Trpíte na jar alergiami? Poradíme vám, ako zmierniť príznaky

Trpíte na jar alergiami? Poradíme vám, ako zmierniť príznaky

Hovorí sa, že existujú 2 typy ľudí: tí čo milujú jarné prebúdzanie prírody a tí druhí, ktorí trpia alergiami. Pokiaľ patríte do tej druhej skupiny, viete, že boj s príznakmi tohto zdravotného problému nie je vôbec jednoduchý a mnohokrát skoro úplne neúčinný. Pozbierali sme vám niekoľko metód, ktoré vám môžu pomôcť, ak túžite po úľave od nepríjemných symptómov aj inak než prostredníctvom liekov.

Užívanie probiotík

Stále častejšie sa hovorí o tom, že prospešné baktérie v črevách majú skutočne významnú úlohu pri udržiavaní stabilného zdravia. Podporujú imunitný systém a odolnosť voči chorobám, zdravé trávenie, ale aj psychické rozpoloženie. Cieľom má byť vyvážená črevná flóra, ktorá vám pomôže efektívne bojovať s príznakmi rôznych chorôb, medzi nimi aj s alergickými reakciami a nepríjemnými symptómami. Môžete to dosiahnuť pravidelnou konzumáciou fermentovaných jedál, dajte si každý deň jogurt, kyslú kapustu alebo kvasené uhorky. Nie je to ale proces z jedného dňa na druhý. Môžete ho urýchliť a zmaximalizovať tak, že začnete s užívaním kvalitných probiotík.

Soľ nad zlato

Inhalácia soli je ďalšou účinnou metódou na utíšenie alergických symptómov. Navyše pomáha predchádzať ochoreniam dýchacích ciest prostredníctvom prirodzenej a šetrnej formy čistenia. Kryštály vdýchnutej soli priľnú na sliznicu, čím absorbujú tekutinu. Takto uľahčujú telu s „odstránením“ sekrétov. Spolu s tekutinami pritiahnu aj nečistoty a častice spôsobujúce alergie, a, logicky, ich vylúčenie znižuje precitlivené reakcie a nepríjemné symptómy. Okrem toho i antibakteriálne a protizápalové účinky soli sú známe už dávno.

Cvičenie

Komu by sa chcelo cvičiť s upchatým nosom? No a najmä ak odborníci neodporúčajú intenzívnu fyzickú aktivitu počas choroby. S alergickými reakciami je to ale trochu inak. Skúste sa nejako namotivovať a postaviť sa na karimatku alebo bežecký pás, aspoň na 30 minút denne. Takáto dávka pohybu totižto dokáže veľmi účinne znížiť symptómy. S najväčšou pravdepodobnosťou je to tak kvôli produkcii protizápalových látok v oblasti horných dýchacích ciest. No a ako bonus si zlepšíte aj kvalitu spánok a celkovú náladu.

Kvercetín

Počuli ste už o tejto látke? Ide o antioxidant, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu v tele. Často ho teda môžete nájsť medzi ingredienciami liekov proti alergii a výživových doplnkov. Ak však hladinu kvercetínu v tele chcete zvyšovať prirodzenou formou, zaraďte do svojho jedálnička cibulu, jablko, brokolicu, karfiol, zelený čas alebo aj citrusové plody.

Akupuntkúra

Voči účinnosti metód Tradičnej čínskej medicíny majú mnohí skeptický postoj, v celom svete sa využíva už dlhé stáročia. Jednou z nich je akupunktúra. Predpokladá sa, že pri alergii pomáha takým spôsobom, že napichovanie ihiel do tela stimuluje obranný mechanizmus organizmu.

Žihľavový čaj

Bylinky sa využívajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach s dýchacími cestami. Liečivé účinky žihľavy majú priaznivý vplyv na zmiernenie alergických symptómov. Okrem toho, že obsahuje látky s protizápalovými účinkami, dokáže harmonizovať aj hladinu histamínu v organizme. Medzi blahodarné účinky tejto rastliny zaraďujú aj antioxidačnú schopnosť, teda podporu schopnosti tela zbaviť sa škodlivých látok.

Zlepšenie psychickej pohody počas alergického obdobia

Alergie sú vyčerpávajúce. Príznaky síce dokážete zmierniť rôznymi spôsobmi, či už liekmi alebo domácimi metódami, kým sa vo vašom okolí vyskytujú alergény, nemôžete sa ich úplne zbaviť. Ich intenzita sa môže počas jediného dňa niekoľkokrát zmeniť, a to je pre organizmus obrovskou záťažou. Skúste sa okrem fyzických príznakov sústrediť aj na stav obranyschopnosť vašej psychiky.

Doplnenie vitamínov zo skupiny B je v období „jarnej únavy“ veľmi užitočné. Telo vyčerpané zo zimy sa vám za dodanie tejto látky odvďačí posilnením imunity, ale aj schopnosťou bojovať proti stresu a únave. Dôležitý je aj príjem pyridoxínu, ktorý je známejší ako vitamín B6. Jeho nedostatok nespôsobuje iba zníženú odolnosť voči rôznym zdravotným problémom, ale i nadmerné zhoršenie celkového duševného rozpoloženia.

Častým nepriamym príznakom alergií sú problémy s nočným odpočinkom. Nedá sa tomu čudovať, s upchatým nosom sa ťažko zaspáva. Avšak dlhodobá únava vedie k horšej znášanlivosti alergických príznakov a vyššej náchylnosti na choroby. Skúste sa teda zamerať na to, aby ste mali dostatok spánku a dostali sa von z tohto začarovaného kruhu. Pomôcť vám môžu rôzne voľne dostupné prípravky, napríklad magnéziové tabletky, CBD olej alebo levanduľový esenciálny olej.

Zdroj fotiek: Freepik.com

 -INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať