Nerozčuľujte sa nad HLUPÁKMI. TVÁRTE SA ŠŤASTNE – Nikdy neviete, či vás práve nefotia.

12 zásad pre lahodný život 

Začítajte sa do návodu, ktorý obsahuje nielen zásady, ale občas aj kyseliny, ktoré nemuseli byť doteraz vaše obľúbené. Keď ich začnete postupne pridávať do života, veľmi vám ho zjednodušia, spestria a ulahodia.

Aj keď to bude fuška všetky ich dodržiavať, to vám nebudem klamať. Možno zistíte, že niektoré už máte dávno v krvnom obehu. Sú vašou súčasťou. Aspoň si potvrdíte, že ste na správnej ceste aj bez môjho „múdra“.  Začnem takým, ktoré je pre mňa absolútne dôležité.

  1. MAJTE POCIT SLOBODY 

Tento pocit ja potrebujem mať pri každej činnosti. Sloboda sa dá definovať veľmi jednoducho:

  • ísť, kde chcem
  • povedať, čo chcem
  • robiť, čo chcem

Znie to jednoducho, ale dobre viete, že to vôbec nie je jednoduché. Preto je aj sloboda luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý. Všade máme mantinely. Ale aj v rámci tých pomyselných hraníc si dokážete, keď ste šikovníček, vytvoriť svoje cestičky k slobodnému svetu.

Dajte to na Hannibala, spravte si cestu, kde to iní vidia zarúbané, a žite slobodne.

Pre mňa je dôležité mať pocit slobody hlavne pri práci. 

Pred pár rokmi som si zaželala mať konečne ideálnu prácu. Nech je len na jednu zmenu, blízko domu a, samozrejme, víkendy voľné. A tak som jedného dňa prijala telefonát a získala takú prácu. Oni hľadali mňa, nie ja ich, a museli ma prehovárať. Vtedy som nevidela, že je to ideálne pre mňa. Robím doslova za rohom, od-do a padla, nenosím si prácu domov. A pri práci mám pocit slobody. A ten je na nezaplatenie.

  1. PREŽÍVAJTE ČAS ZMYSLUPLNE

Je mega super mať ideálnu prácu. Ale to neznamená, že budete makačenko od rannej zorničky po večerný kosák mesiaca a slnko vidíte len na tapete svojho mobilu. Lebo to nepracujete, to driete jak sedem trpaslíkov od Snehulienky a nemáte čas žiť!

Nesnažte sa byť úspešní na úkor času s rodinou, ak ju teda máte. Veľa vecí sa dá kúpiť, žijeme takú dobu, ale nebudete veriť, čas sa ozaj kúpiť nedá.

Chápem, že peniaze a život vďaka nim je fajn, ale treba vám mať hento, toto a ešte aj tamto?

V krátkosti zhrniem už pomerne známy príbeh oddychujúceho rybára pod palmou.

Príde za ním dovolenkujúci biznismen a farbisto mu opíše, kebyže sa tu takto doobeda neváľa, ale maká ako lodná skrutka celé dni, tak časom si môže kúpiť ďalšiu loď a ďalšiu loď, zamestnať ľudí, a tí budú makať na neho. Rybár sa ho s úsmevom spýta, aký to bude mať zmysel takto ťažko pracovať. Podnikateľ nahnevane odpovie, že veď predsa potom už časom nebude musieť robiť nič a môže ležať pod palmou a užívať si.

Odpoveď rybára bola:

– A čo si myslíte, že robím teraz?

Zarábať treba, to bez debaty, ale hľadajte kompromis medzi prácou a voľným časom, nech máte čas si život aj užiť. A hlavne svoje deti, kým sú malé. Je stále veľa vecí a aktivít, ktoré sú zadarmo alebo takmer zadarmo. Kto hľadá, nájde. Nepotrebujete kvôli najnovším výkrikom techniky a módy mať ďalšiu prácu alebo robiť piatky, sviatky, ako sa hovorí.

Mne to trvalo tiež dlho, kým som toto pochopila.

  1. TVÁRTE SA ŠŤASTNE – Nikdy neviete, či vás práve nefotia.

Čím viac šťastných momentiek budeš mať, tak budeš šťastnejší.

Neveríte? Že aká blbosť toto?

Momentka je však o tom, že vás fotia, keď o tom až tak neviete. Pozrite si svoje náhodné fotky. A keď ste na väčšine usmiati, tak ide z vás spokojnosť a pohoda. Keď sa ale väčšinou tvárite ako nálev na šalát pred pridaním cukru, tak to nie je v poriadku.

Nechcem sa vám starať do vášho kyslého výrazu, ale dobre viete, že úsmev je zadarmo a ako ním dokážete naštvať tých permanentne najedovaných! A to sa oplatí.

Všetok tento prácne vybudovaný svet vám bude na tri veci – na figu, na exkrement a na nič, keď zanedbávate svoje zdravie. A kedy je zdravie zrelé na prášky? Predsa, keď ste zo všetkého v strese a nešťastní. Prečo je váš život predobraz nespokojného stresuľa, si už odpovedzte sami. Ale bude to mať niečo s vyššie zmienenými bodmi, ktoré just porušujete a nedodržiavate.

Prezradím vám tajomstvo. Nikto to nedokáže zmeniť za vás. Takže tu sú ďalšie body, ktoré vám ukážu, ako to zreteľne vylepšiť.

  1. SNAŽTE SA KAŽDÝ DEŇ NIEKOHO ROZOSMIAŤ A NIEKOHO OBJAŤ – Nech nežijete nadarmo.

Každý deň, keď sa od srdca nezasmejete, je zabitý deň. Nemá pre vás žiadnu pridanú hodnotu. Je to na prd deň a vy to dobre viete.

A aby ste boli zdraví, potrebujete objatia každý jeden deň. Buďte lekár-amatér, nielen pre svoje okolie, ale aj sami pre seba. Smiech a objatie lieči. To je dávno známa pravda.

  1. NEROZČUĽUJTE SA NAD HLUPÁKMI

Preventívne je lepšie im hneď povedať, že majú pravdu, keď vás o nej tak zápalisto presviedčajú. Inak si to riadne odskáčete. Ich spoločný znak je v tom, že sú schopní vás zahnať do kúta, trýzniť vás svojím ranným dychom, ktorý majú aj na obed, a ako bonus pridajú aj spŕšku slín. Cítite sa ako v pasci, z ktorej niet úniku. Ale je tu lampión šťastia, ktorý vám svieti na ceste z kúta von.

Skutočne mu stačí povedať, že má pravdu. S hlupákom sa nevyhádate. A ak sa s ním začnete hádať, tak hlupák sa rozmnoží. Budete tam v tom kúte už dvaja hlupáci. A budete mať nervy v kýbli. A keď už máte nervy v kýbli, tak vás upozorňujem, že náhradné nezoženiete ani na čiernom trhu. Preto si ich šanujte ako servis po babičke.

  1. POMÁHAJTE DRUHÝM ĽUĎOM 

Pomoc v rámci rodiny by mala byť samozrejmosť. Sú rodiny, ktoré sú rozhádané a nevedia si prísť na meno. Sú to príbehy, v ktorých je ukrytej toľko bolesti, nenávisti, zloby.

Som šťastná, že to takej rodiny nepatrím.

Ak máte rodinu, kde vládne láska a porozumenie, stretávate sa široké príbuzenstvo, verím, že nemáte problém pomáhať si navzájom.

Ak pomoc menej šťastným ľuďom od vás nie je váš koníček, je to v poriadku. Nikto vám nekáže vypľuť dušu pri pomoci ľudstvu. Možno ste aj pomáhali a zažili na vlastnej koži, že ste podali prst a nakoniec vám ohlodali ruku až po ramenný kĺb.

V tomto prípade platí: naučte sa v správnej chvíli povedať nie. Ale nevzdávajte to. Ak si prestaneme navzájom pomáhať, svet sa zmení na veľmi smutné miesto.

Tu by som na dnes skončila, pretože by to bolo dlhé ako vedenie Carmen Geiss, a to nie je žiaduce. 

Ďalšiu polovicu si doberieme, milí žiaci, nabudúce.

Chcela som byť učiteľka, našťastie, ma to prešlo. Ale občas mám takéto chvíľky, že sa na ňu hrám. Tak mi to odpustite.

Tak do čítania, ľudkovia!

Magdaléna Ruttkayová

Autorka je blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať