Oplatí sa vám životné poistenie? Zvážte tieto faktory

Oplatí sa vám životné poistenie? Zvážte tieto faktory

Životné poistenie patrí medzi najčastejšie produkty, ktoré svojim klientom ponúkajú finanční poradcovia. V mladom veku väčšinou nedáva veľký zmysel, no čím ste starší, tým viac by ste nad ním mali uvažovať. Avšak, nie je životné poistenie ako životné poistenie. Existuje viacero druhov, pričom každý má svoje špecifiká. A nie všetky musia byť pre vás výhodné. Na čo by ste si v tomto smere mali dávať pozor?

3 základné druhy životného poistenia

Vo všeobecnosti platí, že životné poistenie kryje škody spôsobené zranením alebo smrťou. Jeho základným typom je úrazové poistenie, ktoré pokrýva konkrétne úrazy. V krytí však nie je zahrnutá smrť.

O niečo pokrokovejším typom je rizikové životné poistenie, v ktorom si môžete zvoliť rôzne krytia – úrazy, smrť, invaliditu, kritické ochorenia a podobne. V rámci tohto poistenia vaše prostriedky nie sú investované.

Kapitálové životné poistenie

Tento typ životného poistenia je špecifický tým, že je spojený s investovaním. V jednoduchosti funguje tak, že časť vašej platby za poistenie ide na rizikovú zložku a časť poisťovňa investuje, aby sa tieto peniaze postupne zhodnocovali.

Na prvý pohľad to vyzerá ako výhodný model, no v realite sa tento druh životného poistenia mnohým ľuďom neoplatí. Kapitálové životné poistenie je totiž veľakrát spojené so zbytočne vysokými nákladmi. Existujú však určité kombinácie rizík a individuálnych faktorov, pri ktorých môže byť výhodnejšie ako štandardné rizikové životné poistenie.

Oplatí sa vám životné poistenie? 

Životnú poistku možno nikdy nevyužijete, no ak sa vám náhodou prihodí úraz, stanete sa invalidom alebo vaše dieťa dostane vážne ochorenie, jeho výhody vaša rodina naplno pocíti. Keďže všetky životné náklady pokryje poistka, budete môcť stále žiť bez toho, aby ste sa obávali o financie.

Kto nepotrebuje životné poistenie?

Životné poistenie pravdepodobne pre vás nebude výhodné, ak žijete sám alebo len s priateľkou. Taktiež nie je úplne žiadané medzi mladými, ktorí nevykonávajú pravidelne rizikové aktivity, pri ktorých by sa mohli vážne zraniť. Životnú poistku nemusíte riešiť ani v prípade, že máte dostatočne veľké úspory a viac-menej pasívne zdroje príjmu. Jednoducho, pokiaľ dokážete bez problémov uživiť vašu rodinu aj v prípade dlhodobej práceneschopnosti.

Naopak, životné poistenie sa odporúča otcom rodín, ktorí pravidelne športujú, jazdia na motorke, majú rizikovú prácu alebo vykonávajú iné potenciálne nebezpečné aktivity. Nad životným poistením sa vám oplatí uvažovať aj v prípade, že nemáte dostatočné úspory na to, aby ste komfortne vykryli svoju niekoľkomesačnú práceneschopnosť.

Na čo si dávať pozor pri uzatváraní životnej poistky?

Naša základná rada znie: keď budete uzatvárať životné poistenie, porovnajte si ponuky viacerých poisťovní. Všímajte si, aké krytie dostanete pri daných mesačných platbách. A čo je dôležité, venujte pozornosť výlukám. Každá poisťovňa má presne definované situácie, pri ktorých vám nebude poskytnuté plnenie. Čím menej výluk, tým lepšie pre vás.

Dôležitá je tiež výška krytia. Vypočítajte si, koľko peňazí potrebujete na vykrytie vašich mesačných nákladov a vyberte si poistku v zodpovedajúcej výške.

Životné poistenie na základe zdravotného stavu

Myslite na to, že predtým, ako vám poisťovňa poskytne životnú poistku, bude potrebovať podrobné informácie o vašom aktuálnom zdravotnom stave. Ak máte veľkú nadváhu, prípadne už teraz trpíte nejakými zraneniami či ochoreniami, môže sa vám stať, že životné poistenie nedostanete, resp. bude drahé a v nedostatočnej výške. Aj z tohto hľadiska je dôležité porovnať si ponuky viacerých poisťovní.

Ktoré pripoistenia sa oplatia?

V rámci životného poistenia si obvykle viete zvoliť rôzne krytia alebo pripoistenia. Odporúčame pripoistenie smrti, invalidity, kritických ochorení, následkov trvalého úrazu a práceneschopnosti. Dobrou voľbou je tiež hypotekárne pripoistenie, z ktorého sa v prípade neschopnosti bude splácať vaša hypotéka.

Mnohé poisťovne ponúkajú aj pripoistenie odškodnenia alebo prémiovej ochrany pri úraze. Vo väčšine prípadov je cenovo dostupné a predstavuje akúsi finančnú injekciu, ktorú pri vážnom zranení určite oceníte.

-Infoservis-

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať