Deti, mladí ľudia, rodičia samoživitelia či osamelo žijúci dôchodcovia – až 660 tisíc ľudí čelí chudobe

Foto Jakub Kotian TASR
Foto: Jakub Kotian TASR

Deti, mladí ľudia, rodičia samoživitelia či osamelo žijúci dôchodcovia – až 660 tisíc ľudí čelí chudobe

SITA: Na Slovensku je viac ako 660-tisíc ľudí, ktorí čelia chudobe. Tvrdí to prezidentka Zuzana Čaputová. Sú to predovšetkým deti, mladí ľudia, rodičia samoživitelia alebo osamelo žijúci dôchodcovia. Ide o skupinu ľudí, ktorá kvôli zvyšovaniu cien potrebuje reálnu pomoc.

Plytvanie potravinami, ale aj prebytky

Na rokovaní sa zúčastnila prezidentka Čaputová, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (OĽaNO), zástupcovia najväčších potravinových reťazcov, predstavitelia Slovenskej aliancie moderného obchodu, Zväzu obchodu Slovenskej republiky, Potravinovej banky Slovenska, Slovenskej katolíckej charity a Slovenského Červeného kríža.

„To, čomu musíme zabrániť je plytvanie potravinami, a na druhej strane zabezpečiť to, aby potravinové prebytky, ktoré sú v obchodných reťazcoch a v obchodoch sa čo najefektívnejším spôsobom mohli dostávať ľuďom, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedla prezidentka s tým, že okrem spomenutej skupiny ľudí je tu ďalšia, a to utečenci pre vojnový konflikt na Ukrajine.

Efektívnejšia distribučná sieť

Obavy z nedostatku potravín však v slovenských obchodoch vyvrátila. „Potravín je a bude dosť. Nie je dôvod na paniku. Sme v jednotnom európskom trhu a toto je niečo, čo má a bude garantovať to, že sme v potravinovom bezpečí,“ potvrdila.

Doručovanie prebytkov

Sociálne slabším skupinám obyvateľstva by mala pomôcť efektívnejšia distribučná sieť pre doručovanie pomoci z potravinových prebytkov, ktoré majú reťazce cez charitatívne organizácie s tým, že už dnes funguje distribuovanie potravinových prebytkov aj prostredníctvom charity pre tých, ktorí takúto pomoc potrebujú najviac.

Problém však prezidentka vidí v tom, že charitatívne organizácie pre túto činnosť nemajú dostatok finančných a technických prostriedkov. V zahraničí sa to podľa jej slov rieši najmä dotáciami zo strany štátu.

„Usmernenie, ktoré by pomohlo, aby potraviny, ktoré tvoria 60 až 80 percent z prebytkových potravín ako pečivo, ovocie a zelenina mohli obchodné reťazce darovať cez charitatívne organizácie,“ dodala prezidentka s tým, že mnohé obchodné reťazce tieto potraviny neposkytujú, keďže sa radia medzi rizikové, vzhľadom na ich trvanlivosť.

Prezidentka sa poďakovala charitatívnym organizáciám a obchodným reťazcom, ktoré v čase vojny na Ukrajine pomáhajú tým, ktorí to potrebujú.

Produkcia potravín v EÚ

Európska únia (EÚ) je podľa slov ministra Vlčana celosvetovo najväčším exportérom potravín. Produkcia potravín v EÚ je o 70 percent vyššia nad spotrebou obyvateľov EÚ, preto sa nikto nemusí obávať nedostatku potravín.

Novela o potravinových reťazcoch, ktorú pripravil agrorezort má za cieľ, aby sa prísun potravinových prebytkov sociálne slabším zjednodušil. „Na Slovensku sa celkovo na jedného obyvateľa vyprodukuje 160 kilogramov takýchto prebytkov, ktorých časť končí ako potravinový odpad a je najjednoduchšie, aby sme takéto potraviny, keď sú ešte v obchodných reťazcoch a už prešli cez dobu minimálnej trvanlivosti ale stále sú to bezpečné potraviny, aby sa dostali tým, ktorí to najviac potrebujú,“ skonštatoval minister.

Obchodné siete sú podľa predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu Martina Krajčoviča schopné vygenerovať a spolu s charitami odovzdať ľuďom v núdzi na Slovensku zhruba ročne 2 500 až 3 000 ton potravín.

„Ak by sa prijali opatrenia, o ktorých sme dnes diskutovali, tak by sme vedeli túto pomoc viac ako zdvojnásobiť, čím by sa pomoc dostala oveľa širšiemu spektru ľudí na Slovensku bez ohľadu na to, či ide o občanov Slovenskej republiky alebo ide o utečencov, ktorí dočasne prišli na Slovensko kvôli tomu, že utekajú pred vojnovým konfliktom,“ uzavrel Krajčovič.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať