Návod a kroky v boji s Covid19

Nastavme si zdravý prístup a buďme zodpovední. Iba tak môžeme zastaviť šírenie vírusu.

Všade sa o ňom rozpráva, každý deň nové opatrenia. Aj tí, ktorí dúfali, že sa ich to nedotkne, sú minimálne v procese informačnej hmly. Koronavírus je realita,  usídľuje  sa nielen okolo nás, ale aj v našich hlavách a myšlienkach. Ako sa v  novej situácii zariadiť, aby sme nestratili zdravý rozum a rozvahu, a zároveň nebrali veci na ľahkú váhu, nepodcenili zdravie a bezpečnosť ?

Sme ľudia a žijeme v spoločenstvách, hoci by sme túžili  robiť čo chceme a kedy chceme. Neradi sme obmedzovaní vo svojej slobode. Avšak v určitých oblastiach sa musíme podriadiť. Inak sa nedá zabezpečiť úspešnosť kolektívneho cieľa, v tomto prípade zvládnutie koronavírusu v čo najkratšom čase a v čo najmiernejšej forme.  Bez zbytočných obetí, poškodení na zdraví a ekonomike.

Je to veľká výzva  – prispôsobiť sa,  správať sa zodpovedne.  

Určite netreba podliehať panike a strácať hlavu, zavrieť sa doma zo strachu na dva západy, alebo naopak, tváriť sa, že sa nás to netýka a všetci len preháňajú.

Jediná CESTA je začať spolupracovať a využiť aktívne fázu PREVENCIE, ktorá nastala teraz, pred povestnou fázou hasenia požiaru a rátania škôd. Tomu sa  dá účinne zamedziť.

Áno, táto téma je mi veľmi blízka, preto píšem a zamýšľam sa. Na PREVENCII staviam celý môj prístup k zdraviu a životu. Je lepšie byť pripravený a vytvárať podmienky priaznivej zmeny, ako zatvárať oči, ničiť si zdravie.

Pripravení na čo? Na všetko nepredvídateľné. Jednoducho byť v plnej sile a zdraví je najlepšia prevencia voči nepriazni osudu a chorobám. Aj keď človek môže ochorieť, ale telo sa s tým vysporiada ľahšie.

Je to cesta, forma myslenia a prístup k životu.

Čo ale teraz, keď už nie je čas imunitu dlhodobo budovať, ak sme to doteraz zanedbávali? Minimálne sa zamyslieť a začať s tým niečo robiť.

Čo v prípade ohrozených skupín, ako sú chorí, ľudia s oslabenou imunitou, seniori, ktorí sa nevedia ochrániť sami? Na týchto treba brať ohľad najmä teraz, lebo sú najrizikovejší.

Zodpovedné určite je, ak sa o svoju imunitu a budovanie zdravia staráme počas celého roka.

Vo forme ohrozenia však ešte stále máme isté možnosti.

Aktuálne sme vo fáze ohrozenia koronavírusom.  Sprísnenie opatrení proti šíreniu vírusu je zodpovedné.  Nie všetci si to dostatočne uvedomujú. Každý z nás môže pritom pomôcť. Sme časťou celku a bez prístupu jednotlivca to nepôjde.

Ide hlavne o správnu informovanosť. Štátne orgány a regionálne krízové tímy sú činné a zavádzajú opatrenia, ktoré obmedzujú svojvoľné a nezodpovedné správanie sa z veľmi dôležitého dôvodu.

Čím viac sa minimalizuje prenos koronavírusu na začiatku, tým bude menej chorých, menej hospitalizovaných, menej mŕtvych.

Áno, zdá sa, že úmrtnosť nie je až taká vysoká v percentách, ale šírenie, prenos a chorobnosť je obrovská.  I toto dokáže ochromiť nielen zdravotný systém, ale aj ekonomiku.

Vidno to na Taliansku. Mohlo sa tomu predísť? My máme výhodu, vidíme dôsledky a preto treba konať teraz.

Takže čo robiť?

NASTAVIŤ SI ZODPOVEDNÝ PRÍSTUP K SITUÁCII:

  • Určite nepodliehať panike a sústrediť sa na to, čo ako jednotlivec dokážem ovplyvniť a čo nie.
  • Pripraviť sa na horšie možnosti a zvážiť ich, ale veriť v lepšie a tam smerovať celkovým prístupom a riešeniami.
  • Naučiť sa a dodržiavať zásady PREVENCIE a systémových opatrení vydávaných na štátnych a miestnych úrovniach. Sem patria zásady osobnej hygieny, umývania rúk a dezinfekcie. Informovanosť a karanténa, hlavne, keď mám symptómy alebo mám podozrenie na možnosť vírusu, ak som cestoval, atď.
  • Maximálne obmedziť styk s ľuďmi a dodržiavať potrebnú vzdialenosť pri nutnom kontakte na 2 metre. Komunikovať hlavne online a telefonicky.
  • Ak máte rúško, nie je to 100% ochrana, ale môže prenosu do istej miery zabrániť, a ak máte symptómy ako kýchanie a kašeľ, tak ho noste. Ak ho nemáte, lebo sú vypredané, kýchajte a kašlite do lakťovej jamky. Dajte si na tvár šál alebo šatku.

Podrobnosti z Úradu Verejného zdravotníctva nájdete tu:

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153

  • Vyhýbajte sa zdravotníckym zariadeniam. O svojom zdravotnom stave v prípade podozrenia informujte lekára najprv telefonicky.
  • Sledujte čo sa deje v krajine na preverených zdrojoch, aby ste vedeli reagovať na situáciu. Netreba sledovať informácie 24 hod denne, pozor, tým sa vytvára nepotrebný stres a panika. Netreba prestať žiť, stres a panika oslabuje imunitný systém a to je to posledné, čo teraz potrebujete.
  • Ak ste chorý, buďte v karanténe a sledujte svoj zdravotný stav.

ZAMERAJTE SA NA AKTÍVNU PODPORU SVOJEHO ZDRAVIA:

  • Ak chodíte do práce, školy, dodržujte preventívne opatrenia.
  • Ak ste doma (v dôsledku zavretia škôl, pracovísk alebo zariadení, využite tento čas aktívne) určite neseďte doma pri TV, alebo tanieri s jedlom.
  • Naopak hýbte sa aj doma, tancujte, cvičte aspoň základné cviky na spevnenie, predýchanie, prekrvenie organizmu a uvoľnenie.
  • Ak je to povolené, choďte každý deň na vzduch, predchádzky, pohyb, cyklistiku, najlepšie do prírody/kúska zelene, kde nie je veľká koncentrácia ľudí.
  • To, že deti nechodia do školy neznamená, že sa majú stretávať. Nie sú prázdniny – ide o opatrenia proti šíreniu nákazy. Pobyt na vzduchu áno,  ale nie v skupinkách.
  • Pripravujte si zdravé a ľahko stráviteľné jedlá. Nezabúdajte na bielkoviny. Cestoviny a chlieb určite nestačia.
  • Nezačnite sa dávkovať všetkými možnými doplnkami výživy, na ktoré nie ste zvyknutí, skôr budujte imunitu aktívne (pohybom, meditáciou, relaxom, zdravou stravou). Telo má vlastný obranný mechanizmus, len ho podporte.
  • Nenechajte sa zavádzať predajcami, že teraz sú ich produkty nevyhnutné, dajte na zdravý rozum alebo sa s niekým objektívne poraďte.
  • Sústreďte sa na prísun čerstvého ovocia a zeleniny, keď sa dá. Jedzte kyslú kapustu a fermentované potraviny. Vhodný sú vitamíny D, C, B , probiotiká, rôzne semiačka a orechy.
  • Spravte si zásoby základných liekov a potravín, ale nepreháňajte to, rozumne zvážte čo naozaj potrebujete.
  • Nakupujte menej často a plánujte dopredu, nechajte si nákup doniesť domov, možno sa dohodnite so susedou, kamoškou, opýtajte sa starších ľudí (dohodnite sa ale telefonicky) a nechajte im nákup vonku pri dverách, zaplaťte online.
  • Vymyslite si rodinné jedálničky, jednoduché jedlá, rozdeľte, čo sa dá zamraziť, ako nahradiť pečivo prípadne iné potraviny.

ĎALEJ:

  • Dokupujte drogériu a prostriedky dezinfekcie.
  • Plaťte bezkontaktne.
  • Dohodnite sa na pláne v rodine a vzájomnej pomoci.
  • Pracujte na dlhodobom projekte, ktorý ste odkladali alebo si konečne oddýchnite a načerpajte potrebné sily.
  • Doma trávte čas s rodinou, komunikujte, vytvárajte priestor na interakciu a posilnenie vzťahov, aby ste nemali ponorkovú chorobu.
  • Určite nevenujte všetok čas sledovaniu sociálnych sietí, robte niečo užitočné.
  • Snažte sa vidieť, čo sa dá zo situácie naučiť a na čom sa dá pracovať do budúcna.
  • Minimalizujte výdavky na nevyhnutnosti a rozvážne nákupy.
  • Posuňte alebo preplánujte cestovanie, akcie a podujatia.

Nevieme, ako dlho bude táto situácia trvať a ako sa vyvinie.  Buďte preto otvorení riešeniam a spolupráci. Udalosti a aj opatrenia sa menia. Čo píšem dnes, už zajtra nemusí byť aktuálne.

Nela Sullens

Vírus si môžete priniesť aj z domu na kartónovom obale!

Aká je schopnosť korona vírusu útočiť a prežiť?

Mohlo by vás zaujímať