Marek Ťapák: Žijeme v priemernosti, ba až podpriemernosti. Sme v kríze hodnotovej i morálnej. 

Marek ŤapákMarek Ťapák: Žijeme v priemernosti, ba až podpriemernosti. Sme v kríze hodnotovej i morálnej. 

Rok mi trvalo, kým som sa stretla s Marekom Ťapákom naživo. Nepoznali sme sa a ja som mu napísala SMS na číslo, ktoré som našla zahrabané na internete a netušila som, či je to jeho aktuálne číslo. Odpísal a poďakoval, že rozhovory neposkytuje. Potom som mu o pár mesiacov napísala znova. To už mi Marek Ťapák povedal malé áno. Pred mesiacom sme sa stretli a dohodli. Mnohí si ho pamätáme z filmov a inscenácií. Sprevádzal nás, pretože pôsobil v oblasti umenia už od detstva. Od troch rokov…

Pýtala som sa aj:

  • Ako vnímate dnešnú dobu a čo si myslíte o kultúre a umení, ktorá je ľuďom servírovaná v hlavných vysielacích časoch v televízii?
  • Dnes sa všetko meria na čísla a sledovanosť. Niektoré veci však potrebujú čas. Myslíte si, že by sa oplatilo skúšať, mám na mysli aspoň verejnoprávne médiá, dostať v hlavnom vysielacom čase kvalitu a nepozerať len na sledovanosť? Sústrediť sa na zámer zasiať kultúru v časti publika a zo semiačka by sa potom mohol rozvinúť strom?
  • Ako vnímate úlohu umenia v týchto časoch?
  • Za našich mladých čias bola kultúra pretkaná ideológiou. Ako vnímate tú dobu, keď človek nemohol vyjadriť svoj názor?
  • V rámci umeleckej obce idete proti prúdu, nezdá sa vám?
  • Ako vnímate rôzne agendy, ktoré sa uplatňujú v umení?
  • Čo môže každý človek urobiť pre zmenu?

Marek Ťapák vyslovil presvedčenie, že žijeme v dobe priemernosti až podpriemernosti. A tiež, keď pôjdeme touto cestou, že si ako spoločnosť zarábame na „veľký prúser“. Riešenie existuje, ale je podľa jeho slov veľmi náročné.

Celý rozhovor si môžete pozrieť priamo tu:

Podpora podcastu ODznova možná tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast alebo na č.u: SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar. Ďakujem všetkým za podporu aj zdieľaním.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať