Dá sa špargľa navariť na tri dni? Špargľa s korenistou omáčkou, špargľová nátierka a polievka

Ako pripraviť špargľuAko pripraviť špargľu? Špargľa s korenistou omáčkou a maslovými zemiakmi, špargľová nátierka a polievka

3v1 + bonus navyše. Ako pripraviť špargľu? Skvelá špargľa z jedného hrnca a expres zelená k tomu…

Kamarátka sa posťažovala, že jej muž nerád skúša nové. Na špargľu pozerá s nedôverou. Ešte ju nejedol a vie, že ju nemá rád. Jeho kolega však pestuje špargľu a mužovi ju hrdo nanútil. Jemu bolo hlúpe odmietnuť. A ona nevie, čo s ňou. Majú pár dní voľna a rada by bola aj inde ako pri sporáku.

Dá sa špargľa navariť na tri dni?

Množstvo nie je problém, má špargľu zelenú a bielu. Čo nespravíte pre bezradnú kamarátku? Takže, špargľa z jedného hrnca na pokračovanie: hlavné jedlo, sýta hustá polievka a nátierka. Tepelne upravená sa dá využiť do rizota, cestovín, plnka palaciniek na slano, do šalátu a vlastne čohokoľvek.”Okrem makovníka,” stopla ma kamarátka. Zasmiala som sa a ubezpečila, že do slaného koláča, napríklad z lístkového cesta alebo na pizzu je skvelá. A s makom? Slaný koláč sa dá predsa makom posypať. Nevzdala som to. Kamarátka ma zastavila druhý raz a vyhlásila: tri recepty v znamení špargle jej stačia. Nestačili!

Na druhý deň mi volala, že pripravila bielu špargľu a manžel si aj pridal! Zázrak! Teraz sa ohlásila švagriná, že do hodiny je u nich. Ako expresne pripraviť zelenú špargľu s prílohou bez laktózy? Švagriná má rada zemiakovú kašu, ale do nej ide maslo a mlieko, takže nemôže.”Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní!,” odvetila som a narýchlo nadiktovala recept – poriadne rýchly.

Skvelá špargľa z jedného hrnca

3 – 4 porcie

Špargľa s korenistou omáčkou a maslovými zemiakmi

  • 500 – 800 g bielej alebo zelenej špargle
  • 8 – 10 ks zemiakov
  • 125 g masla
  • soľ
  • strúhaný muškátový oriešok, mleté horčičné semienka, nové korenie – ak máte radi
  1. Zemiaky ošúpem, nakrájam, dám do osolenej vody.
  2. Bielu špargľu dobre umyjem, drevnaté konce odrežem. Môžete skúsiť bielu aj zelenú takisto zlomiť – zlom bude tam, kde už nie je drevnatá. Mne sa to nie vždy podarí presne – ale, vyskúšajte.
  3. Špargľu, bielu, najlepšie škrabkou oškrabem – ošúpem, šupku nevyhodím. Bude z nej skvelý vývar – preto dám šupku do hrnca a pridám toľko vody, aby bola zakrytá. Trochu osolím. Chcem silný chutný vývar, nie špargľovú vodu. Nechám zovrieť, prikryjem pokrievkou a varím na minime – kým sa neuvarí ostatné. Zelenú špargľu šúpať netreba.
  4. Zemiaky uvarím za 20 – 25 minút. Na posledných 10 minút pridám do hrnca k zemiakom ošúpanú špargľu. Ak je dlhá, prerežem na polovicu.
  5. Vývar precedím, do horúceho vmiešam polovicu masla nakrájaného na plátky. Rýchlejšie sa rozpustí a spojí s vývarom. Takisto korenie, ak použijete. Ak nemám vývar zo šupiek, použijem vodu, v ktorej sa varila špargľa a zemiaky. Ak sa pozabudnem a vylejem ju – využijem vodu. Rozpustím maslo, pridám korenie a podľa potreby trochu vývaru alebo vody.
  6. Špargľu vyberiem na misu, zemiaky zlejem. Do horúcich pridám zvyšné maslo.

 

Ako pripraviť špargľu?  – špargľová polievka

Špargľu a zemiaky uvarím tak, ako v recepte na špargľu so zemiakmi. Asi polovicu vývaru zlejem, ale nevylejem – odložím. Zemiaky a špargľu pomixujem ponorným mixérom, podľa potreby zriedim. Ak chcem špargľovú omáčku alebo krém, zlejem väčšinu vývaru a pomixujem. Mne polievka, krém, omáčka chutí so slaným syrom nakrájaným na kocky. Určite vyskúšajte.

Špargľová nátierka

Pomixujem uvarenú podľa potreby nakrájanú špargľu. Alebo špargľu a zemiaky a podľa potreby trochu zriedim vývarom, alebo vodou, alebo mliekom. Ak mám poruke, vmiešam nasekané bylinky. Petržlenová vňať je istota, tá chutí každému. Mne k špargli chutí takisto nasekaná pažítka, chili paprička, kôpor a estragón. Bylinky nemixujte so špargľou, môžu zhorknúť. Lepšie je ich najemno nasekať a vmiešať do hotovej nátierky. Využiť sa dajú aj sušené. Stačí medzi prsty – sú príkrejšie ako čerstvé.

Ako pripraviť špargľu - dá sa špargľa pripraviť na tri dni?

Blesková zelená špargľa z grilu alebo rúry a zemiaková bezlaktózová kaša – spôsob, ako pripraviť špargľu, keď je málo času…

  • 500 g zelenej špargle
  • olej, u mňa olivový, dajte, čo používate
  • soľ (pre zmenu sa dá pridať aj čierne korenie, čili prášok, kari korenie a čo máte radi a hodí sa vám)
  • citrónová šťava, trochu (nemusí byť)
  • 8 ks zemiakov
  • prepustené maslo ghí alebo olej, čo používate
  • muškátový oriešok
  1. Špargľu umyjem, odrežem tvrdé konce – alebo chytím a zlomím na konci tam, kde sa zlomí – zlom oddelí pružnú mäkkú a tvrdú časť. Zelenú šúpať netreba.
  2. Potriem olejom, osolím. Spravím to tak, že špargľu dám do hlbokej misy, na to nalejem olej, ten osolím a rukami potriem každý kúsok špargle. Olivový olej je dobrý na pokožku a nechty, takže, nestrácate na žiaden spôsob.
  3. Špargľu grilujem ak chcete chrumkavú 5 minút, pár razy obrátim. Ak máte radi mäkšiu, potrebuje 10 – 15 minút. Dá sa aj upiecť na plechu v rúre pri 180 – 200 stupňov. Papier na pečenie môžete dať, nemusíte, olej to istí. Narýchlo poslúži aj panvica, poriadne ju rozohrejte. S nepriľnavým dnom, teflónová, je dobrá voľba. Špargľa je hotová, ak je príjemne zlatohnedá. Správny stupeň pečenia je stredný, sledujte farbu a vôňu špargle. Hotovú špargľu môžete, ale nemusíte pred podávaním pokvapkať citrónovou šťavou, prípadne zľahka poliať olejom.
  4. Zemiaky očistím, nakrájam, domäkka uvarím v osolenej vode.
  5. Vylejem takmer všetku vodu, trochu nechám, vmiešam nastrúhaný muškátový oriešok, ale len trochu. Vo veľkom množstve je jedovatý a môže vás rozbolieť žalúdok. Prepustené maslo ghí, nemá laktózu – alebo olej, prípadne jedno aj druhé. Pomačkám pučiakom na zemiaky a tým aj vymiešam. Dôležité: voda musí byť horúca, len tak budú zemiaky vláčne a nadýchané.

Prečo špargľa?

Špargľa je biela a zelená – pre expres prípravu je zelená dobrá voľba. Na rozdiel od bielej ju šúpať netreba. Stále je to ale tá istá jedna špargľa. Zelená rastie vonku, na vzduchu, preto je zelená – fotosyntéza. Slnko sa k nej dostane. Biela rastie či sa zámerne pestuje v tme, v zemi – tá sa k nej prihŕňa, – aby bola biela, bez fotosyntézy. Je pevnejšia, hrubšia a na chuť jemnejšia. Skvelé sú však obidve! Poznáte fialovú? To je zelená, čo bola dlhšie na vzduchu.

Každá špargľa posilňuje nervy, prečisťuje, výborná je, ak to preženiete s alkoholom, omladzuje, pomáha s tvorením sérotonínu, hormónu šťastia, je afrodiziakum.

Prispieva k zdravej pokožke bez akné a vyrážok, liek proti reume, opuchom, boľavým kĺbom, zápalom. Má delikátnu chuť, takmer žiadne kalórie, žiadny tuk, veľa vitamínov, minerálov, vlákniny. Posiľňuje trávenie, metabolizmus. Dá sa variť, piecť, grilovať, jesť surová. Lepšie je ju aspoň blanšírovať, chvíľu variť vo vriacej vode a prepláchnuť ľadovou. Všetko dobré sa zachová a zničia puríny ťažké na trávenie.

Špargľa pomáha pri nadúvaní.

Cítiť ju aj po jedle na toalete, tak sa nezľaknite! Pri štiepení kyseliny aspargovej sa tvoria zlúčeniny s obsahom síry – preto tá aróma. Sezónu má od konca apríla, začiatku mája do Jána, 24. júna. Čím čerstvejšia, tým lepšia. Špargľa je zo Stredného východu, v starom Egypte bola vyhlásená za liek, vo Francúzsku ju dlho podávali výhradne na kráľovskom dvore – preslávila ju Madam Pompadour a tá podľa znalcov či špargľa je alebo nie je afrodiziakum posúdiť vedela.

Text, fotografia, realizácia © Maja Kadlečíková, novinárka, spisovateľka

Kniha Bodkulienka

https://marencin.sk/704/Bodkulienka

Kniha Život ide ako má

https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma

Kniha Modré diaľky

https://marencin.sk/1104/Modre_dialky

Kniha Poetika Foto – Grafie

http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

Mohlo by vás zaujímať