Kvôli odkladanej prevencii nám hrozí doslova pandémia rakoviny hrubého čreva. Ako sa jej vyhnúť?

Každý rok odhalia rakovinu hrubého čreva a konečníka  u 4800 Slovákov1

Pravdepodobne každý z nás pozná niekoho, komu bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva a konečníka. Tieto dva druhy rakoviny sú druhou a treťou najčastejšou onkologickou diagnózou v Európe u žien i mužov. Na Slovensku ho každý rok diagnostikujú 4800 ľuďom a tvorí viac ako 12 percent všetkých úmrtí na onkologické ochorenia v Európe.2 Tomu by sa však dalo zabrániť prevenciou a skorou diagnostikou. Včasné štádia tohto ochorenia sa až v 90 percentách dajú riešiť bez akejkoľvek ďalšej liečby.3

Dobrou správou je, že vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá v mnohých prípadoch vyvarovať a je veľmi dobre liečiteľná, ak sa diagnostikuje v ranom štádiu. Rakovine hrubého čreva a konečníka sa dá predísť dodržiavaním zdravého životného štýlu. Dôležité je nefajčiť, vyhýbať sa alkoholu, udržiavať si zdravú hmotnosť, nekonzumovať červené a priemyselne spracované mäso, jesť dostatok ovocia a zeleniny, pravidelne sa venovať pohybu a zúčastňovať sa preventívnych vyšetrení. Pravidelný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka je dôležitý, pretože mnoho ľudí s týmto ochorením nemusí mať žiadne príznaky niekoľko rokov. 4

Poznanie príznakov rakoviny hrubého čreva a konečníka môže prispieť ku skoršej diagnostike a výrazne zlepšiť šance na úspešnú liečbu.

Hlavné príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú:  zmena vo vyprázdňovaní stolice, ktorá trvá viac ako niekoľko dní (hnačka,zápcha, alebo pocit, že sa črevo úplne nevyprázdnilo), užšia “ceruzková” stolica, krv v stolici (červená alebo veľmi tmavá), krvácanie z konečníka, časté nadúvanie, plynatosť, kŕče a bolesti v bruchu, strata hmotnosti bez známeho dôvodu, pocit únavy a slabosti, bolesť v spodnej časti chrbta. Ľudia s rakovinou hrubého čreva a konečníka môžu mať niektorý, všetky, alebo žiadne z vyššie uvedených príznakov. 5

Všeobecne odporúčaným vyšetrením v populácii s bežným rizikom kolorektálneho karcinómu je  test na okultné krvácanie (TOKS) od 45-50 roku veku s kolonoskopiou v prípade, že výsledok testu je „pozitívny.” Tento postup je účinný nielen na odhalenie nádorov hrubého čreva, ale aj predrakovinových lézií- polypov.

Približne 8 percentám ľudí pri kolonoskopii po pozitívnom výsledku testu na okultné krvácanie zistia polypy. 

Pri histológii sa ukáže, že 3 percentá z týchto polypov sú rakovinového charakteru. Väčšina prípadov kolorektálneho karcinómu sa vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov, preto sa pravidelný skríning odporúča od tohto veku. 6

Na Slovensku v posledných dvoch rokoch prebieha štátom riadený pozývací skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka. Zdravotné poisťovne formou listu vyzvali doteraz 152 000 poistencov, aby sa zúčastnili preventívneho  skríngu. Doposiaľ odpovedalo žiaľ len necelých 10 percent.

Prezidentka  pacientskej organzácie NIE RAKOVINE  Jana Pifflová Španková  je presvedčená, že táto situácia by sa mala v budúcnosti zmeniť.

“Na pomerne nízkej účasti v uplynulých dvoch rokoch  sa podpísala aj pandémia Covid -19. Ľudia mali obavy kvôli riziku nákazy ísť k svojmu všeobecnému lekárovi. V najbližších mesiacoch budú pacienti prichádzať aj s pokročilými nádormi hrubého čreva a konečníka.  Kvôli odkladanej prevencii nám hrozí doslova pandémia rakoviny hrubého čreva. O to dôležitejší je dôraz na prevenciu kolorektálneho karcinómu v najbližšej dobe,” hovorí Jana Pifflová Španková

Pacientska organizácia  NIE RAKOVINE spolu s ďalšími pacientskymi organizáciami z ďalších 30 krajín sú členmi organizácie Digestive cancers. V mesiaci marec spoločne spúšťajú medzinárodnú informačnú kampaň Marec- Európsky mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme (ECCAM), tentokrát s názvom Kolorektálny karcinóm- Hľadanie odpovedí. Kampaň sa zameriava na informovanie o príznakoch kolorektálneho karcinómu, jeho vyhľadávanie v populácii a liečbu už vo včasných štádiách.

NIE RAKOVINE v rámci aktivít tejto medzinárodnej kampane, ktorej sa zúčastňujú už štrnásty rok, organizuje 5. marca celoslovenský pacientsky seminár.

Pacienti s kolorektálnym karcinómom, ich príbuzní, dobrovoľníci a odborníci si na tomto fóre budú môcť vymieňať najnovšie poznatky o prevencii a liečbe kolorektálneho karcinómu a podporiť spoločne tých, ktorí trpia týmto okologickým ochorením.

“Pre pacientov sme vytvorili aj takzvanú mapu pomoci.7 Je to zoznam gastroeneterologických ambulancií  aj s kontaktmi na lekárov na celom Slovensku, ktorí sa k tejto inciatíve pripojili. Na tieto ambulancie sa môžu pacienti s podozrením na kolorektálny karcinóm obrátiť kvôli prevencii alebo v prípade príznakov,”vysvetľuje Jana Pifflová Španková. Ihneď po uvoľnení pandemických opatrení pacientska organizácia NIE RAKOVINE chce zorganizovať informačnú tour na podporu prevencie kolorektálneho karcinómu v slovenských mestách.

“Súčasťou tour je veľká nafukovacia maketa čreva, kde môžu ľudia názorne vidieť, ako vyzerá polyp, kolorektálny karcinóm či divertikul. Zážitkovou formou sa tak dozvedia viac o ochoreniach hrubého čreva a o možnostiach prevencie, ktorými je možné účinne predchádzať nádorom hrubého čreva a konečníka,”dodala prezidentka NIE RAKOVINE.

1,6Národný onkologický inštitút

2,3,4,5 Digestive cancers Europe-ECCAM

7 www.nierakovine.sk

Mohlo by vás zaujímať