Remeslo má ….. dno. Prípad „zamilovaný“ stolár, hra vadí – nevadí, kotlárske DUO, až po Urob si sám…

Remeslo má ….. dno.

Hovorí sa, že zlaté. Niektoré aj priam diamantové.

A niektoré len čierno-čierne obyčajné dno. A poniektoré vedia ísť aj hlbšie a prekročiť aj to pomyselné dno.

Aj keď si myslíte, že sa to hádam nedá. Veru DÁ.

Prípad „zamilovaný“ stolár

Zohnať vyklápaciu posteľ s úložným priestorom, takú, aby sa na nej vyspali dvaja ľudia a zároveň sa zmestila do malej spálne v malom byte, bolo nad ľudské sily. Tak sme oslovili remeselníka, respektíve stolára. Úkol zněl jasně. Aspoň sme si to mysleli.

Zaniesli sme mu kúpené rošty, nech sa má aj reálne čoho chytiť. Zmontoval nám ju priamo v spálni. Na posteľ položil rošty. Vyzeralo to dobre. Vyklápací mechanizmus bol síce ako keď otvárate kapotu auta a pri každom zdvíhaní som riskovala seknutie v krížoch a po podoprení zlomené väzy. Aj napriek tomuto rozdielu medzi očakávaním, ako vyklopím posteľ jednou rukou, a realitou, to naozaj vyzeralo skvele.

Až kým…

Kým sme nedali na posteľ matrace. Pán stolár nejako pozabudol na priestor na matrac, čo sa týka dĺžky aj výšky. A tak kus matracov trčal cez posteľ. Snažili sme sa ich tam natlačiť, ale tie potvory stále vyskakovali. Asi ako keď chcete zatlačiť brucho do riflí a ono stále prečahuje. Brucho prekryjete tričkom. Ale čo s matracom?

„Čo s tým idete urobiť?“ pýtali sme sa stolára, ktorý si spokojne balil vercajch a chystal sa na odchod.

„Dajte si tam suchý zips,“ odpovedal a pokračoval v balení.

A tak sme sa nadýchli, zapli svoje neremeselnícke hlavy a vymysleli riešenie. Stolár prikývol na súhlas, že vykoná a posteľ bola zachránená.

Spolu s posteľou sme si objednali aj skriňu do predsiene. Skriňa mala splniť tri funkcie, zakryť plynový kotol, poskytnúť úložný priestor a zrkadlové posuvné dvere mali slúžiť namiesto zrkadla. Tak tu sa už hádam nemôže nič pokaziť. Pán stolár dostal presný nákres celej steny aj s kotlom a všetkými rúrkami a káblami z neho vychádzajúcimi, aj s podrobným popisom. Keď prišiel, hneď som si všimla, že dvere nie sú zrkadlové, ale „drevené“.

„A kde je zrkadlo?“

„Veď tu,“ ukázal na vyrezané zrkadlo presne v rozmeroch plynového kotla, opreté o stenu.   

Prípad hra vadí – nevadí

Keď vám začne vlhnúť stena pod umývadlom, je jasné, že je tu problém. A že ten problém sa bude riešiť rozbíjaním steny a kachličkovaním. A tak prišiel inštalatér, rozbil úplne nové kachličky, novú dlažbu a úplne novú stenu. Vymenil úplne nové prasknuté potrubie za úplne nové, zatiaľ neprasknuté.

Hneď po ňom prišiel na rad kachličkár. Keď som sa šla pozrieť, ako mu to ide, akurát držal v ruke čiernu špárovačku, aby sa nadpojil na tú našu žiarivo bielu.

Zbadal ma a opýtal sa: „Nevadí, keď bude čierna špárovačka?“

„Vadí,“ vykríkla som spontánne.

„Ale bielu mám v aute,“ povedal ten muž, akoby dúfal, že mi to prestane vadiť.

„No, tak to asi budete musieť pre ňu zájsť,“ zmarila som jeho poslednú nádej. 

Prípad „kotlárske duo“

Jedného rána som si na WC pretrela rozospaté oči a na zemi vidím mláčku. Tak som zobrala kus toaletného papiera a skúsila, že či je to biele alebo žlté. Lebo aj také sa občas pritrafí, keď sa niekto netrafí. Bolo to biele, takže jediná možná príčina bol plynový kotol. A vody bolo stále viac a viac. Náš opravár bol vybúkovaný takmer na rok dopredu, tak mi dal kontakt na nejakých iných. Rýchla rota prišla do pol hodiny. Jeden mladý, druhý starý. Starý telefonoval, mladý mlčal a opravoval.

Hovorím si: „To je tím. Jeden je komunikátor, druhý vykonávač.“

O polhodinu boli hotoví. Zaplatila som nemalú sumu, odložila lavór, upratala posledné zbytky vody a odtlačkov topánok a tešila som sa, ako som to rýchlo vybavila.

O polhodinu zase mláčka. Na druhý deň som to „kotlárske duo“ zavolala zase. Prišli. Vykonávač vymenil vraj starý ventil a bolo.

No, ale nebolo. Mláčka bola zase a ešte väčšia. A väčšia a väčšia…

Keď sa môj muž vrátil zo služobky, nasadil si na hlavu čelovku, aby si posvietil na spleť rúrok, šraubov, páčok, ventilov a hadičiek. Do piatich sekúnd videl, odkiaľ kvapká, zobral hasák, pritiahol a bolo. Teraz už naozaj. Iba on, jeho čelovka a hasák.

Urob si sám alebo remeslo podľa youtube

Dnes si už dokážeme všeličo urobiť sami. Máme youtube tutoriály alebo DIY (DO IT YOURSELF). Skrátka, náučné videá – UROB SI SÁM.

A tak nám nastaviť rozladené okná pomohol šikovný pán z Prievidze. Ušetril nám minimálne 150 eur. Zložiť maliarsky stojan pomohol usmievavý černoch zo Senegalu. Chémiu ma naučila milá pani učiteľka z Lozorna, matiku naučil syna na prijímačky sympatický MaTYkár. Maľovať portréty sa učím s charizmatickým pánom Benom zo Španielska, fešákom Andrew Tischlerom z Austrálie a zmyselnou pani z Indie, ktorej meno ani neviem vysloviť.

Tak, ako kedysi, začíname byť sami sebe majstrami murármi, stolármi, kachličkármi, inštalatérmi a opravármi všetkého druhu.

Kamarát, softvérový inžinier, mi rozprával, ako si kúpil pozemok a začal zháňať murárov, tesárov, kúrenárov, vodárov, inštalatérov, strechárov, no, skrátka, všetkých, ktorých potrebujeme na stavbu domu. Remeselníkov veľa a peňazí málo.

Raz tak sedel pod tlakom na záchode a prišiel nápad. Na záchode obyčajne prichádzajú dobré nápady. Človek sa uvoľní a je to vonku.

A tak tento šporovlivý softvérový inžinier začal všetko okukávať online, aj naživo a voilà, postavil si dom. Takmer sám. Zavesil „softvérovčinu“ na klinec a začal sa venovať svojmu novému poslaniu.

Tak či onak, nech každý robí to, čo vie.

Remeslo má zlaté dno.

Či už preto, lebo tých, čo to robia dobre, dokáže uživiť, alebo preto, že nám ušetrí kopu peňazí, ktoré často platíme tým, ktorí to dobre nerobia.

A ako môj muž hovorí: „Čo si neurobíš sám, nemáš“.

Silvia Grecová

Viac textov od Silvie nájdete tu: #zivotologia

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať