fbpx
Použité veci nevyhadzujte. Využite swap

Použité veci nevyhadzujte. Využite swap…

Všetko sa to začalo prečítaním si jedného článku na FB, názov už neviem, ale išlo o to, že v BA má vzniknúť nové RE-USE centrum. A keďže som členkou viacerých swap skupín u nás v Prievidzi, samozrejme ma to zaujalo. Lebo nič viac človeka nenaštve, ako keď konečne vytriedi šatník (svoj, detský, mužov), kuchyňu, pivnicu, garáže, prosto všetko, krásne si prečistí priestor týmto spôsobom a príde na rad otázka, kam dať všetky tie funkčné a pre nás už nepotrebné veci? Priznám sa, u mňa veci často skončili opäť v pivnici.

Po prečítaní tohto skvostného nápadu som začala zisťovať, kde, čo, ako, kedy, parametre, no prosto chcela som vedieť všetko, aby som sa to mohla pokúsiť presadiť u nás v meste.

A tak som koncom roka 2019 zorganizovala prvé stretnutie so zástupcami mesta a rôznymi odbornými zamestnancami, aby som im predstavila svoju víziu o RE-USE centre u nás. Záver bol taký rozpačitý. Niektorým sa páčilo viac, iným menej, ale tak to už býva.

Ale to ma neodradilo. Práve naopak.

Pri jednej pracovnej výjazdovej porade v priestoroch zberných surovín (som poslankyňa u nás, takže, keď píšem o práci, myslím túto prácu J) som tento nápad spomenula aj kolegyni Kvetke Ďurčovej, ktorá je v tomto smere „riadna“ aktivistka a organizovala už v minulosti menšie swapy v rámci svojho sídliska. A tak sme dali hlavy dokopy.

No a na druhom stretnutí s vedením mesta a jeho zamestnancami, čo bolo na prelome januára a februára 2020, sme už ako tandem išli priamočiaro  a žiadali sme o pomoc s nájdením vhodného priestoru. A šťastnou zhodou okolností mesto taký malo, ponúklo nám ho a my sme ho využili.

Použité veci nevyhadzujte. Využite swap - ako v Prievidzi

Potom to už šlo ozaj veľmi rýchlo a nebyť pandémie, otvárať sme mali už koncom marca.

Ale, nezaháľali sme, s kolegyňami sme sa vrhli na prácu pre našich obyvateľov a zaobstarávali sme rúška, zabezpečili sme prvý rúškomat v SR, hľadali sme dezinfekciu, štíty, no prosto všetko, čo bolo potrebné. A po uvoľnení opatrení, prišla na radu aj naša prevádzka BerTo!, ktorú sme symbolicky otvorili práve na Svetový deň životného prostredia 5. júna 2020.

V našej prevádzke nejde len o klasický swap, teda výmenu nepotrebných vecí, ale je to aj snaha o akúsi edukáciu obyvateľov nášho mesta, že množstvo vecí, ktoré nepatria do komunálneho odpadu, môže niekomu inému ešte poslúžiť a dokážeme tým znížiť objem odpadu – aspoň v to dúfame, bol by to želaný stav, ale len čas ukáže, či to bude mať v skutku aj reálny dopad na túto oblasť.

Ale hlavne chceme ľuďom okrem tej prioritnej témy: swapovej výmeny, ukázať aj tú pridruženú, a to dôležitosť recyklovania nepotrebných „vecí“.

Použité veci nevyhadzujte. Využite swap

U nás sa dá nájsť nielen oblečenie (dámske, pánske, detské – nové i staršie máme, malé i veľké), posteľnú bielizeň, aj záclony boli, kuchynské náčinie, kopec kníh sme mali, vázy, sošky, riady, bižutériu, hračky, dokonca husle, no prosto čokoľvek. Aktuálne máme ešte aj svadobné šaty. Predvčerom sme sprostredkovali výmenu kosačky a kávovaru. Sortiment je denne ozaj rôzny.

Hromadia sa vám veci? Použité veci nevyhadzujte. Využite swap

Zriadili sme aj inzertnú tabuľu pre väčšie „veci“, ako sú už spomínaná kosačka, skrine a podobne.

Všetky veci doniesli obyvatelia zadarmo a rovnako zadarmo si môžu čokoľvek z prevádzky vziať. Aj pri zariadení sme postupovali v zmysle swapu a všetko pochádza z už vyradených prevádzok (regály, police, vešiaky, stolík), takže sa tam prakticky nič nemuselo kupovať (až na drobnosti). Za čo chcem poďakovať, lebo bez toho by realizácia nebola možná, je poskytnutie priestorov bezodplatne mestom Prievidza, preto veľká vďaka patrí aj pani primátorke Kataríne Macháčkovej, ktorá takúto vec umožnila.

Prievidza swap berto s primátorkou Katarínou Macháčkovou

Prirodzene, veľká vďaka patrí aj mojim kolegyniam – už spomínanej Kvetke, Vierke Dušičkovej a Helene Píšovej, ktoré tam neúnavne chodia nielen v čase otváracích hodín (otvorené máme 3x do týždňa po 3 hodiny), ale aj mimo nich, lebo je potrebné sa o ten priestor aj starať, aby mali obyvatelia radosť, keď k nám vstúpia. Ja, ako mama 2 dcér (5 r., 9 m), nestíham chodiť toľko, ako by bolo potrebné, tak chodím aspoň mimo otváracích hodín upratovať a vybavovať iné potrebné veci.

Aj táto služba je zadarmo. Dokonca máme už aj prvú dobrovoľníčku, čo je úžasné.

Som nesmierne rada, že mám taký výborný tím a hlavne, že ešte stále existuje množstvo ľudí, ktorí robia veci z presvedčenia a nie iba pre peniaze. To je v dnešnej dobe veľmi cenné a ja si všetkých, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom, veľmi vážim.

Natália Plevková Svítková

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Máte išpiratívny príbeh? Podeľte sa oň. Kontaktujte nás

Mohlo by vás zaujímať…

Kam (nielen) s deťmi po Slovensku? Gregor Mareš: Poďte s nami do Turca

Mohlo by vás zaujímať