fbpx
Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám

Máte radi hmyz? Keď vám lieta vo vašom dome a otravuje vás? Asi nie. Máme pre vás skvelé tipy, ako sa zbaviť nechcených spoločníkov…

Na prvom mieste je nechtík lekársky

Nedávno sme o ňom písali celý článok. Nechtík je totiž skvelý aj proti stareckým škvrnám a množstvu iných problémov či chorôb. A čo nechtík a hmyz? Vôňu nechtíka nemajú radi komáre, muchy, ale ani väčšina ľudí. Môžete ho nájsť v rôznych odrodách a má naozaj pekné kvietky. V záhrade robí perfektnú prácu – podľa skúseností záhradkárov odpudzuje dokonca aj škodcov, ktorí by mohli ohroziť vašu úrodu paradajok. 

Nechtík lekársky odstráni aj starecké škvrny.

Máte doma zasadenú bazalku?

Bazalka je obzvlášť účinná najmä pre paradajky a papriky. Preto aj v oblastiach, kde sa pestuje táto zelenina vo väčšom, nájdete zasadenú bazalku. Prišli na to pestovatelia z juhu Európy, ktorí vedia, že paradajky a bazalka k sebe jednoducho patria. Potvrdzuje sa to aj v kuchyni, kde ich zvyknú kuchári kombinovať.

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám

Mäta je vhodná nielen na mojito

Ak sa potrebujete zbaviť škodcov, zasaďte si mätu. Škodcovia ju cítia už z diaľky. Mäta je aj prirodzeným pesticídom. Odháňa hmyz, mušky, komáre a ďalších škodcov. Dobré je, ak ju pestujete v kvetináčoch. Totižto má veľkú tendenciu rozťahovať sa a ak ju zasadíte voľne, hrozí vám, že sa rozrastie do širokého okolia a jej koreňový systém by mohol poškodiť plodiny, ktoré má ochraňovať.

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám mäta

Budeš má, levandulová. Navždycky celá, celičká. Levandulová…

Petr Hapka asi vedel, prečo venoval levanduli celú pieseň. Táto rastlina sa čoraz častejšie dostáva do väčšiny našich záhrad, terás a balkónov. Okrem toho, že je krásna a pekne vonia, tvorí aj prirodzenú bariéru proti škodcom. Jej vôňu doslova a do písmena neznášajú mušky, vošky, blchy, mravce a silno odpudzuje aj komáre. Vyskúšajte a dajte nám vedieť.

Zbavte sa komárov a múch vďaka bylinkám Levandula

Kde nie je šalvia, tam chodí zubár

Vedeli ste, že šalvia má silné protizápalové účinky? Najmä na boľavé ďasná. Je tiež výborná v kuchyni – stačí, ak na mäso poukladáte lístky šalvie a budete príjemne prekvapení. V záhrade perfektne funguje proti mlynárikovi kapustovému a muchám. Ak ju nasadíte do blízkosti zeleninových záhonov, zaručene budete mať pokoj aj s hmyzom.

Šalvia nielen na zuby ale aj proti hmyzu

Chystáte svadbu? A rozmarín máte?

Rozmarín bol kedysi neodmysliteľnou súčasťou svadieb. Aspoň u nás dostávali muži na chlopňu saka kúsok rozmarínu. Neviem, aký bol na to dôvod. Ale okrem toho, je to výborná bylinka v kuchyni. Nuž a využijete ju napríklad aj pri grilovačke – na odpudenie hmyzu. Stačí pár stoniek hodiť do ohňa a uvidíte, že budete mať celý večer pokoj od komárov aj iného hmyzu.

Ak máte iné tipy na uplatnenie byliniek proti otravnému hmyzu, podeľte sa s nami.

Rozmarín v boji proti hmyzu

Ak máte iné tipy na uplatnenie byliniek proti otravnému hmyzu, podeľte sa s nami.

-red-

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Bio hnojivo je vzpruha pre záhradu

Mohlo by vás zaujímať