fbpx
Pohyb pre deti s poruchami chýba.

Pohyb pre deti s poruchami chýba. No potrebujú ho!

Autistické deti sú deti ako všetky ostatné, len svet spracovávajú inak než my. Ich mozog je ako odlišný operačný systém. Aj preto sa ich rodičia neustále stretávajú s vetou: „Nemáme, nevieme, nechceme, nedá sa.“ Hovorí Michaela Saleh a pokračuje.

S mojím synom sme vystriedali už 7 škôlok a 5 škôl. Na krúžkoch sme väčšinou nenašli pochopenie pre individuálne potreby – tréneri a učitelia o autizme často nevedeli takmer nič. Pre nezáujem spoločnosti a systému sme AUT – stávame sa AUTistickými rodinami.

A tak som začala písať, rozprávať sa s ľuďmi a šíriť povedomie o tom, ako ťažko sa rodinám takýchto detí funguje.

Miška, vy ste spracovali aj projekt pre deti a hľadáte naň podporu…O čo ide?

Možno si to ľudia ani neuvedomujú. Ale väčšina zdravých detí navštevuje množstvo krúžkov, od tých kreatívnych, až po tie zameraných na pohybové aktivity. Podobné krúžky pre deti s autizmom prakticky neexistujú, hoci práve cvičenie dokáže významne zvýšiť kvalitu ich života. Pohyb pre deti s poruchami chýba. No potrebujú ho!

Pohyb pre deti s poruchami chýba.
Pohyb pre deti s poruchami chýba.

My, rodičia autistických detí, chceme preto naším projektom túto situáciu zmeniť a vytvoriť podmienky pre pravidelné cvičenie určené pre deti s poruchami autistického spektra (PAS).

Na konci leta 2019 sme v Crossfit Senec mapovali záujem o špeciálne cvičenia pre deti s autizmom. Boli sme prekvapení, koľko rodín sa nám ozvalo a prišlo si zacvičiť. Deti boli také šťastné a rodičia dojatí – prvý raz videli svoje deti  medzi inými deťmi behať a šantiť sa, pričom im asistovali špeciálne poedagogičky zo špeciálnej školy v Senci a tréneri sa tak mohli venovať všetkým. 

Tréneri z Crossfit Senec prekonali vlastné obavy a na vlastnej koži si vyskúšali, ako vyzerá špeciálne cvičenie s autistickými deťmi. Radosť z pohybu v menšej skupine rovesníkov je to, čo autistické dieťa najviac potrebuje. Je však dôležité,  aby boli tréneri špeciálne vyškolení a vedeli, ako k deťom pristupovať a zvládať s nimi záťažové situácie.

Sú tréneri špeciálne vyškolení?

Áno – presne o to ide. Na to, aby sa tréneri mohli deťom s PAS venovať systematicky a pravidelne, potrebujú absolvovať náročné kurzy a školenia. Tréneri tu pochopia odlišné fungovanie mozgu detí trpiacich rôznymi poruchami a jeho prepojenie na fyzický pohyb.

Špeciálne cvičenia môžu prebiehať iba v menších skupinách, v samostatnej miestnosti a za asistencie špeciálnych pedagógov. Práve kurzy pre trénerov a výbava pre tréning sú tým, čo potrebujeme financovať. Príspevkom na tento projekt splníte sen mnohých rodičov detí s PAS: uvidia svoje dieťa behať, cvičiť a tešiť sa.

Deti sa naviac zbavia nadváhy, súvisiacej s ich izolovaným a sedavým životným štýlom.

Crossfit Pohyb pre deti s poruchami chýba.

Koľko peňazí potrebujete a ako budú použité?

Trom trénerom zaplatíme akreditovaný vzdelávací program zameraný na pohybové aktivity pre deti s PAS (358,50€ x 3 = 1075,50€) Zvyšná suma je na zariadenie bezpečného priestoru a všetkých cvičebných pomôcok – zaplatí sa vybavenie miestnosti pre tento typ tréningov (špeciálna podlaha do telocvične, žinenky, veľká súprava hmatových lôpt (2479,95 €)

Od akej sumy môžu ľudia prispieť?

Prispieť sa dá akoukoľvek sumou. Poteší nás každých 5€ od podporovateľov. Vieme, že teraz aktuálne majú všetci hlavu v smútku z koronavírusu – ale ten pominie. A možno si teraz aj bežní ľudia viacej uvedomia, že pre nás je vlastne sociálna izolácia bežnou často súčasťou života. Mrzelo by ma, ak by to zaniklo v tom množstve negatívnych správ. Život nekončí, práve naopak, robme všetko preto, aby sme boli zdraví a pohyb k tomu jednoznačne patrí.

Aj týmto projektom to máme možnosť zmeniť. Ostáva nám už len niekoľko dní, tak verím, že to aj za podpory Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá je náš partner, dokážeme. Znásobia každý príspevok do výšky vyzbieraných 1500 eur. Držte nám place.

Chcete aj vy pomôcť deťom a ich rodinám?

Celý projekt aj s linkom na príspevok nájdu čitatelia tu: https://www.startlab.sk/projekty/1219-pomoz-autistickym-detom-nebyt-out-prispej-na-vzdelavanie-tr/.

Veľmi pekne ďakujeme aj za zdieľanie tohto článku. Čím viac ľudí prečíta, tým väčšia šanca na úspech.

Pripravila: Martina Valachová

Ilustračné foto na titulke: SME

Buďme zodpovední – postup ako môžeme prispieť k zastaveniu šírenia vírusu

 

Nastavme si zdravý prístup a buďme zodpovední. Iba tak môžeme zastaviť šírenie vírusu.

 

 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová