5 dôvodov, prečo by sa seniori mali učiť cudzie jazyky

5 dôvodov, prečo by sa seniori mali učiť cudzie jazyky

Dnešný svet je rýchly a prináša čoraz väčšie výzvy. Popri tom môžu ľudia v dôchodcovskom veku nadobudnúť pocit, že už nestíhajú a že držať krok s mladými nemá zmysel. Opak je však pravdou. Platí to snáď vo všetkých intelektuálnych oblastiach: učiť sa novým veciam má zmysel v akomkoľvek veku. A cudzie jazyky nie sú výnimkou.

Nielen že sa to dá, ale nikdy predtým na to neboli ideálnejšie podmienky. Veď angličtina pre seniorov, ale tiež výučba mnohých ďalších jazykov je dnes samozrejmosťou v ponuke kvalitných jazykových škôl. Prečítajte si najdôležitejšie argumenty, prečo dať jazykovému kurzu šancu aj vo vyššom veku. Možno to poslúži aj ako inšpirácia pre všetkých, ktorí nevedia, čo by mali nabudúce darovať svojim rodičom na dôchodku, prípadne starým rodičom ako darček. S jazykovým kurzom darujete nielen vedomosti, ale omnoho viac.

Prevencia proti rozvoju demencie a Alzheimerovej choroby

Viacero spoľahlivých štúdií potvrdilo, že trénovanie mozgu prostredníctvom učenia sa cudzieho jazyka pomáha zabrániť alebo oddialiť vznik Alzheimerovej choroby a demencie u starších ľudí. Každodenný tréning mozgu vďaka učeniu sa cudzieho jazyka udržiava jeho kondíciu a seniori si cibria pamäť.

Cestovanie bude s cudzím jazykom jednoduchšie

Hoci seniorov cestovanie láka, často ich brzdia obavy z toho, že by sa nedohovorili. Naučiť sa však aspoň základy angličtiny, nemčiny či španielčiny je pri troche snahy vec niekoľkých mesiacov. Do sveta potom vykročia s úplne iným sebavedomím.

Jazykový kurz pomáha vystúpiť zo stereotypného režimu

Ľudia na dôchodku potrebujú svoje rutiny, avšak veľmi často na nich dolieha stereotyp. Pevne stanovené hodiny jazykovej výučby podnecujú k zmene a podporujú v senioroch pocit, že sa venujú čomusi zmysluplnému a trvácnemu.

Možnosť porozprávať sa aj so zahraničnými členmi rodiny

Mnoho ľudí dnes má za partnerov cudzincov a ich rodičia či starí rodičia sú odkázaní na tlmočenie do slovenčiny. Minimálne anglicky sa však dokáže dohovoriť väčšina cudzincov v našich končinách a tak seniorom znalosť angličtiny obohatí schopnosť dohovoriť sa so svojím príbuzným.

Napomáha socializácii a budovaniu sebavedomia

Osamelosť trápi na dôchodku mnohých seniorov a pravidelné návštevy jazykového kurzu tak slúžia ako možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi, porozprávať sa. Už len fakt, že kvôli kurzu na chvíľu opustia svoj domov a doprajú si prechádzku, obohacuje ich každodenný režim. Výsledky a postupné napredovanie s jazykom potom podporí aj dobrý pocit zo seba a zvyšuje seniorom pocit sebavedomia.

Výhodou jazykového vzdelávania na dôchodku je dostatok času.

Kým produktívny vek človeka počas jeho zamestnania bol plný stresu, na dôchodku je čas venovať sa naplno novým oblastiam. A vybrať si jazykový kurz pre seniorov nebolo nikdy jednoduchšie. V jazykovej škole Volis Academy sa môžu seniori z Bratislavy a okolia venovať angličtine počas klasických prezenčných kurzov. Tí, ktorí bývajú ďalej, sa však môžu prihlásiť na kurz online, ktorý prebieha cez Skype. Niekedy môže seniorom na dôchodku dokonca vyhovovať takáto forma výučby viac, pretože sa z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú zúčastňovať prezenčnej výučby.

Profesionálni lektori z Volis Academy majú dostatok skúseností s výučbou nielen samotného jazyka, ale aj technických zdatností. Naučiť seniora prácu na počítači tak, aby zvládol kurz angličtiny online, nie je pre lektorov žiaden problém. Oproti bežným kurzom pre deti a dospelých prebiehajú kurzy pre seniorov v pokojnom, miernom tempe a všetky pomôcky a knihy sú prispôsobené presne tejto vekovej kategórii. Preto sa niet čo čudovať, že služby tejto jazykovej školy využívajú aj seniori nad 80 rokov. Vek nie je prekážkou, keď skutočne chcete.

-Partnerská spolupráca-

Mohlo by vás zaujímať