fbpx

Aj vy ste sa začali venovať záhrade? Na balkóne či malej záhrade vyskúšajte vertikálne bylinkové záhony…

O zero waste sa rozpráva často a veľa. Existuje veľa spôsobov a návodov, ako dať plastu druhú šancu. My sme to vyskúšali u nás doma a vznikla vertikálna bylinková záhrada z plastových nádob.

 

Zo začiatku sa mi zdalo, že muž si zo mňa robí žarty. Mali sme doma veľa nádob z dezinfekcie a z destilovanej vody. V deň vývozu však neskončili v smetiarskom aute, ale ostali u nás na dvore. Pribudla zelená farba a postupne sa dvor začal zapratávať joklovinou. Super, to bude dizajnérsky skvost. Manžel sa nenechal odradiť a výsledok na seba nechal počkať iba zopár dní.

Okrem bylinkovej vertikálnej záhrady už máme zrealizovanú aj výsadbu jahôd, uhoriek, paradajok, papriky a samozrejme, že aj šalát…

Postup

Na to, aby ste premenili plastové nádoby na „kochlíky“ nepotrebujete veľa. Z nádoby je treba ukrojiť vrch alebo len jeho časť ( podľa toho, či bude nádoba vo finále visieť alebo bude stáť). Z niektorých bandasiek muž vyrobil dokonca „miniskleník“. Väčšina nádob nemá úplne rovné dno, takže vo vyvýšenej časti dna urobíte dierku, aby mohla prebytočná voda odtekať a zem neplesnivela.

Vertikálna bylinková záhrada z plastových nádob - rajčiny a papriky

Zasadíte priesady a hotovo. My sme priesady paradajok a paprík kúpili zo spoľahlivého zdroja (Zeleninky od Šebinky). Ostatné sme si dopestovali sami.

Vertikálna záhrada

Naša vertikálna bylinková záhrada z plastových nádob zatiaľ nevyzerá až tak pekne, ale keď sa rastliny rozrastú, bude aj estetická. My sme regále a závesný systém urobili z materiálu bývalej voliéry pre psa a dokúpili sme ešte chýbajúcu joklovinu. Tu sa samozrejme predpokladá, že máte doma zručného muža, ktorý vie zvárať a má aj zváračku. Alebo si ju vie požičať.

Takáto vertikálna záhrada sa dá vyrobiť aj z paliet – akurát, že drevo po istom čase prehnije ( už sme jeden pokus urobili a po 5 rokoch sa rozpadla).

Kovovú časť a aj plastové nádoby sme natreli syntetickou farbou vhodnou do exteriéru.

Teraz už len polievať a čakať na úrodu. 

Vertikálna bylinková záhrada z plastových nádob

-red-

Nechtík lekársky odstráni starecké škvrny, ale dokáže omnoho viac

Mohlo by vás zaujímať