fbpx
Lacnejšia dovolenka v Chorvátsku 2020

Zvažujete dovolenku v Chorvátsku? Ako vyzerá aktuálne situácia v tejto krajine?

„Ak ste sa rozhodli vycestovať v tieto dni do Chorvátska, čaká vás príjemná, pokojná atmosféra, bezpečná dovolenka a nepreplnené pláže.

Zuzana Ballaschová, majiteľka nautickej agentúry a cestovnej kancelárie, je v Chorvátsku na pobreží a na ostrovoch už tretí týždeň a priamo z tejto dovolenkovej destinácie nám prináša aktuálne informácie.

Zuzka, za akých podmienok je možné vycestovať do Chorvátska?

Chorvátsko má dlhodobo veľmi dobré epidemiologické výsledky a letnú turistickú sezónu otvorilo ako prvá európska prímorská krajina pre 10 „bezpečných“ európskych krajín, a to už v máji. Medzi týmito krajinami sa nachádza aj Slovensko.

V praxi to znamená, že do Chorvátska môžu turisti zo Slovenska vstúpiť bez akýchkoľvek obmedzení na hraniciach. Rovnako je bezproblémový prechod aj cez tranzitné krajiny – Maďarsko, Rakúsko aj Slovinsko. Pre minimalizáciu času stráveného na hraniciach sa odporúča vyplniť pred plánovanou cestou jednoduchý online formulár https://entercroatia.mup.hr, na základe ktorého dostanete potvrdenie o vstupe do krajiny.

Lacnejšia dovolenka v Chorvátsku 2020

Ako vyzerá aktuálne dovolenka v Chorvátsku?

Ak ste sa rozhodli vycestovať počas týchto dní do Chorvátska, čaká vás príjemná, pokojná a bezpečná dovolenka a zatiaľ nepreplnené pláže. Podľa počtu turistov je to podobné, ako keby ste prišli do Chorvátska napríklad v máji, ale počasie je už veľmi príjemné, takmer letné. Teplota vody sa pohybuje okolo 21-22 °C, teplota vzduchu dosahuje tieto dni príjemných 24-25 °C. Počet turistov po predĺženom víkende narástol na 110 000, okrem domácich turistov dovolenkujú v Chorvátsku návštevníci zo Slovinska, Nemecka, Čiech, Rakúska a Švajčiarska.

Po 15. júni sa očakáva výraznejší nárast turistov vďaka uvoľňovaniu reštrikcií na hraniciach viacerých EÚ krajín.

 Je v Chorvátsku bezpečne?

Počet nových prípadov ochorenia na Covid-19 sa posledný mesiac pohybuje okolo 0-1 prípadov denne. Situácia je teda stabilná a chorvátska vláda vykonala všetky opatrenia, aby sa taká aj udržala. Odporúčajú dodržiavať hygienické opatrenia, dezinfekčné prostriedky sú k dispozícii pri vstupe do všetkých uzavretých priestorov, nosenie masky vo vnútorných priestoroch je však dobrovoľné. Tieto odporúčané a ľahko dodržateľné bezpečnostné opatrenia však nenarúšajú pohodovú uvoľnenú, takmer letnú dovolenkovú atmosféru.

More v Chorvátsku už má príjemnú teplotu

Do ktorých oblastí mieria dovolenkári?

Turisti prichádzajú hlavne do oblastí, ktoré sú dobre dostupné autom. V mesiaci jún bolo zatiaľ najvyhľadávanejšie miesto na dovolenku mestečko Rovinj na Istrii, ostrov Vir pri Zadare (kvôli množstvu domov vo vlastníctve cudzincov), Pula a ostrov 1000 vôní – Mali Lošinj. Najviac hostí sa ubytovalo v súkromí, v kempoch a na lodiach. Hotely sa však začínajú plniť tiež, hlavne hotely vyššej kategórie.

Chorvátsko už víta turistov

Prekvapilo nás, že niektoré reštaurácie, hlavne tie populárne, boli v piatok večer obsadené do posledného miesta. Jediný rozdiel, ktorý si všimnete v reštauráciách, je dezinfekcia pri vchode a v hotelových reštauráciách namiesto bufetových stolov dostanete servírované jedlo.

Ako sa dá cestovať do Chorvátska?

V súčasnosti sa dá cestovať autom a od konca júna sa pripravuje aj vlaková doprava z Čiech, cez Slovensko do Rijeky. Rovnako aj viacerí autobusoví dopravcovia začínajú premávať na pravidelných linkách do Dalmácie. Od júla bude možná aj letecká doprava z Viedne. Rovnako už funguje aj služba rent-a-car. Cena auta na 7 dní je od 100 EUR – 200 EUR za auto nižšej a strednej kategórie.

Je možné ubytovať sa „na blind“ alebo je potrebná rezervácia vopred?

Situácia ohľadom ubytovania sa v ničom nelíši od predchádzajúcich rokov, rezerváciu si môžete urobiť v cestovnej kancelárii na Slovensku, kde vám môžu zabezpečiť aj dopravu. Výhodou je ich dobrá znalosť lokality, ubytovacích zariadení a tiež sprievodné služby, ktoré vám kancelária vie ponúknuť (delegát, poistenie, výlety…). Rovnako je možné zabezpečiť si ubytovanie cez online rezervačné portály.

Výlety na lodi v Chorvátsku

Ubytovanie „na blind“ je vždy lotéria a cena nemusí byť vôbec výhodnejšia ako pri iných spôsoboch rezervácie ubytovania. Aktuálne sú ceny ubytovania výhodnejšie ako v plnej sezóne a tiež nižšie ako v rovnakom období minulého roku.

Bude táto sezóna iná ako ostatné?

Podľa súčasného vývoja sa zdá, že Chorvátsko čaká relatívne dobrá sezóna. Menej turistov príde do Chorvátska z mimoeurópskych krajín, teda letecky. Ak hľadáte pokojné miesto na dovolenku, južnejšia časť krajiny, ako aj ostrovy, budú tento rok ideálne. Ak sa poponáhľate, zažijete napr. Dubrovník bez masy turistov. Vo všeobecnosti sa predpokladá predĺženie sezóny, počasie na jeseň je na aktívnu dovolenku alebo „poznávačky“, či zážitkové pobyty ako stvorené.

V ponuke cestovných kancelárií alebo v bedekeroch objavíte aj množstvo tipov na atraktívny pobyt a aktivity nielen na pobreží, ale aj v nedocenenom pestrom vnútrozemí. Chorvátsko vie totiž ponúknuť omnoho viac ako krásne pláže a more.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám

About Redakcia MAGAZIN40plus

Mohlo by vás zaujímať