Prach zo Sahary? Aj keď prach zvyšuje úmrtnosť pri dýchacích chorobách, zaťažuje pľúca, nie je iba zlý.

Piesok zo Sahary nad SlovenskomPiesok zo Sahary? Aj keď prach zvyšuje úmrtnosť pri dýchacích chorobách, zaťažuje pľúca, nie je iba zlý.

S vedcami Furkovcami som robila nedávno rozhovor o vode. Možno ste ho videli. Ak nie, môžete si ho pozrieť aj priamo tu – LINK. Včera som si všimla ich príspevok o piesku zo Sahary, ktorého sme tu mali za posledné dni viac, ako bolo príjemné. Prečo sa tu piesok zo Sahary vyskytuje? A čo to s nami robí?

Bratia Furkovci vysveľujú…

Pralesy a moria žijú aj vďaka Sahare.

  • Aký je oblak piesku veľký a prašný v celosvetovom kontexte?
  • Prečo aj vďaka prachu zo Sahary existujú amazonské pralesy a morský život?
  • Prečo možno už za pár dní uvidíme nadpriemernú zeleň a kvety aj keď za cenu sťaženého dýchania?




Piesok zo Sahary nad Slovenskom

V prvom rade je bežné, že sa piesok zo Sahary vyskytuje aj nad Slovenskom. Zo Sahary sa každoročne zdvihne približne 190 miliónov ton jemného piesku, s veľkosťou častíc menej ako 0.025 mm  Tieto častice lietajú nad Afrikou, nad Stredozemným morom, Atlantikom a Európou, pričom platí, že čím jemnejšie častice tým ďalej letia. V Európe máme spravidla častice okolo 20 mikrometrov ale v južnej Amerike už len menšie ako 8 mikrometrov.

V SR sme dnes mali zaokrúhlene 80ug/m³, avšak v takom Egypte (tmavé miesta mapy) namerali až 1500ug/m³, čo je takmer 19x viac ako sme si dnes vyskúšali. Pikoška je, že ani Egypt ani SR neboli dnešné svetové maximum. To totiž nedrží vôbec Sahara, ale čínsky Tibet, s 3391ug/m³, čo je 42x viac ako sme dnes cítili na Slovensku.

piesok zo Sahary nad Slovenskom

A teraz prídu dve hlavné zaujímavosti tohto príspevku.

Aj keď prach zvyšuje úmrtnosť pri dýchacích chorobách, zaťažuje pľúca, nie je iba zlý. Obsahuje totiž extrémne množstvo minerálov vrátane železa a fosforu, vápnika, silikátov atď…

✅️ Železo sa nachádza síce aj v krvi, ale zároveň je katalyzátorom pre tvorbu chlorofylu v rastlinách a fotosyntetizujúcich baktériách. Podľa výskumu z 2014 až 70% železa v oceánoch po celom svete ktoré využívajú morské rastliny a živočíchy pochádza zo Saharského prachu. Bez neho by sa morský život pravdepodobne vyvinul inou cestou, než akú dnes poznáme.

✅️️ Amazonské pralesy, sú známe tým, že majú nedostatok fosforu z pôvodnej pôdy. Dominantný zdroj chýbajúceho fosforu je však piesok zo Sahary. Ten umožní lepší rast rastlín a následne pokrýva aj zvýšenú potrebu fosforu pralesných zvierat pri množení. Výskumy preukázali, že rok bez prítomnosti Saharského piesku zníži množstvo narodených  tukanov o 13 % a opíc o 10% . Fosfor a vápnik zo Saharského piesku pomáhajú udržať rovnováhu v amazonskom pralese.

Na záver, predpokladáme teda, že pre rastlinky nám tohto roku Sahara poslala vynikajúci „matroš“ a pevne veríme, že týchto pár prekýchaných dní budeme brať s nadhľadom ako dar pre rastliny, ktoré väčšinou prehliadame. Tie nás možno už zanedlho potešia nadpriemernými kvetmi, tieňom a odfiltrujú pre nás množstvo špiny z ovzdušia .

(…pre kolegov expertov, prosím, ospravedlňte občasné zjednodušenia…)

Spracovala Martina Valachová (pôvodný príspevok bratov Furkovcov tu: Sahara)

Mohlo by vás zaujímať