Urobte revíziu svojich príjmov a výdavkov

Urobte revíziu svojich príjmov a výdavkov

Prehľad príjmov a výdavkov je základným krokom k efektívnemu riadeniu financií vlastných alebo tých rodinných. Zahŕňa podrobnejší pohľad na prítok vašich zdrojov a zvyky v oblasti výdavkov, aby ste zistili, kam peniaze smerujú a ako ich môžete upraviť, aby ste dosiahli svoje finančné ciele. Bez ohľadu na to, či žijete od výplaty k výplate alebo máte dostatočný príjem, prehľad vašich príjmov a výdavkov vám pomôže vytvoriť realistický rodinný rozpočet a plán do budúcnosti.

Pozrite sa na svoje príjmy

Na začiatok by ste mali zhromaždiť všetky svoje finančné dokumenty vrátane bankových výpisov, účtov za kreditné karty a splátkové kalendáre v rôznych aj nebankových inštitúciách. Získate tak jasný prehľad o tom, koľko mesačne zarábate a míňate. Začnite tým, že sa pozriete na svoje príjmy a identifikujete všetky zdroje dodatočných príjmov, ako sú bonusy, provízie alebo vedľajšie príjmy. Získate tak lepšiu predstavu o svojich celkových príjmoch a o tom, koľko môžete reálne vyčleniť na svoje výdavky.

Pri bežnom pracovnom pomere je jednoduché vedieť, koľko vám každý mesiac na účet pristane. Náročnejšie to je u ľudí, ktorí majú diverzifikované finančné zdroje z rôznych aktivít a tie sa navyše môžu mesiac od mesiaca líšiť vo svojej výške. V takomto prípade skúste ísť cez priemer za určité obdobie.

Definujte nutné a nepodstatné výdavky

Potom sa kriticky pozrite na svoje výdavky a rozdeľte ich do kategórií na nevyhnutné a nepodstatné položky. Medzi nevyhnutné výdavky patria veci ako nájomné, komunálne služby, energie, potraviny, doprava či poistenie, zatiaľ čo medzi tie nepodstatné výdavky môže patriť stravovanie v reštauráciách, kino, kaviarne a luxusné nákupy.

Pri nákupoch potravín môžete ušetriť pomocou webstránky Letakomat.sk, kde nájdete všetky letáky obchodov vo vašom okolí. Budete tak vedieť, čo je konkrétny týždeň v akcii a čo sa vám oplatí kúpiť. Takto si môžete porovnať výdavky za jedlo a potreby do domácnosti minulý mesiac a tento, kedy začnete letákomat využívať naplno.

Určite nájdete vo svojich výdavkoch aj oblasti, v ktorých môžete obmedziť objem „utekajúcich“ financií, aby ste uvoľnili viac peňazí na úspory alebo splácanie dlhov. Obmedzenie posedení v reštauráciách môžete nahradiť pozvaním priateľov k sebe domov, pričom pripravíte pohostenie z vlastných zásob. Nabudúce zájdete zase vy k priateľom a všetci tak ušetríte. Aj výlety do kina sa dajú nahradiť filmovým večerom doma s popcornom a kvalitnou limonádou. I malé jednorazové výdavky sa môžu odraziť na celkovom rodinnom rozpočte.

Bezpečnejší finančný život

Keď budete mať jasnú predstavu o svojich pravidelných príjmoch a výdavkoch, môžete vytvoriť rodinný rozpočet, ktorý bude v súlade s vašimi dlhodobými finančnými cieľmi. Rozpočet vám pomôže udržať si prehľad vo výdavkoch a zabezpečiť, aby ste žili v rámci svojich možností. Uistite sa, že vaše výdavky nikdy neprekračujú príjmy, a zároveň si vyčleňte prostriedky na núdzové úspory a nečakané platby. Ak venujete čas zhodnoteniu svojich výdavkových návykov a vytvoríte realistický rodinný rozpočet, môžete dosiahnuť svoje finančné ciele a žiť finančne bezpečnejší život. Prevezmite teda kontrolu nad svojimi financiami hneď teraz a začnite prehodnocovať svoje ekonomické správanie.

K dispozícii sú rôzne nástroje a online softvéry, ktoré vám môžu pomôcť sledovať vaše financie, napríklad tabuľky, aplikácie na zostavovanie rozpočtu a online bankovníctvo. Samozrejme, k dispozícii máte aj tradičný papier, kde si môžete všetko potrebné zapisovať.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať