vyvoláva to v nás smútok. Výskumníci vyskúmali toto. A nemuseli byť ani z Ameriky.

Ja osobne nepotrebujem byť smutná. Vy vari áno?

A hlavne, neraz zistíte, že ani nebolo čo závidieť.

Tu viac nemám čo dodať, pretože túto tému som už rozobrala na súčiastky ako Číslo 5 Číslo 3.

Pre zopakovanie KLIK TU 

  1. PÝTAJTE SA, NEEXISTUJE HLÚPA OTÁZKA 

Blbá, blbšia a najblbšia. Tak sa cítim neraz. A často stojím na všetkých stupňoch víťazov. Som blbá, potom ešte blbšia a nakoniec získam korunku Debila roka, ľebo sa čo? No, nepýtam. Ľebo čo? Nechcem byť za debilku. Že to nakoniec vyjde na rovnako, vám snáď vysvetľovať nemusím. Niekedy som úplne mimo. A popritom bežná vec. A hanbila som sa kedysi spýtať. Navyše som bola nesmelá, ale liečim sa. Mám už odvahu sa pýtať.

Nehanbite sa preto ani vy. Keď sa nespýtate, ostanete bez odpovedí. A možno budete celý život banovať, že ste nepoložili doplňujúce otázky.

Preto sa pýtajte, neexistuje hlúpa otázka.

Je dôležité, že získate odpovede. A potom budete za múdrych. A ostatní sa budú pýtať vás.

A ešte niečo. Nikdy nikoho nevysmejte, že čo za glupocinu sa pýta. Spomeňte si, že kedysi dávno v praveku svojho života ste to ani vy nevedeli.

  1. VŠETKO SI NAJPRV OVERTE, NEŽ TO VYPUSTÍTE DO SVETA 

A hlavne, pre živetého oného Aladina, nečítajte len nadpisy!

Každý má môj nesmierny obdiv, kto má odvahu a dokáže po prečítaní nadpisu napísať ešte aj komentár. Takto už všetci vidia, nielen jeho okolie, že je krepý ako návod na zostavenie nábytku.

Ale on nie, on sa tam nezastaví. Bude to ešte rozširovať ústnym podaním ako taká hlásna trúba. Tetky spred kostola blednú závisťou, kam sa ony na neho hrabú.

Keď toto vidím, mám vskutku chuť zvolať, a to som pacifista každým pórom svojho tela :

– Zabite to skôr, ako to nakladie vajíčka.

Snažne vás preto prosím, neposielajte fámy do sveta. Všetko si overte u niekoľkých zdrojov. Možno tomuto neuveríte, ľebo vaše ego siaha až po vesmírnu stanicu MIR, ale verte! Vždy sa nájde niekto múdrejší od vás v danej problematike. Veď nikto nevie všetko.

Aj mudrci v rozprávkach chodia v trojici, pamätajte na to! 

A to je na dnes všetko. Ak ste namakaní v matematike, tak vám neuniklo, že niečo chýba. V úvode som sľúbila, že si preberieme pol tucta zásad.

A pribudli len 4.

Aj ja som si to všimla. Má to svoj dôvod. O týždeň sa ho dozviete.

Ale aby ste sa dožili ďalšej časti v psychickom zdraví, ešte mi niečo napadlo.

Často žijeme v presvedčení, ľebo všade o tom čítame a  navzájom si to podchvíľou prajeme, že máme byť šťastní hocikde, hocikedy, s hocikým. Vlastne stále a všade. Akási životná méta to má pre nás byť.

Nebuďte však smutní, že vám sa nedarí byť permanentne šťastní. Veď aj ja som písala, že sa máte len tváriť šťastne. Nesnažte sa preto hľadať šťastie, snažte sa byť spokojní. Opakujem, spokojní!

Ľebo od toľkého nekonečného šťastia by ste mohli skončiť aj u doktora Chocholouška.

Takže mne z toho vychádza jediné:

Hlavne sa z toho života nezbláznime.

Magdaléna Ruttkayová

Ak máte záujem nahliadnuť do môjho blogu, je to ľahké. Použite najznámejšiu sociálnu sieť. Tam ma hravo podľa mena nájdete. A potom mi stačí napísať správu a ja vám pošlem link.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať