Britská univerzita v Cambridge profitovala z výnosov z otroctva
Podľa správy na Reuters, Britská Cambridge univerzita vo štvrtok uviedla, že počas svojej histórie profitovala z výnosov z otroctva, a prisľúbila, že rozšíri štipendiá pre černošských študentov a bude financovať ďalší výskum tohto biznisu. Toto priznanie prichádza v čase, keď celý rad popredných inštitúcií – od Bank of England až po anglikánsku cirkev – prehodnocuje ústrednú úlohu, ktorú malo otroctvo pri obohacovaní Británie, a to, ako profitovali z jeho nespravodlivosti.
Nevlastnili priamo otrokov…
Cambridge uviedol, že vyšetrovanie, ktoré si objednal, nenašlo žiadne dôkazy o tom, že by samotná univerzita niekedy priamo vlastnila otrokov alebo plantáže. Zistenia však ukázali, že z otroctva získala „významné výhody“. Tie podľa správy z vyšetrovania pochádzali od mecenášov univerzity, ktorí zarobili na obchode s otrokmi, z investícií univerzity do spoločností, ktoré sa na ňom podieľali, a z poplatkov od rodín vlastniacich plantáže.
Výskumníci zistili, že štipendisti z cambridgeských škôl boli zapojení do Východoindickej spoločnosti, zatiaľ čo investori v Kráľovskej africkej spoločnosti mali tiež väzby na Cambridge – obe spoločnosti boli aktívne v obchode s otrokmi.
Dary aj investície
Podľa dokumentu, ktorý vypracovala skupina akademikov z Cambridge, univerzita dostávala od investorov oboch spoločností aj dary a priamo investovala aj do ďalšej spoločnosti aktívnej v obchode s otrokmi – South Sea Company.
„Takáto finančná angažovanosť pomáhala uľahčovať obchod s otrokmi a prinášala veľmi významný finančný prospech pre Cambridge,“ uvádza sa v správe Legacies of Enslavement.
Zdroj: Londýn 22. septembra (Reuters) – celý článok nájdete tu: https://www.reuters.com/world/uk/university-cambridge-says-it-gained-slave-trade-2022-09-22/
Informácie priniesol aj Denník N vo svojej Minúte: https://dennikn.sk/minuta/3022160
-Infoservis-