Na klimaktérium sa je dobré pripraviť, prispôsobiť svoj životný štýl, a hlavne, urobiť si čas pre seba.

Na klimaktérium sa je dobré pripraviťNa klimaktérium sa je dobré pripraviť, prispôsobiť svoj životný štýl, a hlavne, urobiť si čas pre seba.

„Klimaktérium začína približne rok pred menopauzou – poslednou menštruáciou, ktorá je približne v priemere od 49. až 51. roku života ženy. Jeho dĺžka je individuálna, môže to byť od jedného do piatich rokov, ale malé percento žien prechádza týmto obdobím aj dlhšie.“ Na klimaktérium sa je dobré pripraviť. Ako?

Ženy o psychickej nepohode radšej mlčia

MUDr. Zuzana Kosibová hovorí, že najčastejším príznakom klimaktéria je nepravidelné krvácanie. Ženy by sme v tomto období mohli rozdeliť do troch skupín. Prvou je tá, ktorá nepociťuje žiadne prejavy klimaktéria okrem vynechania menštruácie. Druhá skupina zmeny pociťuje, ale nepotrebuje alebo nechce ich riešiť, a treťou je skupina žien, ktorá pociťuje vazomotorické prejavy (návaly tepla, horúčavy, nočné potenie…), ktoré ich život ovplyvňujú natoľko, že je potrebné zahájiť liečbu. K vazomotorickým prejavom sa pridružia aj časté zmeny nálad či bolesti pri pohlavnom styku, častejšie močenie. „Na všetky tieto príznaky však existuje liečba. Z mojej praxe môžem povedať, že ženy nechcú o klimakterických príznakoch hovoriť. Hoci k tejto téme pristupujeme my, lekári, v ambulanciách citlivo, okrem „riešenia“ príčin krvácania, urogenitálnych ťažkostí, sa odpovediam na otázky smerujúce na psychický stav, poruchy spánku či vazomotorické príznaky vyhýbajú,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Zuzana Kosibová.




Starajte sa o telo i dušu

Gynekologička a pôrodníčka radí ženám, aby sa tohto obdobia nebáli, pretože ide o prirodzený fyziologický proces v živote každej ženy a nie je nutné ho brať negatívne. „Treba sa na to pripraviť, prispôsobiť svoj životný štýl aj týmto zmenám, a hlavne si urobiť čas pre seba.“

Čo teda môžeme pre seba v tomto životnom období urobiť, aby sme niektoré symptómy zmiernili?

„Určite je potrebné mať záľuby, zostať v pohybe, či už pravidelnou chôdzou, alebo cvičením, dodržiavať pitný režim, myslieť pozitívne a zaradiť do svojho jedálnička stravu bohatú na bielkoviny, prirodzené fytoestrogény a omega-3 mastné kyseliny, doplniť príjem vápnika, vitamínu D.“ Naopak, čomu sa vyhýbať?

Gynekologička Zuzana Kosibová hovorí jasne: „Stresu, fajčeniu, alkoholu, kofeínu a pikantným jedlám, ktoré sú často spúšťačom návalov tepla. A keďže počas tohto obdobia dochádza k deficitu estrogénov, jeho následkom prichádza k zmene pH prostredia, k nedostatku laktobacilov. Liečbou sú lokálne krémy s obsahom estrogénov, lokálne a perorálne probiotiká. V prípade zníženého libida sa nastavuje hormonálna liečba. Venujte pozornosť svojim pocitom, emóciám a náladám, lebo dobré psychické zdravie je základom toho fyzického,“ radí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Zuzana Kosibová.

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD. je lekárka s atestáciou v gynekológii a pôrodníctve. Pracuje na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike LFUK a UNB na Antolskej ul. v Bratislave. Zároveň pracuje aj v gynekologickej ambulancii na Gercenovej v Petržalke, kde vedie svoju súkromnú ambulanciu. Nájdete ju aj na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých sa tiež odborne vyjadruje k témam, ktoré vás môžu zaujímať @mudr.zuzana_kosibova.

Pripravila: Martina Valachová

Na tému sme urobili pred časom aj podcast – LINK na videorozhovor

Na klimaktérium sa je dobré pripraviť – urobte si čas pre seba…

Už v máji 10.05.2024  – 12.05.2024 budeme robiť ďalšiu víkendovku tela a mysle v hoteli Kontakt vo Vysokých Tatrách.

Po 40-ke si často všimneme, že telo už nefunguje tak, ako sme boli zvyknutí. Ako si udržať kondíciu a naštartovať telo, keď ste dlho necvičili? Ako zapojiť do procesu meditáciu a aromaterapiu? Aj to budeme spolu skúmať na ďalšej SooGooD víkendovke tela a mysle. Pobyt je možné uplatniť si do nákladov alebo využiť rekreačný poukaz.

Všetky informácie nájdete tu – LINK: https://www.40plus.sk/vikendovka-pre-zeny-10-5-2024-12-5-2024-po-40-ke-si-casto-vsimneme-ze-telo-uz-nefunguje-tak-ako-sme-boli-zvyknuti-takto-to-zmenite/

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať